SGK NACE Kodu | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK NACE Kodu


SGK NACE Kodu nedir diye soracak olanlara ilk önce NACE’nin açılımını anlatmamız gerekir. NACE yani National Association of Corrosion Engineers (Korozyon Mühendisleri Ulusal Derneği) Avrupa’da yaratılmıştır. Avrupa’nın ekonomik sorunlarını çözmeye dayalı olan bu dernek artık ülkemizde de faaliyet göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamaya geçirdiği bu SGK NACE kodu sorgulama ile bir çok işletme kendisine SGK Nace kodu verilmekle Arupa’nın gelişmiş iş yerlerine ayak uydurmayı başarmıştır. Dolayısıyla NACE kodu iş yerlerine devlet tarafından verilen bir koddur. Uzun zamandan beri bakanlıklarımız arasında Maliye Bakanlığı SGK NACE kodu’na sahip olup, bu bakanlığa bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı da NACE kodu kullanmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin uluslararası alanda ekonomik açıdan gelişmesi için atılan adımlar sonrası, Türk ekonomik faaliyetinde NACE ile yapılan işlemler sonrası gelişmeler yaşanmıştır. SGK NACE kodu ile kesinlikle ülke ekonomisinde yapılan karşılaştırmalar sonucu olumlu etkilerin yarandığını söyleyebiliriz.

 

SGK NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?

Her işletme’de çalışan vatandaşlar SGK NACE kodunu öğrenme hakkına sahipler. Bu kodu öğrenebilmek için çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumunda tescil kaydını yaptırmış olması gerekmektedir. SGK sicil numarasında bulunan haneler arasında ikinci (2.) haneden sonra yer alan NACE kodu bu numara üzerinde üçüncü (3.), dördüncü (4.), beşinci (5.), altıncı (6.), yedinci (7.) ve sekizinci (8.) yerleri kapsar. Bu sizin ya dört haneli ya da altı haneli kodunuz olacağı anlamına gelmektedir. Buna örnek olarak aşağıdaki yazı okunabilir.
13.10 Iplik için hem sentetik hem de doğal pamuk elyafı imalatı olmuştur. 13. 10. 12 pamuk ipliği imalatı olmuştur. Eğer SGK NACE Kodu ile bağlı sorunlarınız var ise bunu aşağıdaki sorgulama adresinden yapabilirsiniz.

 

SGK NACE Kodu İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK NACE kodu sorgulama yapılırken İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı olmuş iseniz bu zaman aşağıdaki sayfaya tıklayarak ilgili yere ulaşabilirsiniz. Bu  linke tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ana sayfada sol tarafında kırmızı ile işaretli olan noktaya odaklanınız. Sol tarafta ”Tescil İlan Kuruluş” yazısının altında dördüncü buton olan ”Sicil Kayıtları” butonuna tıklayınız. Böyle yapmakla işletmenizin kayıtlarına ulaşmış olacaksınız. İki tane boş buton görmüş olacaksınız. Bunlardan ilki ”*Ticaret Sicil No” yazılı butona sicil numaranızı yazdıktan ve bunun hemen altında yer alan ”Resim Doğrulama” ile robot olmadığınızı kanıtladıktan hemen sonra SGK NACE kodunuza ulaşmış olacaksınız.

nace

Vergi kodları Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan NACE kodlarıdır. İnternet vergi dairesinin işletme sahiplerine vermiş olduğu barkodlu vergi levhasında ”Ana Faaliyet Kodları” yazılı bir bölüm vardır. Bu levhada kod yazılmıştır ve bu kod SGK Nace Kodu’dur. Müşteri Temsilciliğinden destek alarak da SGK NACE kodu’ na ulaşmanız mümkündür.

SGK Nace Kodu İçin TIKLAYINIZ!

NACE Kodu İle İlgili Sorun Çıkarsa Neler Yapılır?

 

Anlatılanlardan yola çıkarak hareket ettiğiniz Vergi Sisteminde uyuşmazlık olabilir. Bu zaman NACE kodunuzu başka yolla da alabilirsiniz. TOBB’a başvuru yaparak SGK NACE kodu sorgulama yapabilirsiniz. Bu zaman nace kodu düzeltme işlemi talebinde bulunarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

 

SGK NACE Kodunu Kim Belirliyor ?

NACE Kodu devlet tarafından belirlenmektedir. 19 Ocak 2005 tarihinde 25.705 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Ticaret Borsalarında mesleklerin gruplanması hakkında yönetmelik kararıyla 3 Haziran 2012 yılında 29.312 sayılı Resmi Gazete’de Türk Odalar ve Borsalar Birliği’ne yani TOBB kurumu’na verilmiştir.

 

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?

 

İş Güvenliği Uzmanlığı 3 farklı sınıfa ayrılmaktadır ve bunlar C sınıfı olarak belirlenen iş güvenliği uzmanlığı başlanır ve bu belgeyle 3 sene çalışması durumunda B sınıfı belgesi de alınmaya başlanır. B belgesi alındıktan sonra 4 sene içerisinde A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.