Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SRC SORGULAMA

SRC belgesi, ticari araç kullanan vatandaşlarımızın alması gereken bir belgedir. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, minibüs gibi araç kullananlar için geçerlidir. Karayolu taşıma kanuna göre ticari olan taşıtı idare eden kişide bulunması gereken belgeler; sürücü belgesi (ehliyet), mesleki yeterlilik (SRC) belgesi, psikoteknik raporudur. Bu belgelerden bir tanesinin eksik olma durumunda ceza verilecektir. Yani eşya, kargo ve insan taşımacılığı yapan sürücüler bu belgeleri almak zorundadırlar. SRC sorgulama işlemi E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sitesi üzerinden işlem yapmak için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz size özeldir bu nedenle kimse ile şifrenizi paylaşmamanız gerekecektir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sistemi üzerinden SRC sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazının devamında SRC sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı kısaca anlatacağız. Eğer yazının tamamını okursanız detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SRC Nedir?

SRC belgesi,ticari araç kullanıcılarının alması gereken bir belgedir. SRC belgesini alabilmek için sürücünün kamyonet,kamyon,panelvan,minibüs,otobüs,çekici gibi ticari araçları kullanabilmesi gerekmektedir. SRC belgesini almak isteyen sürücülerin öncelikle standart ehliyet sahibi olması gerekmektedir. SRC belgesi alabilmeniz için öncelikle muafiyetli ya da kurslu olup olmadığınıza bakılır. Eğer 25 Şubat 2013 tarihinden önce ehliyet aldıysanız sınava ya da kursa gitmenize gerek yoktur. SRC nasıl alınır, diye soracak olursanız,öncelikle SRC kursuna kayıt olmalısınız, SRC dersleri aldıktan sonra ise SRC sınavlarına girmeniz gerekecektir. Sınav sonucunuz yeterli bir seviyede olduğunda SRC belgesi alabilirsiniz. SRC başvuru işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

SRC Sınav Soruları

SRC belgesi alabilmek için girmeniz gereken bir sınav bulunmaktadır. İnternet üzerinden  SRC sınav sorularına erişerek SRC soruları ve çözümlerine ulaşabilirsiniz. SRC sınavlarında 50 soru çıkmaktadır. 50 sorudan en az 30 soruya doğru cevap verdiğinizde SRC belgesini almaya hak kazanırsınız. Bu da 100 üzerinden en az 60 puan almanız gerektiği anlamına gelmektedir.

SRC Sınav Sonuçları

SRC sınavına girmek için SRC sınav giriş belgesi çıkartmalısınız. SRC sınav giriş belgenizi E-Devlet üzerinden görebilirsiniz. SRC sınavından sonra SRC sınav sonuçlarına internet üzerinden erişebilirsiniz. SRC sınav sonucunuzu E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden herhangi bir bilgi edinebilmek için E-Devlet şifreniz olmak zorundadır. E-Devlet şifreniz ile E-Devlet üzerinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifrenizi isteyebilirsiniz. E-Devlet şifreniz size kapalı bir zarf içinde verilecektir. Çünkü E-Devlet şifresi kişiye özeldir ve kimse ile paylaşılmamalıdır. E-Devlet şifrenizi kimliğiniz ve 2 TL ücret ile almanız mümkündür. Eğer daha önceden aldığınız E-Devlet şifrenizi unuttuysanız yeni bir E-Devlet şifresi alabilirsiniz fakat ödemeniz gereken ücret 2 TL değil 4 TL olacaktır. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden SRC sınav sonucu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SRC Sınav Tarihleri

SRC sınav tarihlerine internet üzerinden erişebilirsiniz. Örneğin SRC sınav tarihleri ile ilgili size bilgi verecek olursak, 2016 yılı içinde  olan SRC sınav tarihleri şöyledir:

1.Mesleki Yeterlilik SRC Sınav Tarihi: 06 Şubat 2016 C.tesi

2,Mesleki Yeterlilik SRC Sınav Tarihi: 11 Haziran 2016 C.tesi

3, Mesleki Yeterlilik SRC Sınav Tarihi: 08 Ekim 2016 C.tesi

Bu yıl içinde bu tarihlerde SRC sınavları yapılmıştır.

SRC İçin Gerekli Evraklar

SRC eğitim kayıtları için gereken evraklar:

 • 2 adet fotoğraf
 • Ehliyet fotokopisi
 • T.C. kimlik numarası işlenmiş nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Durumunuza göre diploma,tasdikname, öğrenci belgesi fotokopisi

SRC belgesi almak için gereken evraklar ehliyet sınıfınıza göre farklılık göstermektedir.

Ehliyet sınıfı B olanlardan SRC belgesi almak için istenen evraklar şunlardır:

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Ehliyet Fotokopisi ( 25.02.2013 tarihinden önce alınmış olmalıdır.)
 • T.C. kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı Hizmet Dökümü ( 25.02.2013 tarihinden önce 90 prim ödenmiş olmalıdır.)

Ehliyet sınıfı C-D-E olanlardan SRC belgesi almak için istenen evraklar:

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Ehliyet Fotokopisi ( 25. 02.2003 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir.)
 • T.C. kimlik no işlenmiş nüfus cüzdanı fotokopisi

SRC belgenizi bu evrakları tamamladıktan sonra almanız mümkündür.

SRC Sorgulama Nasıl Yapılır?

SRC belgesi sorgulama işleminizi internet üzerinden yapmanız mümkündür.SRC sorgulama işlemi için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ise E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi kimliğiniz ile alabilirsiniz. Alacağınız şifre size özeldir ve kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz kapalı bir zarf içerisinde verilecektir.Daha önce zarfın açılmamış olduğundan emin olmalısınız. E-Devlet şifrenizi alabilmek için PTT şubesine 2 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer daha önce E-Devlet şifresi aldıysanız ve şifrenizi unuttuysanız yeni bir şifre alabilirsiniz fakat ödemeniz gereken ücret 2 TL değil de 4 TL olacaktır. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet üzerinden yapılabilen bir çok sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden birisi de SRC sorgulama işlemidir.

SRC sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz “E-Devlet Üzerinden SRC Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!” adlı butona tıklayınız. Açılan sayfadan kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıklayınız.

A

Kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıkladıktan sonra sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı doğru bir şekilde girerek kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştiriniz. Son olarak ise sisteme giriş yap butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir ve SRC sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

6

 

E-Devlet Üzerinden SRC Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.