Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SMS İle Çekilen Araç Sorgulama

Bu yazımızda sizlere SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Her geçen gün artan nüfus yoğunluğuyla birlikte araç sayısının da artmasıyla trafikte sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu sorunlardan bir tanesi de yanlış yere park edilen araçlardır. Hele ki büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu durumla karşılaşmanız kaçınılmaz olmaktadır. Araç sahibi kişiler otopark bulmakta kimi zaman sorunlar yaşarken bazen kısa süreli park etmek için, kimi zaman da park yeri ücreti ödememek amacıyla araçlarını park yasağı olan bir yere bırakabiliyorlar. Bu durumdaki araçlar trafiğin akışını bozması sebebiyle kural gereği trafik polisleri tarafından çekici çağrılarak belirlenen otoparklara çekiliyor. Bu durumda, otoparka çekilen aracınızı alabilmek için belirlenmiş olan cezai işlem kapsamlarında, belirli miktar idari para cezası ödemeniz gerekmektedir. İdari para cezasının ne kadar olduğunu internet üzerinden ve telefonunuzdan mesaj göndererek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemini aşağıdaki bilgilerden yararlanarak öğrenebilirsiniz.

SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi özellikle aracının çekildiğini sonradan fark eden vatandaşlar için çok ihtiyaç duyulan bir işlem türüdür. Trafik ekiplerince aracın hangi otoparka çekildiğinin öğrenilmesi açısından çok yardımcı olan bir işlemdir. Çekilen araların sorgulama işlemleri olmasaydı eğer merkeze bağlı ilerleyen bir durum olmadığından uygulamalarda hem çekici ücretlerinde değişiklikler yaşanır hem de çekilen araçların çekildiği yerde bulunmadığı durumlarda araç sahiplerinin yapmış olabileceği çalıntı ihbar işlemlerinin artması gibi olumsuz birçok durum ortaya çıkabilmektedir. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi dışında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden de çekilen aracınızın hangi otoparka çekildiğine dair bilgiler alabilirsiniz.

Online Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hatalı yere park ettiğiniz aracınızın hangi otoparkta olduğunu, aşağıda linkini verdiğimiz Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden öğrenebilirsiniz. İlk önce bu işlemi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmeniz için yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise açılan sayfadan aracınızın hangi otoparka çekildiğini görebilirsiniz.

Bu sayfada “Kişisel Bilgileriniz” kısmına adınızı soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı ilgili kısımlara yazınız. Ardından da “Araç Plakası” kısmına aracınızın plakasını yazınız. Son olarak ise “Otopark Sorgula” butonuna tıklayarak işleminiz tamamlanmış olur. Bu adımları anlattığımız şekilde eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz takdirde aracınızın çekilmiş olduğu otoparkı bulabilirsiniz.

Çekilen Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlemesi ile birlikte araç sahipleri internet üzerinden sorgulamaların dışında SMS ile çekilen araç sorgulama yapabilmeleri sağlanmıştır. Herhangi bir sebeple çekilen araçlarınızın SMS yolu ile yerini öğrenip aracınızı almak için hangi otoparka gideceğinizi ve yanınızda ne kadar park cezası götüreceğiniz hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi için hizmet aldığınız telefon hattınız ne olursa olsun mesaj yazma kısmına PARK yazıp bir boşluk bırakıp aracınızın plakasını girerek 1550’ye gönderiniz.

Örnek verecek olursak PARK 35ABC1234 şeklinde yazıp 1550’ye kısa mesaj atabilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama yaptıktan sonra 5 dakika içerisinde aracınızın çekilme nedeni, çekildiği tarih, çekildiği otoparkın yeri ve telefon numarası, ödenmesi gereken otopark ve çekici ücreti size gelen mesajda yer alacaktır. Size gelecek mesaj içeriğini örnek olarak verecek olursak; “35 ABC 1234 plakalı araç 25.05.2016 12.30 tarihinde YASAK PARK nedeniyle HADEL Otoparkına çekilmiştir. (0232123456) Ücretler: Çekici Ücreti: 60 TL, Park Ücreti: 10 TL” şeklinde size geri bildirim mesajı gönderilecektir.

Siz de SMS ile çekilen araç sorgulama sayesinde aracınızın bulunduğu otoparka giderek ödenmesi gereken cezaların ödenmesi şartıyla aracınızı geri alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.