Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi, SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan çeşitli işlemler için kullanılmakta olan özel belgelere verilen addır. SGK’na yapılan başvurular genel olarak belge usulü ya da dilekçe yolu ile yapılır. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’de bir tür tahsis talep çeşidi olup bu gibi işlemler için kullanılmakta olan belgelerden bir diğeridir. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin kullanım alanlarına baktığımız zaman genellikle sigortalı bir şekilde ölmüş olan bir kişinin gerisinde kalan ve o kişinin bakmak ile yükümlü olduğu aile bireyleri olduğu zaman kullanılan ve bu sebep ile başvuruda kullanılan bir tür belgedir. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile başvuruda bulunan kişiler hayatını kaybetmiş olan sigortalı kişinin sahip olduğu haklardan faydalanabilmek için bu belgeyi kullanırlar. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile yapılan tüm başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oldukça dikkatli ve titiz bir şekilde incelendikten sonra sonuçlandırılır. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi SGK resmi sitesinden indirilebilir. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi ile ilgili olan işlemler E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte bu belgeye Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek de ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi sigortalı olarak ölen bir kişinin on sekiz yaşından büyük olan hak sahipleri için 5510 sayılı Kanunda yer alan bilgilere göre bağlanacak olan aylık ve gelirler için evlenme yardımı, cenaze masrafı karşılığı ve toptan ödeme gibi karşılıklarının kurum tarafından talep edilmesi için kullanılmaktadır.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni internet üzerinden indirmek ve daha sonra bir yazıcı yardımı ile yazdırmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine girmektir. Ardından bu sitenin en alt bölümünde yer alan kategorilerden “Emeklilik” bölümü altında yer alan “Form ve Dilekçeler” bölümünü seçmeniz gerekiyor. Böylece karşınıza iki farklı bağlantı çıkacaktır. Bu bağlantılardan biri “E Formlar” iken diğeri “Form ve Dilekçeler” linkidir. İkinci bağlantı olan” Form ve Dilekçeler” bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza birçok farklı bağlantıdan oluşan uzun bir liste gelecektir. Bu listenin arasından SGK-038 adı ile başlayan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni bulmanız gerekiyor. Bu bağlantıya tıklamanız halinde ise ilgili belge doğrudan bilgisayarınıza ya da kullanmakta olduğunuz akıllı cihazlara indirilecektir. Bu aşamada herhangi bir sorun ile karşılaşmanız ya da tüm bu zahmete katlanmamanız için bu linki aşağıya bırakıyoruz.

Bununla birlikte E – Devlet sistemi üzerinden SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi için başvuruda bulunmanız ve bu belge ile ilgili olan işlemlere takip etmeniz mümkündür. Elbette bunun için de atılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle yapmanız gereken şey aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak E – Devlet sistemi üzerinden ilgili bölüme gitmektir.

Yukarıda yer alan linke tıklamanız halinde karşınıza bir giriş ekranı sayfası gelecektir. Var olan 5 farklı yoldan birini seçerek sisteme giriş yaptıktan sonra ise ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Başvuru”  butonuna basmanız gerekiyor. Eğer daha önce yapmış olduğunuz bir başvuru varsa bu konu ile ilgili bilgiye de bu sayfa aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

“Yeni Başvuru” butonuna tıkladıktan sonra tahsis talep türü seçenekleri olan, sürekli iş göremezlik geliri, malullük aylığı, yaşlılık aylığı, yaşlılık toptan ödemesi, ölüm geliri, ölüm aylığı, ölüm toptan aylığı, evlenme ödeneği, cenaze ödeneği seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Ardından sigortalı türü olan 4/A SSK ya da 4/B Bağ Kur seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Son olarak da Bağ Kur numarasını girdikten sonra ilerleyebilirsiniz. Böylece sigortalı bilgi formunu doldurur ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurulurken dikkat edilmesi gereken birçok farklı şey bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile ilgili olan alanlarda ilk olarak sigortalı kişiye ait olan T. C. kimlik numarası, ad ve soyad vb. bilgilerin girilmesi ardından da hak sahibi ile ilgili olan bilgilerin girilmesidir.

Belge üzerinde yer alan Bağ-Kur numarası, Sigorta sicil numarası, tahsis numarası, tahsis talep çeşidi, ölüm tarihi, ödemelerin yapılacağı banka ya da PTT şubesi, sigortalı olan kişiye yakınlık durumu, ölüm tahsis talep tarihinde bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı, bakmakla yükümlü olunan kişiler ile ilgili varsa sağlık talepleri, ölüm ya da malul kalması durumunda üçüncü kişilerin kastının olup olmadığı, her türlü irat ve kazanç üzerinden elde edilen geliri asgari ücretin net tutarından az olup olmaması (anne ve babalar için), sandıklara göre hizmet gelir ve aylık durumu, cep telefonu numarası, e posta adresi, ek bilgiler, adres, sigortalı ya da hak sahibinin adı soyadı ve imzası bilgilerinin doğru kişi için doğru yerlere doldurulması ve tüm bilgilerin doldurulmasının ardından en azından bir kere tekrar kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca bu belgenin arkasında yer alan açıklamaların da detaylı bir şekilde okunması ve bu belgenin doldurulması sırasında yapılabilecek hataların önlenmesi gerekmektedir. Bu belgenin verilmesi durumunda örneğin 18 yaşını doldurmayan öğrenciler haricinde lise ya da dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını ve yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların öğrenim gördükleri okuldan öğrenci belgesi alması gerekmektedir. Bu belge için gelir ve aylık bağlanması talebinde bulunan hak sahibi ve sigortalının 15 yaşından küçük çocuklar ayrı tutulmak üzere birer adet fotoğraf da getirmesi gerekmektedir. Bu ve bunun gibi bilgiler için SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin arkasında yer alan açıklamalar bölümünün dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir.

Bununla birlikte dört numarada yer alan tahsis talep çeşidinin kesinlikle doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

E – Devlet üzerinden SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.