Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Şans Topu Nasıl Kazanılır

5 Temmuz 1939 tarihinde kabul edilen 3670 sayılı kanunun ile Milli Piyango İdaresi kurulmuştur. Milli Piyango İdaresi ilk başlarda Türk Hava Kurumu Piyango Genel Direktörlüğü adıyla hizmet veren bir kurumdu. Türk Hava Kurumu Piyango Genel Direktörlüğü’nün amacı piyangoyu daha az masrafla yapmak ve elde edilen net karın Milli Savunma Bakanlığı Hava bütçesine aktarılmasını sağlamaktı. Kurumun adı 1939 yılında  Türk Hava Kurumu Piyango Genel Direktörlüğü’nden Milli Piyango İdaresi olarak değiştirilmiştir. Elde edilen gelirler bilet satışlarının yapılmasına bağlıdır. Ancak ilk başlarda elde edilmesi amaçlanan gelir elde edilememiş ve bir takım düzenlemelere gidilmiştir. Bu düzenlemeler kurumun merkezinin İstanbul’ dan Ankara ‘ya taşınması ile başlamış, baş bayilik sisteminin veresiye satışların kaldırılması ve el ile yapılan çekilişler yerine otomatik makinelerin kullanmaya başlanması ile devam etmiştir. Yapılan bu düzenlemelerin ardından kurum için öngörülen gelir artışı da sağlanmıştır. Milli Piyango İdaresi şans topundan farklı olarak Piyango, Sayısal Loto, On Numara, Süper Loto ve Hemen-Kazan oyunlarını da düzenlemektedir. Milli Piyango İdaresinin kanunla belirlenmiş görevleri; Şans Topu, Piyango, Sayısal Loto, On Numara, Süper Loto ve Hemen-Kazan oyunlarının düzenlenmesi, piyango biletlerinin basılması ve bu oyunlardan elde edilen dağıtımların yapılmasıdır.

Milli Piyango İdaresi Gelir Dağılımı Nasıl Yapılmaktadır?

Milli Piyango İdaresi, Şans Topu, Piyango, Sayısal Loto, On Numara, Süper Loto ve Hemen-Kazan oyunları ile elde etmiş olduğu gelirin dağıtımını şu şekilde yapmaktadır;

  • Elde edilen gayrisafi gelirin yüzde 10’u Tanıtma Fonu,
  • Elde edilen gelirin yüzde 1 i  Sosyal hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna,
  • Elde edilen karın yüzde 5 i  Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kuruluna,
  • Elde edilen karın yüzde 95 i ise Savunma Sanayi Destekleme Fonu için kullanılmaktadır.

Şans Topu Nedir?

Şans Topu Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenmekte olan bir şans oyunudur. Şans Topunu kazanmak belki de birçok kişinin hayalini süsleyen bir olaydır. Bu yazımızda bilmeyenler için şans topu nedir? Şans Topu Nasıl Kazanılır? şans topundan elde ettiğiniz parayı nasıl alırsınız? konularını anlatmaya çalışacağım. Şans topu Milli Piyango İdaresi tarafından 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olan oyundur. Şans topu oynamak isteyen kişiler perşembe sabahtan başlamak üzere çarşamba gün akşam saatlerine kadar oynayabilirler. Çekilişler her hafta Çarşamba akşamı 20:40-21:00 saatleri arasında TRT 1 ekranlarından canlı yayında yapılmaktadır.

Şans Topu Nasıl Kazanılır?

Şans topu oynayan kişiler Şans Topu Nasıl Kazanılır sorusunun cevabını bilmektedirler ancak biz yazımızın bu bölümünde özellikle bilmeyenler ve ilk defa oynayacak olan kişiler için Şans Topu nasıl kazanılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Şans Topu Nasıl Kazanılır cevabı elbette bu oyunu oynarken oyun ile ilgili bilginize ve tam anlamıyla şansa bağlıdır. Oyun çekilişi el ile değil makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Şans Topu Nasıl Kazanılır sorusunun cevabına bakacak olursak; Şans topu oynayan kişilerinde bildikleri gibi bu oyunda iki farklı sayı grubu bulunmaktadır. İlk sayı grubundan beş adet, ikinci sayı grubundan bir adet sayı seçilmesi gerekmektedir. İlk sayı grubundan seçilecek olan numaralar 1-34 sayıları içerisinden 5 adet olmak üzere seçilmelidir. İkinci sayı grubunda bulunan seçilebilecek sayı ise 1-14 sayıları içerisinden 1 adet seçilir.  ikramiye grupları, (5+1), (5), (4+1), (4), (3+1), (3), (2+1) ve (1+1) olmak üzere 8 gruptur.

Çekiliş sonrasında şans topu oynayarak kazanmış olduğunuz para ödülünü;

  • (1+1), (2+1), (3), (3+1) ve (4) bilenlere, kazanmış oldukları ikramiyeler Loto bayilerinden,
  • (4+1) ve (5) bilenlere, kazanmış oldukları ikramiyeler Loto bayileri veya Milli Piyango İdaresi Şubelerinden,
  • (5+1) bilenlere ise, kazanmış oldukları ikramiyeler Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından,

Şans topu oynayarak kazanılmış olan para ödülleri çekilişin yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içerisinde başvuruda bulunarak alabilirler. Şans topu çekilişleri Çarşamba  20:40-21:00 saatleri arasında TRT 1 de yapılmaktadır ancak sonuçları Milli Piyango İdaresinin resmi sayfası üzerinden de görüntüleyebilirsiniz.

Şans Topu Çekiliş Sonuçlarını Görüntülemek için Lütfen TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.