Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Cenaze Yardımı

Kişiler hayatları son bulduklarında yaşam sona erer ve vefat ederler. Ancak geride kalan ve bakıma muhtaç kişiler hayatlarını idame ettirmek zorundadırlar. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, yakınlarını kaybeden kişilere belirli şartları sağlamaları durumunda bir yardım sunmaktadır. Bu yardım maddi bir yardımdır ve tutarı SGK tarafından belirlenir. Ayrıca bu yardımı alabilmek için bir takım şartların da sağlanması gerekmektedir.

SGK cenaze yardımı alabilmek için kişilerin belirlenen durumlar altında hayatlarını kaybetmeleri gerekmektedir. Bunlar arasında;

  • İş hayatı veya meslek hastalığı sonucu olarak hayatını kaybeden sigortalıların,
  • SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya malulluk gibi durumlar için aylık alan kişilerin,
  • Kişinin hayatını kaybetmeden önce en az 360 günlük SGK primi ödemesi yapılmış ise,
  • Devamlı olarak iş göremezlik aylığı alan kişilerin hayatlarını kaybetmeleri sonucu bir takım şartlar sağlandıktan sonra SGK cenaze yardımı ödemesi kişinin yakınlarına sağlanmaktadır.

SGK tarafından ödenen bu cenaze yardımı ise ölen kişinin 1. dereceden yakınlarına ödenir. Bu durumda ilk öncelik hayatını kaybeden kişinin eşindedir. Eğer hayatta değilse çocuklarına ödenmektedir. Ölen kişinin herhangi bir çocuğu bulunmamakta veya çocuklar hayatta değilse, kişinin anne ve babasına SGK cenaze yardımı ödemesi yapılmaktadır. Eğer kişinin anne ve babası da hayatta değilse bu ödeme ölen kişinin kardeşlerine yapılmaktadır. Ayrıca cenaze masrafları bir kişi tarafından karşılanmış ise, bu masraflar da ödemeleri gerçekleştiren kişiye, sadece makbuz karşılığı yapılabilir. Ancak SGK cenaze yardımının sadece bir kez yapılan bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Bazen kişiler bu yardımın her ay düzenli olarak yapıldığını düşünüp, karmaşıklıkların çıkmasına sebep olabilmektedirler. Aklınıza takılan sorunları Alo 170 hattını arayarak veya SGK Müdürlüğüne giderek en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Cenaze yardımı alabilmek için bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. SGK resmi kurum internet sitesi üzerinde yer alan örneğin çıktısını alarak veya SGK kurumuna giderek, cenaze yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru için gerekli bir takım belgelerde bulunmaktadır.

  • Kişinin eşinden, çocuğundan veya anne babasından veraset ilanının tasdikli bir örneği ile ölen kişinin ölüm tarihini ve tüm aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı ve varislerin talep dilekçeleri,
  • Masrafları yapan kişiye ise cenaze işlemleri için yapılan tüm masrafların belgeleri veya faturaları ve köy veya mahalle muhtarı tarafından onaylanan, masrafların kim tarafından yapıldığını gösteren bir belge gerekmektedir. Aynı zamanda faturalandırılan masraflar, kişinin hayatını kaybettiği güne denk geliyorsa, masrafların kim tarafından yapıldığına dair bir ibare gerekmektedir.

SGK tarafından yapılan bu yardım her yıl TÜFE oranlarına göre değişiklik göstermektedir ve cenaze yardımı sadece bir kez yapılmaktadır. Geçtiğimiz 2015 yılı için belirlenen TÜFE oranı %8.81 olup, cenaze yardımı da 449 TL idi. Ancak 2016 yılı için belirlenen cenaze yardımı yaklaşık olarak 489 TL’dir.

SGK tarafından yapılan cenaze ödemesi her ayın 8-14’ü arası Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilmektedir. SGK cenaze yardımı ödemesi için dilekçe ile başvurduktan sonra, ödemenin çıkması durumunda SGK kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere bu ödeme yapılacaktır. Ayrıca bir takım sorularınız bulunmakta ise ALO 170 i tuşlayarak sorularınızı SGK telefon hattı ile cevaplandırabilirsiniz. Ek olarak SGK kurumuna gitmeniz durumunda da sorularınızı çalışan kişilere danışarak kolayca yanıt bulabileceksiniz. Ancak telefon hattını kullanmanız durumunda SGK kurumuna gitmenize gerek kalmayacağından, zamandan da büyük ölçüde tasarruf etme imkanına sahip olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.