Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Nace Kodları Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu her yıl vatandaşlara farklı hizmetler vermektedir. Bu hizmetler sırasında vatandaşlar hizmetlerden farklı boyutta yararlanabilirler. İster iş güvenliği konusu olsun ister işe giriş durumunda yapılan ve sicil numaranın verilmesi birlikte sicil numaraya işlenen bilgiler olsun vatandaşların özenle dikkat ettiği konular sırasına girer. Çalışan her vatandaş güvenliği konusunda devletten hizmet beklemektedir. Özellikle şirket ve işletme sahipleri bankalar ile iç-içe olan insanlar, ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunanlar daha çok hizmete ihtiyaç duymaktadır. Bilindiği üzere Türkiye’de bulunan fabrikalar sadece ülke içi üretim ve tüketime katkı sağlamakla yetinmemiş, aynı zamanda yurtdışına da ithalda bulunmaktadır. Bu durumda büyük şirketlerin faaliyette bulunduğunu görmezden gelmemek gerek. Ülkemizde bulunan çeşitli fabrikalarda çalışan işçilerin meslek kodları ile ilgili bigi sahibi olma hakları vardır. Vatandaşlar SGK Nace kodları listesi ile meslek kodlarını sorgulayabilirler. Farklı dönemlerde farklı işletmelerde çalışmış vatandaşlar da dahil olmakla hayatını aynı işletmede çalışmakla geçiren vatandaşlar SGK Nace kodları listesine ulaşarak tescil bilgilerini öğrenebilirler.

 

SGK Nace Kodu Nasıl Sorgulanır?

SGK Nace Kodları listesi ile SGK NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak devlet bunun için daha farklı uygulamalarla hizmet sunmaktadır. Devletin verdiği bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla gerçekleşir. Maliye Bakanlığı’nın izni ile hizmet veren SGK aynı zamanda SGK Nace Kodları Listesi de hazırlamıştır. Yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak PDF formatında hazırlanan bu listeye ulaşabilirsiniz. Nace kodu sorgulamak için ilk önce SGK’ya tescil yaptırmış olmanız ve SGK tarafından verilen bir sicil numaraya sahip olmanız gerekir. Çünkü Nace kodunuzu tescil kaydınız üzerinden öğrenebilirsiniz. Sicil numaranız NACE kodunuzu öğrenebilmenizi sağlayacak. Sicil numaranızda bulunan sayılar arasında 3-üncü, 4-üncü, 5-inci, 6-ıncı, 7-nci, 8-inci haneler sizin NACE kodunuz olarak belirlenmiştir. Yalnız bu tam olarak 6 haneden oluşmayıp, 4 haneden de oluşabilmektedir.

Linke tıklayarak geçiş yapılan platformda farklı hizmetlerle karşılaşacaksınız. Ancak sicil numara üzerinden SGK Nace kodunuzu sorgulamak istiyor iseniz bu zaman sayfanın sol üstünde ”Tescil İlan Kuruluş” yazılı butona tıklayınız. Daha sonra farklı bir sayfa açılacak. Bu zaman da ”Sicil Kayıtları” yazılan kutucuğa tıklayınız. Bu sizin SGK Nace kodları listesi olmadan da bilgilerinize ulaşabilmeniz için oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu yazıya tıklamakla yepyeni bir sayfaya ulaşacaksınız. Geçiş yaptığınız yeni sayfada ilgili alanı sicil no yazarak doldurduktan sonra, güvenlik açısından robot olmadığınızı ispatlamak için resim doğrulama işlemini yapınız. Böylece SGK Nace kodları listesi olmadan SGK NACE kodunuzu rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

Istanbul Ticaret Odası Nace Kodları İçin TIKLAYINIZ!

 

Vergi Kodları Nedir?

Eğer işletme sahibi iseniz bu zaman kesinlikle vergi kodları kelimesini duymuş olmalısınız. Vergi kodu Maliye Bakanlığı tarafından verilmekte olan Nace kodu olarak da bilinen bir koddur. Şirket, fabrika ve diğer işletme sahipleri internet üzerinden Vergi Dairesinin kendilerine vermiş olduğu barkod ile vergi kodlarına ulaşabilirler. Bu barkodlu vergi levhasında yazılan ana faaliyet kodları gerekli olan SGK NACE kodu ile aynıdır. Müşteri temsilciliği yardımı ile ve Maliye Bakanlığı’nın vermiş olduğu barkod ile de SGK Nace kodları listesine gerek kalmadan SGK Nace kodunuzu öğrenebilirsiniz.

SGK Nace Kodları Sorgulama Zamanı Gerekli Bilgiye Ulaşılamazsa Ne Yapılmalı?
Vergi Sistemi ile SGK nace kodu sorgulaması zamanı bilgilerinize ulaşmayabilir veya yanlış bilgilere ulaşarak bilgilerinizin yanlışlığı anlayabilirsiniz. Bu zaman TOBB olarak bilinenTürkiye Odalar ve Borsa Birliği’nin hizmetinden yararlanarak SGK Nace kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak Nace kodu SGK Nace Kodları Listesi yolu ile daha kolay şekilde öğrenilebilir. SGK Nace Kodları Listesi ile de bir aksilik olduğunu düşünüyor iseniz TOBB’a başvuru yaparak sorununuzu bildirebilirsiniz.

 

SGK NACE Kodu Nasıl Belirleniyor?

SGK Nace kodları listesi ile ilgili bilgi versek de bu kodu kimin belirlediğini bildirmemiş olabiliriz. SGK Nace kodu devlet tarafından belirlenmiştir. Daha önce Avrupa ülkelerinde gerçekleşen uygulama zamanla ülkemizde de gerçekleştirilmiştir. 2005 tarihinde yürürlüğe girmiş karar Resmi Gazete’de yayınlanmakla tasdik edilmiş ve 2012 tarihinde uygulama yönetmeliği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne aktarılmıştır.

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?

İş güvenliği herkesin hak ettiği ve devletin A, B, ve C belgesi ile sunduğu hizmettir. İş güvenliği uzmanlığı C belgesiyle başlanır, B belgesiyle devam eder ve A belgesiyle tamamlanır. 4 yıl gibi bir zaman zarfı içerisinde iş güvenliği uzmanı olunur.

 

SGK Nace Kodları Listesine Nereden Ulaşılır?

 

SGK nace kodları listesine internet üzerinden resmi bilgilerle ulaşmak mümkün değildir. Sanal ortamda bir çok nace kodu listesine ulaşılabilse de bunların hiçbirisi resmiyet içermemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.