Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Dilekçe

Sosyal Güvenlik Kurumu yani kısaltılmış haliyle SGK 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK Bağ-kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında toplanması ile kurulmuş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini sürdüren resmi bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara bir çok yönden sosyal güvence sunmaktadır. Çalışma hayatındaki her bir vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olmak zorundadır. Sosyal güvence kapsamındaki vatandaşlar ve aileleri sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekte, bu vatandaşlar mesleki risk ve hastalıklara karşı korunmakta, belirli prim miktarının yatırılması ve belirli yaşa ulaşmaları şartıyla emekli aylığına bağlanmaktadırlar. Emekli aylığı sayesinde vatandaşlar yaşlılık ve işgöremezlik  hallerinde başka bir kimsenin maddi desteğine ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebileceklerdir.

Bu yazımızda sizlere SGK Dilekçe işlemi nedir? SGK Dilekçe yazarken dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? ve yapmış olduğunuz SGK Dilekçe işleminin sonucunu sorgulama işlemini anlatacağız.

SGK Dilekçe Nedir?

Bildiğimiz üzere resmi kurumlarla ilgili istek ve şikayetlerimizi dilekçe ile bildirmemiz gerekmektedir.  SGK Dilekçe işlemi Sosyal Güvenlik Kurumuna dair isteklerimizi veya şikayetlerimizi bildirmemizi sağlar.

SGK Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dilekçe yazarken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Yazımızın bu bölümünde SGK Dilekçe yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız.

  • Öncelikle başlık kısmına kurumun ismini ve kurumun bulunduğu şehri yazmamız gerekmektedir.
  • Daha sonra dilekçenin ne için yazıldığını kısa ve öz olarak isteğimizi anlatmamız gerekir.
  • Dilekçemizi gereğini arz ederim gibi saygı belirten bir sözle bildirmemiz gerekmektedir.
  • Dilekçenin sağ alt kısmına adınızı, soyadınızı, dilekçeyi yazdığınız tarihini sırasıyla yazmanız ve imzanızı atmanız gerekmektedir.
  • Dilekçenin sol alt köşesine ise adresinizi yazmalısınız.

Bu kurallara dikkat ederek SGK Dilekçenizi yazabilirsiniz.

SGK Dilekçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş olduğunuz dilekçe sonucunuzu e devlet sistemi üzerinden sorgulamanız mümkündür. SGK Dilekçe sorgulaması için e devlet sistemine giriş yapmalısınız Sisteme giriş yönteminizi seçtikten sonra istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Örneğin e devlet sistemine mobil imza üzerinden giriş yapmak isterseniz açılan sayfadan mobil imza yöntemini seçiniz. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazınız ardından cep telefonunuza gelecek olan şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu işlemin e devlet sistemi üzerinden hiç bir ücreti bulunmamaktadır. Ancak operatörünüz bu işlem için ücret talep edebilir bu sebeple bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir. E devlet sistemine girişte en çok tercih edilen yöntem e devlet şifresi kullanılmasıdır. Bizde yazımızda SGK Dilekçe sorgulamasının e devlet şifresi ile nasıl yapılacağını anlatacağız.

sgk g

SGK Dilekçe sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikle yazının sonundaki bağlantıyı kullanınız.

123456

Açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi istenilen kısıma yazınız. Bu adımları takip ettiğinizde SGK Dilekçe sonucu sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

SGK Dilekçe Sonucunuzu Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.