Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Danışma Hattı

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan kişilerin 3 grup halinde farklı durumlara göre sahip olduğu sağlıksal güvenceleri kapsayan bir kurumdur. Bu kurumda kişiler 4A yani bir işveren tarafından çalıştırılan kişiler, 4B yani Bağ-Kur kapsamında iş yeri sahibi olan esnaflar ve 4C yani emekli sandığı altında bulunan kişiler olarak 3’e ayrılmaktadır. Bu kişiler çalışma hayatları boyunca sigorta primi ödeme yükümlülüğü altındadırlar. Ödemiş oldukları bu sigorta primleri karşılığında, çeşitli kıstaslar doğrultusunda belirlenmiş sağlıksal güvence altına girerler. Yani yaşayacakları hastalık ve kaza gibi durumlara karşı tedavi görebilirler. Ayrıca bu sigorta primleri ödemelerinin bir diğer karşılığı da emeklilik hakkının kazanılmasından sonra elde edilir.

Emeklilik durumu ise kişilerin belirli sayıda primi ödemesi ve çalışma gün sayılarını doldurmalarının ardından kazanacakları dinlenme hali olarak tanımlanabilir. Yani iş hayatının son bulması ile belirli bir yaştan sonra çalışma hayatının getireceği yorgunluk ve stresten kurtulmanın bir yolu olarak da tanımlanabilir. Bu süre içerisinde ödenen primlerin sonucu olarak kişiler nerede ve hangi mevkide çalıştıklarına göre değişen primler hesaba katılarak belirlenen bir emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Bu emekli maaşı, çalışma hayatına son veren kişilerin geçimlerini sağlamaları ve gündelik hayatlarını idame ettirebilmeleri için SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen aylık bir maaştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılacak sorgulamalar ile emeklilik durumunuzu, ödenen primleri, hizmet dökümünü ve benzer bir çok sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sorgulamaları ister SGK kurumuna giderek, isterseniz de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan bu işlemlerde SGK kurumuna bireysel olarak gitmek sizler için zaman kaybına neden olacağı gibi kurumun o anki yoğunluğuna bağlı olarak saatlerce de sıra bekleyebilirsiniz. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi çok daha avantajlı olacaktır. Tamamen sanal ortam üzerinden yapacağınız işlemlerin karşılığı olarak büyük bir zaman tasarrufu elde edebilirsiniz.

SGK sorgulamalarını internet üzerinden yapabilmek için E-Devlet kapısına başvurabilirsiniz. E-Devlet kapısı pek çok resmi kurum sorgulama işleminin sanal ortam üzerinden yapıldığı büyük bir sistemdir. İlk kurulduğu zamanlar çok kısıtlı sorgulama çeşitlerine sahip olsa da şu son bir kaç yıl içerisinde gerçekleştirdiği büyük ilerlemeler ile geniş kitlelere hitap eder hale geldi. Artık yapabileceğiniz çoğu resmi kurum sorgulamalarını herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapabilmek için size en yakın PTT kurumuna giderek temin edebileceğiniz bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca sorgulama işlemi yapan ve gördüğü bilgiler karşısında soruları olan kişiler için de bir hizmet aktif hale getirilmiştir. Bu hizmet SGK danışma hattı olarak tüm vatandaşlara hizmet vermektedir. Alo 170 üzerinden arama yapabilir ve görevli kişi ile iletişime geçebilirsiniz. SGK kurumundan hizmet alan tüm vatandaşlar kurum üzerinden aldıkları hizmetler ve Sosyal Güvenlik Kurumunun işleyişi hakkındaki tüm sorularını bu numarayı arayarak cevaplandırabilirler.

SGK danışma hattının kurulmasındaki amaç ise kişilere göre değişiklik gösterebilen konulara alternatif hizmetler sunmak, kayıp ve kaçakların üzerine giderek bu gibi durumların oluşmasına engel olmak, hizmet alan kişilerin gereksinimlerini belirleyerek sağlıklı çözümler üretmek, bu gereksinimleri olabilecek en olumlu şekilde karşılamak, vatandaşların memnuniyet derecelerini belirlemek, sorunları hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturmak gibi oldukça gerekli ve ihtiyaç duyulan bir hizmet sağlamak amaçlanmıştır. SGK danışma hattından yararlanmak ve sorunlarınızı çözüme ulaştırmak sadece bir telefon uzağınızda. ALO 170 ile SGK hakkındaki tüm sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.