Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Personel Alımı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan iş ilanlarında SGK personel alımı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında çalıştırılmak üzere 60 adet Sosyal güvenlik uzman yardımcısı alınacaktır. 3 Ekim Pazartesi günü başlayan başvurular 12 Ekim Çarşamba günü mesai bitimine kadar devam edecektir.

Kendi bünyesinde çalıştırmak üzere toplamda 60 kişilik bir personel alımı gerçekleştirecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu uzunca bir aranın ardından yeniden SGK personel alımı yapıp bu sayıyı arttırmıştır. Yapacağı bu alımlar için birçok şart koyup 2015 ve 2016 tarihlerinde yapılan KPSSP46, KPSSP113 ve KPSSP115 puan türlerinden 80 puan yada daha üzeri bir puan almış olmak gerekmektedir. Ayrıca adayların son 5 yılda 60 veya daha üzeri bir YDS puanına sahip olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmiş olan herkesin belirlenen işe katılabileceği alımların başvuruları internet üzerinden yapılacaktır.

2015 ve 2016 tarihlerinde yapmış oldukları sınav sonucunda sıralamada en yüksek puana sahip olan adaydan başlanarak yapılacak ve alınacak olan kişi sayısının 4 kat fazlası aday da sözlü sınava davet edilecektir.

Adayların başvuruları 3 Ekim – 12 Ekim tarihleri arasında elektronik ortamdan alınacaktır. Adaylar internet sayfası üzerinden başvuru formunu belirlenen şekilde doldurduktan sonra sözlü sınav listelerini bekleyecek. 17 Ekim tarihinde açıklanacak olan sözlü sınav listelerinden sonra 27 Ekim tarihine kadar kazanan adaylardan istenen belgeler şahsen yada posta yoluyla gönderilebilecektir. Sözlü olarak yapılacak olan sınavın ardından kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların ismi duyurulacaktır.

SGK Personel Alımında Öncelikli Şartlar Nelerdir?

Bir üst yazıda belirtildiği üzere SGK personel alımı için genel olarak bir tür sınav yapılmaktadır. SGK’nın yapmış olduğu bu sınav başvuruda bulunabilmek için gerekli olan ilk şart, sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. 35 yaşını geçmiş olan adayların yaptıkları başvurular tamamen geçersiz sayılacaktır. Ayrıca başvuruda bulunan erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olması yada muaf durumda olmaları gerekmektedir. Aranılan bir diğer şart ise başvuru yapmış olan kişinin personel alımı ilanındaki belirtilen işi yapmasına engel olacak herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Bir diğer koşul  ise başvuru yapacak olan kişinin herhangi bir şekilde sabıka kaydının olmaması gerekmektedir. Son bir şart ise daha önceden SGK personel alımı sınavlarına girip iki defadan daha fazla başarısız olmama şartı konulmuştur.

SGK Personel Alım Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

SGK personeli alımı başvurusunda bulunabilmek için, SGK’dan alınmış olan başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru formlarına, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Çıktıları alınan başvuru formlarını eksik olmayacak şekilde doldurmak gerekmektedir. Diğer yandan forma yazılan bilgilerin hiçbir şekilde yanlış olmaması gerekmektedir. Adayların başvurusu Başkanlıkça onaylanana kadar form üzerinden güncelleme yapılabilecektir. Onaylama yapıldıktan sonra güncelleme yapılamayacaktır. Adaylar iletişim bilgilerini (adres, telefon numarası, e-posta adresi) en güncel haliyle yazacaklardır.

Elektronik ortam dışında yapılan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir. Bununla beraber YDS dışında eş değerde olan bir yabancı dil sınavın ait puanı olan adaylar belgelerini elden yada posta yoluyla Başkanlığa ileteceklerdir.

Sınava Katılacak Olan Adaylardan İstenen Belgeler Nelerdir?

Adayın elektronik ortamda doldurduğu ve çıktısı alınarak imzalanan Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı sınav başvuru formu gerekmektedir. Ayrıca yükseköğrenim diploması, geçici mezuniyet belgesi veya YÖK tarafından onaylanmış olan yabancı okullardan mezun olanlar için denklik belgesinin aslını ibraz etmek kaydı ile Sosyal Güvenlik Kurumunca noterce veya mezun olduğu üniversite tarafından onaylanacak bir örneği aday beraberinde götürmelidir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.