Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Online Tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlar için onların yaşamı boyunca ve yaşamından sonra da hizmet göstermekte olup, sağlık ve sosyal güvence hizmetlerini vatandaşlarımıza sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 yılında kurularak Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumlarını kendinde toplayan bir SGK çatısı oluşturarak devlet tarafından vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. Buna ek olarak SGK online tahsilat işlemi de bu kurumun vermiş olduğu hizmettir. SGK online tahsilat işlemi ile internet aracılığıyla online ödeme işlemini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için bazı bankalar tarafından yapılmış olan protokoller baş tuttu. Bunun üzerine devlet vatandaşlardan prim borcu tahsilatını bankalar aracılığıyla SGK online tahsilat ile alabilecektir. SGK online tahsilat işleminin nasıl yapılmasını anlatmakta esas hedef vatandaşların sorularına cevap bulmak ve onların işlerini daha da kolaylaştırmaktır.

 

SGK Online Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

 

SGK online tahsilat işlemi internet üzerinden yapılan bir Sosyal Sigortalar Kurumu uygulamasıdır. SGK online tahsilat işlemini 4A, 4B ve 4C kurumlarına bağlı olan bütün vatandaşlar e-devlet şifresine sahip olmakla yapabilirler. Bunun için ilk yapılması gereken iş e-Devlet şifresine sahip olmaktır. Bunun için her vatandaş yaşadığı yerdeki merkez PTT şubesine giderek nüfus belgesini sunmakla kendilerinden istenen ücreti ödemelidir. Vatandaşlar PTT şubesine giderek üzerinde T.C. kimlik numarası yazılan nüfus belgesini sunmakla ve T.C. kimlik numarasının sisteme okutulmasıyla e-Devlet başvurusu yapabilirler. İlk defa şifre edinen vatandaşlar 2 TL, bir kaç defa e-Devlet şifresi edinen vatandaşlar ise 4 TL gibi bir tutarı ödeyerek kısa sürede şifrelerini edinebilirler. SGK online tahsilat işlemini yapabilmek için gereken e-Devlet şifresi ile vatandaşlar e-Devlet kapısından yapılan gereken başka işlemleri de gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresine sahip olmak isteyen ancak Türkiye’de ikamet etmediği için aynı anda hem T.C. hem de yurt dışı vatandaşı olan ve mavi karta sahip olan vatandaşlar yurt dışında bulunan müşavirlik ve büyük elçiliğimize başvuru yaparak herhangi bir ücret ödemeden şifreye sahip olabilirler. Aynı zamanda elektronik imzaya sahip olanlar e-Devlet sistemi üzerinden kendileri bir sayfa oluşturabilirler.

 

SGK Online Tahsilat İçin Hizmet Veren Bankalar Hangileridir?

 

Bankaların bazıları protokol yaparak devlete prim borcu bulunan vatandaşların ödeme işlemlerini oldukça kolaylaştırmıştır. Artık insanlar bu bankalara giderek tahsilat işlemlerini yapabilir ve SGK kurumuna yüz tutmadan işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilirler. SGK online tahsilat işlemi  yapma hizmeti veren bankaların sayısı 13’tür ve bu bankalar aşağıda sıralandığı gibidir.

 1. Akbank bankası
 2. Bank Asya
 3. Albaraka Bankası
 4. Halkbank
 5. Deniz Bankası
 6. Finansbank İş Bankası
 7. Garanti Bankası
 8. HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation)
 9. TTKB Bankası (Türk Tarih Kurumu Iş Bankası)
 10. İş Bankası
 11. Ziraat Bankası
 12. Yapı ve Kredi Bankası
 13. Vakıfbank

 

E-Devlet Üzerinden SGK Online Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

 

E-Devlet üzerinden yapılan SGK online tahsilat işlemini yazının sonunda paylaştığımız linke tıklayarak başlatabilirsiniz. Linke tıklayarak e-Devlet kapısı üzerindeki aşağıda görsel olarak vermiş olduğumuz sayfaya ulaşacaksınız. Bu sayfaya geçiş yaptıktan sonra sisteme giriş yaparak kimliğinizi doğrulamanız gerekecek.

Kimliğinizi doğrulamak için butona tıkladığınız zaman başka bir sayfaya geçiş yaparak bu sayfada SGK online tahsilat işleminizi devam ettirebilirsiniz. Yeni sayfa aşağıdaki görselde gördüğünüz gibidir. Açılan bu sayfada ilgili alanı T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesine yaptığınız başvuru sonucu aldığınız e-Devlet şifresini yazınız. Birden çok kez başvuru yaparak sahip olduğunuz e-Devlet şifresinden son olarak edindiğiniz şifreyi yazınız. Yazdıktan sonra eksiksiz ve gerçek bilgiler verdiğinizden emin olunuz. Son olarak sisteme giriş yaparak SGK online tahsilat işlemini yapmış olacaksınız.

SGK Online Tahsilat İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.