Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Seçmen Sorgulama

Demokrasi genel olarak halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Demokrasinin halka tanıdığı haklardan en önemlisi ise seçme ve seçilme hakkıdır. Seçme ve seçilme hakkı sayesinde halk kendisini yönetecek olan kişiyi yine kendisi seçer. Ülkemizde seçimler her 5 yılda bir yapılmaktadır. Seçim zamanı geldiğinde seçmenlerin bağlı oldukları sandığa giderek oy kullanmaları gerekmektedir.

Yüksek Seçim Kurulu vatandaşlara kolaylık sağlamak için seçmen sorgulama uygulamasını hizmete sunmuştur. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar evlere gelecek olan mektupları beklemek zorunda kalmaktan kurtulmuş oldular. Seçmen sorgulama işlemi için herhangi bir şifre kullanmanıza gerek yoktur. Kimlik bilgilerini kullanmanız yeterli olacaktır. Seçmen sorgulama işlemi sayesinde nerede, hangi sandıkta oy kullanacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız  adımları uygulayarak seçmen sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.

Seçmen Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Seçmen sorgulama işleminiz için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede öncelikli olarak nüfusa kayıtlı olduğunuz ili giriniz.

seçmen sorgulama

Ardından 15 haneli T.C. kimlik numaranızı giriniz.

seçmen sorgulama1

Nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarasını doldurunuz.

seçmen

Resim doğrulama butonuna gördüğünüz 7 haneli resmi giriniz.

seçmen sorgulama3

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız.

seçmen sorgulama4

Bu işlem sonucunda seçmen sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Evinize gelecek olan mektubu beklemeden internet ortamından işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Seçmen Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yurtdışı Seçmen Sorgulama

Yurtdışı seçmen sorgulamanızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Yurtdışı seçmen sorgulama işleminiz yapabilmek için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.

Karşınıza açılan ekranda sorgulama yapmak istediğiniz kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ili,T.C. kimlik numarasını,nüfusa kayıtlı olduğu sıra numarasını girmeniz gerekmektedir. Resim doğrulama kısmını da girdikten sonra Sorgula butonuna tıklamalısınız.

Yurtdışı Seçmen Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Seçmen Kağıdı Sorgulama

Nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için seçmen kağıdı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.Günümüzde seçmen kağıdının mektuplarla evinize gelmesini beklemenize gerek yoktur.Seçmen kağıdı sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir.  Seçmen kağıdınız YSK’nın resmi sitesi üzerinden sorgulanmaktadır. YSK’nın resmi sitesi üzerinden yurtiçi ve yurtdışı seçmen kağıdı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adreslerine tıklayarak seçmen kağıdı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Örneğin yurtiçi seçmen kağıdı sorgulama işlemi için gereken bağlantı adresine tıkladığınız zaman karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran açılacaktır.

seçmen sorgulama4

Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili,T.C. kimlik numaranızı,nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarasını,resim doğrulama kodunu ilgili kısımlara girdiğinizde Sorgula butonuna basmalısınız. Seçmen kağıdı sorgulama işleminiz tamamlanmıştır. Aynı işlemleri Yurt dışı seçmen kağıdı sorgula işlemi için de yapabilirsiniz.

Yurtiçi Seçmen Kağıdı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yurtdışı Seçmen Kağıdı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Seçmen Listesi Sorgulama

Seçmen listesini sorgulayarak nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Seçmen listesi sorgulama işlemi için herhangi bir yere gitmenize gerek yoktur.İnternet üzerinden seçmen listesi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Seçmen listesi ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Seçmen listesi sorgulama işleminiz için YSK’nın resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. YSK’nın belirlemiş olduğu seçmen listesine YSK’nın resmi sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür.

Yurtiçi Seçmen işlemleriniz için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız.

seçmen sorgulama4

Karşınıza açılan sayfada nüfusa kayıtlı olduğunuz ili,T.C. kimlik numaranızı,nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarasını,resim doğrulama kodunu ilgili kısımlara girmelisiniz. Sizden istenen bilgileri istenen yerlere girdikten sonra Sorgula butonuna tıklamalısınız. İstediğiniz Seçmen listesine ulaşacaksınız.

Seçmen Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçmen kaydı sorgulama işleminizi yapmak için herhangi bir yere gitmenize gerek yoktur. Günümüzde seçmen kaydı internet üzerinden sorgulanan bir işlemdir. Seçmen kaydınıza ulaşmak için YSK’nın resmi sitesini kullanabilirsiniz. Sizden istenen bazı bilgileri vererek seçmen kağıdınızı sorgulayabilir,nerede oy kullanacağınızı internet üzerinden oldukça kolay bir işlem ile görebilirsiniz.

Seçmen kaydı sorgulama işleminiz için yurtiçi seçmen kaydı sorgulama ve yurt dışı seçmen kaydı sorgulama işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Yurt içi seçmen kaydı sorgulama işleminiz için ve yurt dışı seçmen kaydı sorgulama işleminiz için sayfa sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adreslerinden ilgili olana tıklamalısınız.

Yurt içi seçmen kaydı sorgulama bağlantı adresine tıkladığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

seçmen sorgulama4

Sizden istenen bilgileri gerekli kısımlara doldurmanız gerekecektir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili,T.C. kimlik numaranızı,nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarasını,resim doğrulama kodunu ilgili kısımlara eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra Sorgula butonuna tıklamalısınız. Yurt içi seçmen kaydınızı bu şekilde sorgulayabilirsiniz. Gereken bağlantı adresine tıklayarak aynı işlemleri yaparsanız yurt dışı seçmen kaydınızı da sorgulayabilirsiniz.

Yurtiçi Seçmen Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yurtdışı Seçmen Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.