SGK İntibak Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK İntibak Sorgulama

Bu yazımızda size SGK intibak sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Geçmişte SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kurumların Sosyal Güvenlik Kurumu altında toplanmasıyla sağlık sigorta sistemi genişletilip, daha fazla kişiyi kapsayan bir hale getirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında bulunan bu kurumlardan herhangi birinden emekli olabilirsiniz. Emekli olan kişilerin her senenin sonunda intibak konusu akıllara gelmektedir. SSK intibak sorgulama işlemi emeklilerin her sene emekli maaşlarına yapılan zamlar olarak bilinir. Bu sorgulama işlemi de intibak zammı öğrenmek için gerçekleştirilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden birçok uygulamayla işlemlerinizi kolaylaştırmaktadır. E-Devlet kapısının oluşturulmasıyla birlikte bu tür uygulamalar artık E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır. E-Devlet kişilere öğrenmek istedikleri bilgileri tek bir site üzerinden yapmaktadır. Çünkü internet sitelerinden yapılan işlemlerde çok fazla zaman kaybetmezsiniz. Fakat SGK intibak sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanmamaktadır. İntibak kısaca her yıl emeklilerin emekli maaşlarına yapılan zamdır. Emeklilikte hizmet süresi, prim gün sayısı, prim miktarı gibi bazı şartlar aynı olsa dahi dönemlerin farklı olmasından dolayı zamlarda farklılıklar görülebilmektedir.

SGK İntibak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yaklaşık 12 milyon SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi ile yaklaşık 2 milyon memurun gündeminde intibak zammı konusu var. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri intibak zammını, memur ve memur emeklileri de ek gösterge artışı yapılmasını heyecanla beklemekteler. Ayrıca emeklilerin gelirlerini yükseltecek olan intibak ve promosyon işlemleri kafalarda soru işareti yaratan sorgulamalar arasında yer alıyor. Emekliler, gelirlerini artıracak intibak zamlarını alacakları günü heyecanla bekliyor. 12 milyon emeklinin intibak zammı alabilmesi için görüşme trafiği yeniden hızlandırılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önümüzdeki günlerde kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da pazarlık masasına oturacağı düşünülüyor. İntibak zammı konusunda anlaşma sağlanırsa, tüm emekliler yeni ayda emekli maaşlarını intibak zammıyla birlikte almaya başlamaları mümkün hale gelebilir. Ayrıca 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da intibak zammı alabilmeleri konusunda işlemler yapılmaktadır . Yeni intibak düzenlemesi hayata geçirilir ise, milyonlarca emeklinin maaşında intibak zammı artışları yaşanacaktır. 

SGK intibak sorgulama işlemi ile intibak farklarını öğrenmek için hiçbir şifreye ihtiyacınız yoktur. Sadece sicil numaranızı bildiğiniz takdirde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK intibak sorgulama bilgisi için gereken sicil numarası size ilk sigortalı olarak işe başladığınızda kurumun size verdiği numaradır. İş değiştirmiş olsanız bile sicil numaranız değişmez. SGK intibak sorgulama işlemi için kurumlara giderek T.C. kimlik numaranız ve sicil numaranızla emekli maaşınıza yansıyan intibak zammınızı öğrenebilirsiniz.

SGK intibak sorgulama işlemi ile intibak zammı farkını öğrenebilirsiniz. İntibak farklılıkları 2000 yılından sonra hayata geçirilmiş, bununla birlikte 2013 yılında ücret en fazla 1900 TL olmuştur. BAĞ-KUR’dan emekli olan kişiler adına 2013 yılı itibariyle 12 bin emekli intibak zammı girmiştir. Maaş artışı 20-178 TL arasında olmuştur. 2014 yılı itibariyle de 355 lirayı bulan intibak zammı yapılmıştır.

Bundan birkaç sene öncesine kadar SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden SGK intibak sorgulama uygulamasıyla emekli maaşlarına ne kadar zam yapıldığına dair bilgileri öğrenebiliyordunuz. Bu uygulama ile kurumlara gitmeden SGK intibak sorgulamasını kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyordunuz. Fakat bu sitenin kapatılmasıyla bu sorgulamalarınızı artık internet üzerinden sorgulamanız mümkün değildir. Bu yüzden SGK intibak sorgulama işleminizi çevrenizde bulunan en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek bu konuyla ilgilenen memurlara, emekli maaşınıza yansıtılacak olan intibak zammı ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.