SGK Yurt Dışı Borçlanması | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Yurt Dışı Borçlanması


Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde vatandaşlarımızın sosyal güvenliğini sağlamak için hizmet veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na bağlı bir kurumdur. Bu kurum, daha önceleri SSK, Bağkur, Emekli Sandığı şeklinde ayrılan bu üç kurumun devredilmesiyle oluşmuştur. Genel olarak, Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK’ nın farklarına değinecek olursak şöyle açıklayabiliriz: SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, bir işverene bağlı çalışanlar için yani bir hizmet akdine tabi çalışanlar için olan sosyal güvenlik hizmeti sunarken, Bağkur ise herhangi bir hizmet akdinden bağımsız çalışan vatandaşlar için sosyal güvenlik hizmeti verirdi. Emekli Sandığı bu diğer iki kurumdan biraz farklı bir kurumdur. Emekli Sandığı, Maliye Bakanlığı’ na bağlı, emekli olan memurlar için sosyal hizmet veren bir kuruluştu. Sosyal güvenlik kavramına gelecek olursak, sosyal güvenlik, devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemelerin tamamına verilen addır. Sosyal güvenliğe sahip olmak her insanın hakkıdır. Bu yüzden devletler vatandaşlarına bu hakkı sağlamayı kendilerine bir görev olarak bilmiştir. Bu nedenle, devletler, vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar ve düzenlemeler yaparlar. Mesela, ülkemizde sosyal güvenliği sağlamaya yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuştur. Bu kurum sayesinde ise vatandaşlar birçok alanda hayatları boyunca her zaman bir destek bulurlar. Sosyal güvenlik sayesinde birçok alanda kolaylık sağlayabilir, mağdur olmaktan kurtulabilirler. Hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanmak, emekli olunca emekli maaşı alabilmek, iş göremez durumlarında yardım parası alabilmek ülkemizde sosyal güvenlik hizmetlerinden birkaçıdır. Görüldüğü üzere diyebiliriz ki sosyal güvenlik kişilerin mağdur olmasını engelleyen yaşam kalitesini yükselten bir unsurdur.

SGK İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

SGK Yurt Dışı Borçlanması

18 yaşını doldurduktan sonra, yurt dışında çalışan ya da yaşayan Türk vatandaşlarının eğer isterlerse ülkemizin yasalarına göre sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanması SGK yurt dışı borçlanması demektir. Yurt dışında verdikleri hizmet süreleri ile emeklilik şartlarını sağladıklarında vatandaşlar SGK yurt dışı borçlanması ile kendi ülkelerinde emekli olabilirler. Kısaca SGK yurt dışı borçlanması, Türk vatandaşlarının Türkiye’ de yaşıyormuş gibi SGK’ li olmasını sağlar.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Başvuru

SGK yurt dışı borçlanmasından faydalanmak için gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi, öncelikle Türk vatandaşı olmaktır. Daha sonra, SGK yurt dışı borçlanması yapılacak olan süre belgelendirilmelidir ve borçlanma yapacak kişi yazılı bir şekilde borçlanma isteğinde bulunmuş olmalıdır. Aynı zamanda, kişiler yurt dışındaki durumlarını da belgelemelidir. Örneğin, çalışan kişiler çalışmalarını belgelendirmiş olmalıdır.

SGK yurt dışı borçlanması için bir talep dilekçesi mevcuttur. Yurt dışı Borçlanma Talep Dilekçesi’ ne Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri’nden temin edilebilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinden de bu dilekçeye ulaşılabilir.

SGK yurt dışı borçlanma işlemleri, vatandaşın Türkiye’ de ikametgahı bulunuyorsa ikamet ettiği yere bağlı Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri; Türkiye’ de ikametgahı bulunmuyorsa nüfusa kayıtlı olduğu ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından yapılır.

SGK yurt dışı borçlanması işlemleri yapıldıktan sonra borçlanmanın geçerli olabilmesi için talep edilen borç tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekir. Aksi takdirde, bu süre içerisinde ödeme yapmayanların yeniden başvuru yapması gerekir.

Yurt dışı Borçlanma Talep Dilekçesi İndirmek için TIKLAYINIZ !

SGK Yurt Dışı Borçlanması Ayrıntılı Bilgi için TIKLAYINIZ !

SGK Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

SGK yurt dışı borçlanmasının en önemli kısımlarından biri de hesaplama ve ödeme işlemleridir. Ülkemizde yasalara göre; maksimum asgari ücret tutarında borç hesaplanmaktadır. SGK yurt dışı borçlanmasının hesaplanışı ise SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’ un prim ödemelerine ve hizmet günlerine göre farklılıklar gösterir. Bunun sebebi, örneğin SSK ve Bağkur arasındaki prim günü farkıdır.

SGK yurt dışı borçlanması yaptıktan sonra kişiler vazgeçebilir. Belli bir süre SGK yurt dışı borçlanması yapıp daha sonra vazgeçen vatandaşlara o ana kadar yaptıkları ödemeler faizsiz bir şekilde geri gönderilir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.