Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK Sicil No ile Hizmet Dökümü

 

Sosyal güvenlik, devletin vatandaşların sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemeler bütününe verilen addır. Sosyal güvenlik, bir haktır ve ayrıca da bir devlet görevidir. Anayasamızın 60. maddesiyle birlikte bu hak güvence altına alınmıştır. 60. madde, “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.” şeklindedir. Yani, ülkemizde devlet, vatandaşlarına sosyal güvenlik sağlamaktadır.

Ülkemizde sosyal güvenliği sağlamak amacıyla SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumu, kurulmuştur. Bu kurum, Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın bir kuruluşudur. Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde, vatandaşlar hayatlarında her zaman bir destek bulurlar, yoksulluğa maruz kalmazlar, hastalık ve kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirler. Bu nedenle insanların yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri sosyal güvence içinde olmaktır.

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu’ nun kısaltılmış halidir. Önceden SSK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kuruluşuydu. Fakat daha sonra 16 Mayıs 2006 itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ na devir olmuştur.

SSK sicil no, SGK tarafından kuruma kayıt olmuş ve prim ödemeyen vatandaşlara verilen numara demektir. SSK sicil no, her bireye farklı verilir. SSK sicil no birçok işlemde kullanılabilir. Bu numara, emeklilik işlemlerinin karışmaması, emeklilik ödemelerinin takibi gibi işlemlerde kullanılır. SSK sicil no ile emekliliğiniz hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.  SSK sicil no ile hizmet dökümü sorgulayabilir, emekli aylık bilgisine bakabilir, ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir, sigorta primlerinizin düzenli yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda SSK sicil no ile hizmet dökümü işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

SSK Sicil No ile Hizmet Dökümü

Öncelikle bilmeyenler için SSK sicil no’ yu nasıl öğreneceklerini açıklayalım. Bu işlemi e- devlet üzerinden yapmak mümkündür. e- devlet, birçok kamu işlemini online olarak gerçekleştirebilmenizi sağlayan güvenli bir web sitesidir. e- devlet’ i kullanabilmek için PTT şubelerine TC kimliğiyle giderek bir şifre almanız gerekiyor. Sisteme bu şifreyle giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi güncelleyerek e- devlet kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

e- devlet sistemine girdikten sonra, “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” sayfasına gidin. Açılan sayfada aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi doğrulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu adımları takip ederek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

4a-sicil

SSK Sicil No Öğrenmek için TIKLAYINIZ !

SSK hizmet dökümü, çalışanlar için oldukça önemlidir. Vatandaşlar, SSK sorgulama ile sigortalarının ödenip ödenmediğini sık sık kontrol edebilir, böylelikle bir sorun olduğunda zamanında müdahale ederek mağdur duruma düşmeden sorunlarını kolaylıkla giderebilirler. SSK hizmet dökümünde size ait bilgiler de yer almaktadır. Bu bilgilerinizi kontrol edebilir, yanlışlar varsa SGK’ nin ilgili birimlerine müracaat edebilirsiniz.

Şimdi SSK sicil no ile hizmet dökümü görüntülemeye gelelim. Yalnız, hatırlatmakta fayda var SSK sicil no ile hizmet dökümü SGK’ nın resmi sitesi üzerinden yapılır ve yalnızca son 12 ayı görüntüler. Daha eski dönemleri e- devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

SSK Sicil No ile hizmet dökümü için TIKLAYINIZ  !

Yukarıdaki linke tıklayınız, linke tıkladığınızda aşağıda verilen görseldeki sayfayı göreceksiniz.

sgksorgu

Açılan sayfada istenen TC kimlik no, SSK sicil no, baba adı, nüfus il ve doğum tarihi gibi bilgileri girerek sorgula butonuna tıklayınız. Böylece SSK sicil no ile hizmet dökümü işlemini yapmış olacaksınız.

Bunun dışında SSK sicil no ile hizmet dökümü diğer portallar üzerinden de yapılabilir. Aynı zamanda e- devlet kapısından da SSK sicil no ile hizmet dökümünü görüntülemek mümkündür. e- devlet’ ten yapmak için gereken şey, e- devlet sistemine girmek ve “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” sayfasına gitmek olacaktır. Böylece direkt olarak tescil kaydınıza ve hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz.

e- devlet SGK Tescil ve Hizmet Dökümü için TIKLAYINIZ !

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.