Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK GÖZLÜK ALMA HAKKI SORGULAMA

Bu yazıda sizlere SGK tarafından vatandaşlara yapılan destek niteliğindeki SGK gözlük alma hakkı sorgulama işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorgulama işlemini anlatmadan önce çerçeve ya da gözlük camı hakkında belirlenen kıstaslar hakkında bilgi vermek istiyorum.

SGK tarafından belirlenen çerçeve hakkı 3 yıl ile sınırlıdır. Eğer bugün itibariyle bir gözlük çerçevesi için başvurmuş ve almışsanız önümüzdeki 3 yıl içerisinde aynı tarihe kadar çerçeve hakkınız bulunmamaktadır. SGK tarafından belirlenen bu kurallar çerçevesinde ve sadece belirli çerçevelerde geçerli olan kural bu şekildedir. Eğer çerçeveniz bir hasara uğramış ya da kendi isteğinizle değiştirmek istiyorsanız ücretli olarak değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Yine aynı şekilde SGK tarafından belirlenen çerçevelerden almak istemiyor ve bu çerçeveler dışında bir çerçeve belirlemişseniz ek ücret ödeyerek gözlük çerçevelerinizi temin edebilirsiniz. Şimdi de gözlük camı uygulamasından bahsetmek istiyorum. Gözlük camlarında, çerçevelerde olduğu gibi belirli bir kıstas yoktur. Gözlük camı değiştirebilmek için göz doktorunun kontrolü ve yazdığı reçete ile eczaneye giderek gözlük camının +/- 0.50 değişmesi durumunda dahi bu ödemeler SGK tarafınca gerçekleştirilir. Son olarak SGK gözlük alma hakkı sorgulama işlemine gelelim.

SGK Gözlük Alma Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama işlemi sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmekte olup internet çağında yaşamamızın gerektirdiği kolaylıklardan sadece biridir. Resmi hizmetleri tek bir çatı altında toplamak için kurulan E-Devlet kapısı sistemi üzerinden ve E-Devlet şifrenizle SGK gözlük alma hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi temin işlemi için de PTT şubelerine gitmeniz ve başvuru işleminde bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemin bedeli 2 tldir. Kişisel bir şifre olduğu için sizin kimlik bilgileriniz istenecektir. E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra bir yere not ediniz ve lütfen kimseyle paylaşmayınız. SGK gözlük hakkı sorgulama işlemi için en alt kısımda verilecek linke tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Untitled1

Bu butona tıkladıktan sonra karşımıza gelen sayfada belirtilen yerlere sırasıyla TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi kısımlarını doğru bir şekilde doldurduğunuza emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak SGK gözlük alma hakkı sorgulama işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Untitled1

SGK Gözlük Alma Hakkı Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.