Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK NO SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigorta kurumlarında çalışan bireylerin sağlanan hizmetlerden yararlanabilmesi için sigorta numaralarını bilmeleri gerekir. SSK no sorgulama işlemi bağlı olduğunuz kurumların size işe başlarken vermiş olduğu sigorta numaranızı hızlı ve kolay bir şeklide öğrenmenizi sağlar. SSK no sorgulama işleminden önce sigorta numaralarınızın kişilere bağlı olarak verildiğinden her sigortalının farklı numarası olduğunu bilmeniz gerekir. SSK no sorgulama işlemi ile sigorta numaralarını bilmeyen kişiler tarafından sadece E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Daha önceleri bu işlem aynı zamanda E-SGM tarafından da yapılmaktaydı ancak bu site kapatılmıştır. Bunun nedeni ise hem sitenin artık çok az kişi tarafından kullanılıyor olması hem de vermiş olduğu bazı bilgilerdeki yanlışlıklardır. Durum böyle olunca sitenin vatandaşlar tarafından tercih edilmemesi nedeni ile süresiz olarak kapatıldığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle birçok işlemin yapıldığı gibi SSK no sorgulama işlemi de sadece E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Yazımızın devamında sizlerle her iki yol ile SSK no sorgulama işlemi için gerekenleri paylaşacağız.

E-Devlet Şifresi İle SSK No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltması olup Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir ayağını oluşturmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan bu kurumun amacı SSK’lı olarak tabir edilen kişilere ve bu kimselerin ailelerine bazı imkanlar sağlanmasıdır. Belirli şartlarda bu hakka sahip olan kişilere bebeklikten ölüme kadar kullanabilecekleri bazı haklar verilmiştir. Bu haklar özellikle kişilerin para kazanmalarının azalması durumunda kimseye muhtaç kalmadan hayatlarını devam ettirmeleri konusunda destek vermektedir. Devlet desteği ile oluşan bu durum hastane masraflarından ölüm masraflarına, ilaç parasından bakım parasına kadar birçok bakımdan insanlara fayda sağlamaktadır. Ayrıca şartlar tamamlandığında bu kimselere emeklilik hakkı da verilmektedir.

E-Devlet üzerinden yapacağınız SSK no sorgulama işlemi için E-Devlet ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek sadece 2 TL karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresi ile SSK no sorgulama işleminiz için ilk yapmanız gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız linke tıklamaktır. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

4a tescil kaydı

Ardından gelen sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

2

Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3

Bu adımları sırasıyla doğru bir şekilde uyguladığınızda E-Devlet şifresi ile SSK sicil no sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

E-Devlet Şifresi İle SSK No Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.