SÜRÜCÜ BELGESİ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SÜRÜCÜ BELGESİ SORGULAMA

Günümüzde ehliyet alma işlemi için iki tane sınava girmektedirler. Biri çoktan seçmeli olan bu sınavların motor, ilk yardım ve trafik dersi sınavına girerler. Bu sınavdan geçip diğer sınava girmeye hak kazanan adaylar uygulamalı olan bu sınavda alacakları ehliyet türüne göre uygun araçlarla mülakat derecesinde sınava gireceklerdir. Bu sınavlarda da gerekli koşullar sağlanması dahilinde sınavı geçerseniz ehliyet almaya hak kazanıyorsunuz. Tabi bu işlem ehliyeti almakla bitmiyor ehliyeti de aldıktan sonra yine sınav neticesinde trafikte belli olan uymamız gereken kurallar var. Bu kurallara uymamamız dahilinde trafikte alacağımız herhangi bir ceza ehliyet seri numaramız üzerinden ceza puanı olarak ekleniyor. Bu ceza puanı bir yıl içerisinde yüz puan olursa ehliyetinize iki ay süreli olarak el konuluyor. Aynı yıl içinde ikinci defa yüz puanı dolduran sürücülerin ehliyetine ise dört ay el konulmasıyla birlikte psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutuluyorlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir.

Sürücü Belgesi Sorgulama İşlemini Nasıl Yaparım?

Hepimizin bildiği üzere E-Devlet gibi bir kolaylığı kullanma şansına sahibiz. E-Devlet şifresi sahibi olmak için en yakın PTT şubesine giderek vezne üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı vezne görevlisine ibraz ederek 2 TL karşılığında sahip olmuş olursunuz. E-Devlet kolaylığı içerisinde sürücü belgesi sorgulama işlemi de mevcut durumdadır. E-Devlet platformu üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve almış olduğunuz şifreyi girerek girişinizi yapmış olursunuz. E-Devlet anasayfa üzerinde bulunan arama motoruna sürücü belgesi sorgulama yazdığınızda ilk sırada yer alan öneri butonunda yer aldığını göreceksiniz. Bu sisteme girdiğinizde belge numarası, il ve varsa ilçeyi belirterek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere gerekli bilgileri doğru alanlara girerek sürücü belgesi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Aşağıda verecek olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak sizde E-Devlet üzerinden bu işleminizi yapabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.