Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Diğer Uygulamalar

Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 tarihinde Bağ-kur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının tek çatı altında toplanmasını amaçlayan kurumdur. Bu kapsamda 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu kabul edilmiştir. Kanunun kabul edilmesiyle birlikte SSK güvencesindeki vatandaşlar yani bir veya daha çok işverene bağlı olarak çalışan vatandaşlar 4/a, Bağ-kur güvencesindeki yani bir işverene bağlı olmadan kendi hesabına çalışan vatandaşlar 4/b ve Emekli sandığı güvencesinde ki vatandaşlar yani memurlar, part time çalışanlar, mevsimlik işçiler ise 4/c olarak anılmaya başlanmıştır. Kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlıdır. Kurumun temel amacı ise sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Sosyal güvenlik kavramının ne olduğundan bahsedecek olursak; sosyal güvenlik çalışan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlayan, çalışan kişiyi mesleki risk ve hastalıklardan korumak, kişinin iş göremezlik veya yaşlılık halinde başka bir kişinin maddi desteğine ihtiyaç duymadan yaşamını devam ettirmesini amaçlayan sistemdir.

SGK E-Devlet Üzerinden Verilen Hizmetler

Sosyal Güvenlik Kurumu e devlet üzerinden birçok online hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için ise yapmanız gereken tek şey sisteme giriş yapmaktır. Bunun için 11 haneli T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifrenizin bulunması yeterlidir. Eğer e devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine üzerinde T.C vatandaşlık numaranız bulunan her hangi bir kimlik ile ( nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet v.b. ) giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında e devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunun e devlet üzerinden verdiği hizmetleri 6 sınıfa ayırabiliriz:

1. Ortak 4A, 4B ve 4C hizmetleri

2. 4A hizmetleri

3. 4B hizmetleri

4. 4C hizmetleri

5. Şahıs ödemeleri hizmetleri

6. Diğer hizmetler

Sosyal Güvenlik Kurumunun e devlet üzerinden sunmakta olduğu hizmetler yukarıdaki gibidir. Ancak biz yazımızda SGK Diğer Uygulamaların neler olduklarını bu hizmetleri nasıl kullanabileceğinizi resimlerle detaylı bir şekilde anlatacağız.

SGK Diğer Uygulamalar Nelerdir?

Muayene Katılım Payı

SGK diğer uygulamalar içerisinde yer alan bu uygulamaya şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz ve muayene katılım payınızı öğrenebilirsiniz. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Muayene Katılım Payı Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Hizmet Takip Programı (Hitap)

SGK Diğer Uygulamalar arsında yer alan bu uygulama ile sisteme giriş yaparak kolay bir şekilde hizmet takibinizi yapabilirsiniz. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hizmet Takip Programı (Hitap) İçin TIKLAYINIZ!

E-Kesinti

SGK diğer uygulamalar arasında yer alan SGK e-kesinti yani tarımsal kesinti uygulaması sayesinde, tarımsal faaliyette bulunan kişiler, prim borç tutarlarının sattıkları ürün üzerinden hesaplanmasıyla sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak sureti ile tahsil edilmesini sağlayan bir sistemdir. SGK nın bu uygulamasına da kullanıcı kodunuz ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SGK E-Kesinti Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

İntibak Fark İşlemleri

SGK dan emekli olan kişiler arasında oluşan maaş farkının ortadan kaldırılmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile intibak farkları işlemlerinizi SGK diğer uygulamalar üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. TC kimlik numaranız ve sicil numaranızla işlem yapabilirsiniz. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İntibak Fark İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

SGK Kütüphane

SGK diğer uygulamalar içerisinde yer alan kütüphane için kişiler herhangi bir şifreye yada kullanıcı kodu girişine ihtiyacınız olmadan istediğiniz kitaplara kolaylıkla ulaşma imkanına sahip olmaktadırlar. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SGK Kütüphane Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

SMS Bilgilendirme

SGK’nın internet hizmetlerinin dışında SMS ile bilgilendirme hizmetini de vatandaşların kullanımına sunmaktadır. SGK diğer uygulamalar bağlantısıyla birlikte sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz ile SMS ile bilgilendirme uygulamasını kullanmaya başlayabilir ve SGK bilgilerinizi mesaj olarak alabilirsiniz.

SMS Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Telefon Girişi Yapılması

SGK diğer uygulamalar içerisinde yer alan SMS hizmetlerinden yararlanmak için tel no girişi yapılması uygulamasına göre yapmanız gereken, aşağıda ki linke tıklamak ve açılan sayfaya TC kimlik numaranız, Nüfus il, Cilt no, Doğum yılı gibi istenilen bilgilerin tamamını girmenizdir. Bu uygulamada herhangi bir şifreye ihtiyacınız yoktur. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SMS Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Telefon Girişi Yapılması İçin TIKLAYINIZ!

SGK Reçete ve İlaç Kullanım Süresi

Vatandaşların akıllarında soru işaretleri oluşturan konulardan biri de ilaç ve reçete kullanım süreleridir. İşte bu durum için Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulamayı vatandaşların hizmetine sunmaktadır. SGK reçete ve ilaç kullanım süreniz ile ilgii bilgi alabilmeniz için SGK diğer uygulamalar sistemini kullanmanız mümkündür. Bu işlem için  TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SGK Reçete ve İlaç Kullanım Süresi İçin TIKLAYINIZ!

İlişkisizlik Belgesi Başvuru Formu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında verilmekte olan bu belge vatandaşların prim borcu olmadığını ve herhangi bir idari cezasının bulunmadığını gösterir. İlişkisizlik belgesi başvuru işlemleri SGK diğer uygulamalar sistemi üzerinden yapılabilir. İlişkisizlik belgesini kişiler geçici veya ihaleli işlerinde kullanabilirler. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlişkisizlik Belgesi Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ!

Paydaş Öneri Sistemi

SGK diğer uygulama işlemlerinden biri de paydaş öneri sistemidir. Bu işleminizi gerçekleştirmek için kullanıcı adınız ve parolanız ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Uygulamaya sitemiz üzerinden giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Paydaş Öneri Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Verilen bu uygulamaların dışında Askerlik Borçlanması, Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi, Emekli Aylığı Ve İkramiye Hesaplama, Emeklilik Yaşı Hesabı, e-Borcu Yoktur Uygulaması, İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim, Ne Zaman Emekli Olabilirim?, Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi gibi diğer pek çok işleminizi SGK diğer  uygulamalar üzerinden yapabilirsiniz.

SGK Diğer Uygulamalar İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.