SGK Evrak Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Evrak Sorgulama

Sosyal güvenliğinizi sağlayabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt kurumlarına bağlı olmanız gereklidir. SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birisine bağlı olanlar sosyal güvencelerini sağlayabilirler. Bu kurumlardan herhangi birisine bağlı olanlar bütün işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gerçekleştirirler. Bütün sigorta işlemleri, emeklilik işlemleri ve sosyal güvenlik işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gerçekleştirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bir sigorta işlemleri ile evraklarınız bulunuyor ise evraklarınızın ne durumda olduğunu SGK evrak sorgulama işlemi sayesinde takip edebilirsiniz. Evrak takibi için SGK evrak sorgulama işlemini yapmanız gereklidir. Evrakların ne durumda olduğunu, işleme girip girmediğini, hangi kurumda olduğunu SGK evrak sorgulama işlemini sayesinde öğrenebilirsiniz. Herhangi bir işlem sırasında ilk yapmanız gereken başvurudur. Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir işlem için başvuru yaptığınızda ilk olarak dosyanız başvuru işlemine alınır. Başvuruya giren dosyanız daha sonra işlem görmeye başlar. İşleme giren dosyanızın hangi işlemde olduğunu, hangi kurumda olduğunu, hangi imzaların atıldığını SGK evrak sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz.

SGK evrak sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için T.C. kimlik numaranız yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise T.C. kimlik numarası yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda SSK sicil numaranız veya evrak numarası ile işlem tarihi bilgileri istenebilir. Bu işlemlerin hepsini ilgili kuruma giderek gerçekleştirebilirsiniz. Zamandan kazanabilmek için ve kurumlarda beklememeniz için evrak takibi ve evrak sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal güvencelerini sağlamak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumunun 3 kurumu olan SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birisine bağlı olmalıdır. Bu 3 kurumun da kendine göre gerektirdikleri vardır. SSK’ya bağlı olan kişilerin sigortalı bir işte çalışmaları gereklidir. Sigortalı bir işte çalışan kişilerin sigortaları çalıştıkları iş yeri tarafından karşılanmaktadır. Sigortalarını yatıran bireyler sosyal güvencelerini sağlayabilirler. BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler ise kendi işini yapan insanlardır. Bu bireyler primlerini kendileri yatırmalıdır. Primlerini yatıran kişiler sosyal güvencelerini sağlayabilir. Prim ve sigortaları her ay düzenli olarak yatırmanız gereklidir. Düzenli bir şekilde sigorta ve primlerini yatıran bireyler belli bir zaman geçtikten sonra bağlı oldukları kurumdan emekli de olabilirler. Hangi kuruma bağlıysanız işlemlerini o kurumdan gerçekleştirebilirsiniz. Bağlı olduğunuz kuruma giderek işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemin ne durumda olduğunu ise SGK evrak sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz.

SGK Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet alanı çok fazla olduğu için hizmet verdiği kişi sayısı da çok fazladır. O yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda birçok dosya ve işlem yapılmaktadır. İşlemlerinizi takip edebilmek için ise Sosyal Güvelik Kurumu’na gitmenize gerek kalabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden de işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet uygulaması sayesinde internet üzerinden birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerinden geliştirmiş olduğu programlardan bir tanesi de SGK evrak sorgulama programıdır. Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak kayıt ve takip sistemi arama sayfasına girdiğinizde SGK evrak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya girdiğinizde ilk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereklidir. Daha sonrasında kayıt yılını da girmeniz gereklidir. Bu bilgileri girdikten sonra evrak ara seçeneğini seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

sgk-evrak-kayit-ve-takip-sistemi

Evrak takibi için ise yine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun evrak takip uygulamasına internet üzerinden giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra varide, evrak numarasını ve varide, evrak tarihini girmeniz gereklidir.

sgk-evrak-takip-sorgulama

Sorgula seçeneğini seçtikten sonra işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

SGK Evrak Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.