Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Yurt Dışı Borçlanması

Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde vatandaşlarımızın sosyal güvenliğini sağlamak için hizmet veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na bağlı bir kurumdur. Bu kurum, daha önceleri SSK, Bağkur, Emekli Sandığı şeklinde ayrılan bu üç kurumun devredilmesiyle oluşmuştur. Genel olarak, Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK’ nın farklarına değinecek olursak şöyle açıklayabiliriz: SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, bir işverene bağlı çalışanlar için yani bir hizmet akdine tabi çalışanlar için olan sosyal güvenlik hizmeti sunarken, Bağkur ise herhangi bir hizmet akdinden bağımsız çalışan vatandaşlar için sosyal güvenlik hizmeti verirdi. Emekli Sandığı bu diğer iki kurumdan biraz farklı bir kurumdur. Emekli Sandığı, Maliye Bakanlığı’ na bağlı, emekli olan memurlar için sosyal hizmet veren bir kuruluştu. Sosyal güvenlik kavramına gelecek olursak, sosyal güvenlik, devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemelerin tamamına verilen addır. Sosyal güvenliğe sahip olmak her insanın hakkıdır. Bu yüzden devletler vatandaşlarına bu hakkı sağlamayı kendilerine bir görev olarak bilmiştir. Bu nedenle, devletler, vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar ve düzenlemeler yaparlar. Mesela, ülkemizde sosyal güvenliği sağlamaya yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuştur. Bu kurum sayesinde ise vatandaşlar birçok alanda hayatları boyunca her zaman bir destek bulurlar. Sosyal güvenlik sayesinde birçok alanda kolaylık sağlayabilir, mağdur olmaktan kurtulabilirler. Hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanmak, emekli olunca emekli maaşı alabilmek, iş göremez durumlarında yardım parası alabilmek ülkemizde sosyal güvenlik hizmetlerinden birkaçıdır. Görüldüğü üzere diyebiliriz ki sosyal güvenlik kişilerin mağdur olmasını engelleyen yaşam kalitesini yükselten bir unsurdur.

SGK İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

SGK Yurtdışı Borçlanması

18 yaşını doldurduktan sonra, yurtdışında çalışan ya da yaşayan Türk vatandaşlarının eğer isterlerse ülkemizin yasalarına göre sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanması SGK yurtdışı borçlanması demektir. Yurtdışında verdikleri hizmet süreleri ile emeklilik şartlarını sağladıklarında vatandaşlar SGK yurtdışı borçlanması ile kendi ülkelerinde emekli olabilirler. Kısaca SGK yurtdışı borçlanması, Türk vatandaşlarının Türkiye’ de yaşıyormuş gibi SGK’ li olmasını sağlar. Peki SGK yurtdışı borçlanma tutarı hakkında bilginiz var mı?

SGK Yurtdışı Borçlanması Başvuru

SGK yurtdışı borçlanmasından faydalanmak için gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi, öncelikle Türk vatandaşı olmaktır. Daha sonra, SGK yurtdışı borçlanması yapılacak olan süre belgelendirilmelidir ve borçlanma yapacak kişi yazılı bir şekilde borçlanma isteğinde bulunmuş olmalıdır. Aynı zamanda, kişiler yurtdışındaki durumlarını da belgelemelidir. Örneğin, çalışan kişiler çalışmalarını belgelendirmiş olmalıdır.

SGK yurtdışı borçlanması için bir talep dilekçesi mevcuttur. Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi’ ne Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri’nden temin edilebilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinden de bu dilekçeye ulaşılabilir.

SGK yurtdışı borçlanma işlemleri, vatandaşın Türkiye’ de ikametgahı bulunuyorsa ikamet ettiği yere bağlı Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri; Türkiye’ de ikametgahı bulunmuyorsa nüfusa kayıtlı olduğu ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından yapılır.

SGK yurtdışı borçlanması işlemleri yapıldıktan sonra borçlanmanın geçerli olabilmesi için talep edilen borç tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekir. Aksi takdirde, bu süre içerisinde ödeme yapmayanların yeniden başvuru yapması gerekir.

Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi İndirmek için TIKLAYINIZ !

SGK YurtDışı Borçlanması Ayrıntılı Bilgi için TIKLAYINIZ !

SGK YurtDışı Borçlanması Hesaplama

SGK yurtdışı borçlanmasının en önemli kısımlarından biri de hesaplama ve ödeme işlemleridir. Ülkemizde yasalara göre; maksimum asgari ücret tutarında borç hesaplanmaktadır. SGK yurtdışı borçlanmasının hesaplanışı ise SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’ un prim ödemelerine ve hizmet günlerine göre farklılıklar gösterir. Bunun sebebi, örneğin SSK ve Bağkur arasındaki prim günü farkıdır.

SGK yurtdışı borçlanması yaptıktan sonra kişiler vazgeçebilir. Belli bir süre SGK yurtdışı borçlanması yapıp daha sonra vazgeçen vatandaşlara o ana kadar yaptıkları ödemeler faizsiz bir şekilde geri gönderilir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.