Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Aktivasyon

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu anlamına gelmektedir. Genel olarak kişilerin çalışıp, aylık olarak devlete prim ödemesi ve bu primler doğrultusunda bir birikim elde etmesidir. Daha sonra emeklilik çağı geldiğinde ise, emekli aylığı adı altında sağlanan bir teminattır. Bazı durumlarda ise SGK primleri, çalışanların maaşlarından kesilerek, kurum tarafından devlete ödenmektedir. Bu şekilde emeklilik hali geldiğinde ödemiş olduğunuz bu primlerin karşılığı olarak emekli aylığı alacaksınız.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve ilerlemesinin bir sonucu olarak, pek çok işlem gündelik hayatımızın önemli parçaları haline gelmiştir. Bu gelişmeler hem büyük bir kolaylık sağlamakta hem de zamandan da büyük ölçüde tasarruf etme imkanı vermektedir. İnternet üzerinden yapacağınız işlemler sonucu, herhangi bir yere gitmenize gerek kalmaz ve aynı zamanda vakit harcamanızdan da tasarruf edeceğinizden, sanal ortam üzerinden yapılan işlemler daha çekici bir hal almıştır. Örnek olarak giyim alışverişi yaparken alacağınız kıyafetleri saatlerce seçmek için uğraşırsınız. Ancak internet üzerinden beğenmiş olduğunuz giyim alışverişinizi kolayca satın alabilirsiniz. Almış olduğunuz ürün bir kaç gün içerisinde kargo ile gelecek ve böylece basit bir şekilde alışveriş ihtiyacınızı sağlamış olursunuz.

İnternet üzerinden yapılan işlemlerden biri de resmi kurum sorgulamalarıdır. Sanal ortam üzerinden resmi kurum sorgulama işlemleri yapılmadan önce, her bir sorgulama için alakalı resmi kurumlara giderek kimlik bilgileriniz ile sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmekteydi. Bu da her bir resmi kurumda ayrı ayrı vakit kayıpları anlamına gelmekteydi. Ancak E-Devlet sisteminin kurulması ile resmi kurum sorgulamaları artık internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

E-Devlet kapısı resmi kurum sorgulamalarının sanal ortam yani internet üzerinden gerçekleştirilmesi için kurulmuş büyük bir sistemdir. İlk kurulduğu zamanlar içerik olarak yetersiz bir sorgulama çeşidine sahip olsa da, son yıllarda büyük bir gelişme içerisine girmiş ve büyük bir kitleye hitap etmektedir. Bu sayede herhangi bir resmi kuruma gitmeden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden biri de SGK aktivasyon işlemidir. Bu ve bunun gibi pek çok kişisel sorgulama işleminde yer alan bilgilere başka kimselerin ulaşmasını engellemek için bir şifre konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu şifre E-Devlet şifresidir ve günümüzde dağıtım işlerini PTT şubeleri üstlenmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesine giderek sadece 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

SGK Aktivasyon

SGK aktivasyon işlemini gerçekleştirmek için de E-Devlet kapısına ihtiyaç duyacağız. Sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak E-Devlet kapısı resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu sayfa üzerinde aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Açılan sayfa üzerinde ise harf sırasına göre dizilmiş resmi kurum isimleri yer almaktadır. SGK aktivasyon işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştireceğimiz için sol kısımda bulunan çubuk üzerinden S harfine geliniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu ana başlığının altında yer alan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetlerin içerisinde bulunan SPAS Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) isimli butona tıklayınız.

sgk1

Karşınıza çıkacak sayfadan ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz. Böylece sizden bir takım bilgilerin istenmiş olduğu bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

sgk2

Bu bilgiler arasında TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. İstenilen bilgileri sırası ile gerekli boşluklara doldurunuz ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece E-Devlet sistemi aracılığı ile internet üzerinden SGK aktivasyon işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

SGK Aktivasyon İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.