Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK MÜSTEHAKLIK SORGULAMA

Çalışan vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalıştığını gösteren belgeye müstehaklık belgesi denir. Bu sebeple SSK müstehaklık sorgulama işlemini yapmak önemli bir durumdur. SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltması olup Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ayaklarından birini oluşturan kurumdur. SSK’lı olunduğu takdirde hem o kişinin kendisini hem de ailesini çeşitli durumlara karşı koruma altına alınmaktadır. Bu koruma devlet tarafından sağlanmaktadır ve SSK’nın amacı kişiyi ve ailesini güvence altına almaktır. Sağlık yardımından tedavi desteğine, doğumdan ölüme kadar sigortalı olmak sizlere büyük bir güvence sağlamakta olup hayatınızı kimseye muhtaç olmadan devam ettirmeniz konusunda ciddi bir destek teşkil etmektedir. Bunlara ek olarak aynı zamanda belirli şartları tamamlamış kişilere de emekli maaşı hakkı tanımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışan kişilerin sağladığı hizmet ve sağlık güvencesinden yararlanabilmesi için müstehaklık belgesi alması gerekli bir durumdur. Bunun yanında SSK müstehaklık sorgulama işlemi, çalışan vatandaşların aile bireylerinin sigortalarını yapmak için başvurduktan sonra sigortadan yararlanıp yararlanmadığının kontrolü içinde yapılabilir.

SGK müstehaklık sorgulama işlemi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir durumdadır. SSK müstehaklık sorgulama işlemi tek bir siteden gerçekleştirilebilir. Bu site birçok sorgulama işlemine ev sahipliği yapan E-Devlet olup SGK müstehaklık sorgulama işleminide bünyesinden barındırmaktadır. E-SGM üzerinden şifresiz bir şekilde yapılan bu işlem artık sitenin kapatılması ile birlikte son bulmuştur. İnsanlar tarafından tercih edilmeyen bu sitenin aynı zamanda yanlış bilgilendirmeye de sebebiyet verdiği söylenmektedir. Sitenin bu şekilde olmasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu karar ile süresiz olarak kapatılmıştır. Bu nedenle işleminizi sadece şifreli olarak sadece E-Devlet üzerinden kolay ve güvenilir bir şekilde yapmaktasınız. Yazımızın devamındbu yöntemle SSK müstehaklık sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir bunu sizlerle paylaşacağız.

E-Devlet Üzerinden SSK Müstehaklık Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

SSK müstehaklık sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmesi için sizden E-Devlet şifresi ister. E-Devlet şifresi için PTT şubesinde başvurmanız gerekir ve kabulü sonrasında 2 TL ücret karşılığında size özel bir zarf içinde temin edebilirsiniz. SGK müstehaklık sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklayınız. SSK müstehaklık sorgulama için bağlantıya tıkladığınızda gelen sayfa bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak kimlik doğrulama için gereken sayfaya ulaşabilirsiniz

SKKMÜSTEHAKLIK1

Açılan sayfada sizden istenen T.C. kimlik numaranızın ve temin ettiğiniz E-Devlet şifrenizin girişini yapmanızdır.

2

Bilgileri kontrol ettikten  sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3

Bu adımları uyguladığınız taktirde E-Devlet sitesi üzerinden SGK müstehaklık sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SSK Müstehaklık Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.