Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama işlemi ve sonuçları hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelikle sigortasız işçi çalıştırmak ile ilgili cezalardan başlıcası, bu durumlarda sigortasız işçiye ait olan tüm prim ve gecikme cezaları işveren tarafından ödenmesi zorunludur.

Ayrıca sigortasız işçi çalıştıran işveren bu bahsettiğimize ek olarak, devletten alacak olduğu tüm teşvik primlerinden men edilmektedir. Ve bu durumlar altındayken oluşabilecek herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığı gibi sorunlarda tüm sorumluluk yine işveren tarafından karşılanmaktadır ve tüm ödemeyi yapmakla yükümlüdürler.

Bunlara ek olarak, herhangi bir meslek hastalığı ya da iş kazası sonucunda iş görememezlik raporu alan işçileri için ödeneği de karşılamakla yükümlüdürler. Peki sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama sonucunda işverenler ne kadar ceza almaktadırlar? Yazımızın öncesinde bahsettiklerimize ek olarak, 1 yıl süresince sigortasız işçi çalıştırma olan her birey için yasal defter tutmakla yükümlü olan kurumlara, belirlenen ceza, yüzde 38 oranında asgari ücret cezasıdır. Ancak sigortasız olarak çalışmakta olan birey için yasal defter tutulmuyor ise, belirlenmiş olan bu ceza katlanarak artmaktadır.

Sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama işlemlerine göre, işverenlerin bu konuda daha dikkatli olmaları ve konuyla alakalı, ilgili hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Bu kapsamda verilen cezalarda işverenleri, sigortasız işçi çalıştırmama konusunda uyarı niteliğinde olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.