Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Prim Affı

Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan kullanıcıların borçlarını yeniden yapılandırıp bu borçları ödemelerinde onlara kolay imkanlar sağlayacak olan bir aftır. Hiçbir devlet kurumunda çalışmayan ve sigorta sahibi olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumundan sigorta gibi çok önemli olan bir güvenceye sahip olabilmek için prim ödemesini yapmayı kabul ederek, her ay da bu primi düzenli yatırarak sigorta sahibi olabilirler. Bunun için prim ödemelerinin her ay düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılması gerekmektedir. Vatandaşların sigortalarının düzenli olarak devam etmesi, her ay yatıracakları bu primlere bağlıdır. Sosyal güvence gibi diğer tüm hizmetlerden hem faydalanmış bu sayede bu yılla sürdürmüş olur. Kişi düzenli yatırması gerekli olan bu primlerin ödemelerini bazı zamanlarda ödemez. Ödenmesi gerekli olan bu tutarlar birikip faiziyle beraber çok daha yüklü bir miktarda kişinin karşına çıkarak prim borcu olur. Bu borçların alımı ve alınmaması halleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu muhatap olduğundan dolayı borçları düzenleme işini yine SGK yapar. Bu borç prim borcu olarak kişinin karşısına çıkar. Biz de bu yazımızda SGK prim affından bahsedeceğiz.

SGK prim borçları ödenme tarihini kişi bazı zamanlarda kaçırabilir ve bu borçlar birikerek kişiyi olumsuz durumlara sokabilir. SGK borç sorgulama işlemi yaptıktan sonra bu durum ortadan kalkar. Sosyal Güvenlik Kurumu alması gereken parayı almadığı zamanlarda kişinin sigortasını bile kesebilir. Bu gibi birçok sorunların üst üste yaşanabildiği prim borçları konusunda SGK prim affı konusunu gündeme getirmektedir. Bu af ile kişinin birikmiş ve ödenmemiş olan prim borçlarını ödemelerinde onlara birçok ayrıcalık sağlar. Bu durumda da SGK kişinin borçlarını belli yapılandırmalara sokarak biriken borçlarda ödeme imkanında kolaylık sağlayabilir. Meclisten çıkan bu af kararıyla beraber  kişi, SGK prim borcu ödemesini yapabilir. Prim borcu affı sürekli gündeme gelen bir konu değildir. SGK prim borcu affı sürekli çıkarılan bir durum olmamakla beraber borçlu olan kişilerin bu durumdan istifade bu hal dışında ödemelerinin zamanını kaçırmamaları borçlarını aksatmamaları önerilir. Geçtiğimiz yıllarda en erken olarak SGK prim affının yapılandırılmasının tarihi 2014 olarak bilinmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve Ekonomi Bakanlığının aldığı ortak bir karar sonucunda ortaya çıkmış olan 2014 prim borçları affından belirtilmiş olan şartlara uyan vatandaşlar bu durumdan yararlanmıştır. Gelecek yakın tarihlerde gerçekleşmesi beklenen Torba Yasa kanunları ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu 2016 yılı içerisinde çıkarması beklenen prim affı üzerine yoğunlaştığı bilinmektedir. Bu affın çıkması halinde kişilerin borçlandıkları SGK primlerinde ödeme kolaylığı da sağlanır. Ne zaman çıkacağı bilinmediği için de çıkabileceği düşünülen bu af için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sitesini sürekli, güncel olarak takip etmeleri ve konuyla ilgili detaylı araştırma yapmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun herhangi bir zamanda prim affı kararında bulunursa Sosyal Güvenlik Kurumu yine kendi internet sitesinden bunun duyurusunu yapar.

SGK Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prim yatırarak alınan sigortalar için fazladan bir prim borcunun bulunup bulunmadığını kişi sürekli kontrol etmelidir. Bu prim borçlarını kişinin kolayca öğrenebilmesi ve yine kişinin SGK primlerini sorgulayabilmesi için bir uygulama çıkarmıştır. Uygulamaya kişi basit yollarla girebilir. Bu uygulamayla beraber görülen herhangi bir borç durumunda kişi, çıkarılabilecek olan SGK prim affını takip etmelidir. İnternet aracılığıyla erişim sağlanacak olan SGK hizmet dökümü uygulamasına vatandaşlar E-Devlet sitesi ile ulaşabilmek mümkündür. Sorgulama işlemlerini E-Devlet internet sitesi  üzerinden yapabilmek için öncelik olarak E-Devlet şifresine kişi sahip olması gerekmektedir. E-Devlet şifresine henüz sahip olamayan bireyler de en yakın PTT şubesine gidip 2 TL karşılığında nüfus cüzdanınız göstererek sahip olabilirsiniz. Edilinilen şifre ile E-Devlet sitesine aşağıdaki linkin yardımıyla giriş yaptıktan sonra hizmet dökümü kısmından aşağıdaki çıkan sayfada SGK affını da içinde barındıran bir borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Sorgulama için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.