Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TAŞIT YETKİ BELGESİ SORGULAMA

Trafikte bulunan insanların kullandığı kişisel araçları dışında olan ticari amaç içeren yani yük, yolcu taşıyan gibi çeşitli özellikleri olan taşıtlar için trafiğe çıkabilmesi için gereken belgeleri alması gerekmektedir. Devlet tarafından zorunlu kılınan bu belgeyi almaları durumunda saydığımız türdeki araçlar trafiğe çıkmaları durumunda hiçbir sıkıntı yoktur. Fakat yetki belgesi almayanlar için eğer trafikte yakalanırlarsa ağır yaptırımlarla karşılaşmaları olasıdır. Taşıt yetki belgesi sorgulama işlemi de sizin aracınızın trafiğe çıkışı ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmanız için yürütülen bir işlemdir. Taşıt yetki belgesini sorgulama işlemi de internetin gelişmesiyle online olarak yapılan işlemler arasına girmiş bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden çoğu işlem yapılabildiği gibi bu sorgulamanızı da gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda sistemde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kısmının içinde bulunan taşıt yetki belgesi sorgulama yazan bölüme tıklayarak işleminiz yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi ile birlikte sorgulattığınız taşıta ait kayıtlı olan yetki belgelerinin ne durumda olduğunu, başlangıç ve bitiş tarihlerini, yetki durumlarının ne derecede olduğu gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu işlemler sayesinde aracınızın yetki durumu ile ilgili erken bilgiye ulaşarak önlem alma şansına sahip olabilirsiniz. Yazımızın devamında taşıt yetki belgesi sorgulama işlemi için yapmanız gerekenlerin bilgisini sizlere sunacağız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Taşıt Yetki Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt yetki belgesi sorgulama işleminiz için E-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilen çoğu işlemde olduğu gibi E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresini PTT şubesine gittiğiniz zaman kimlik bilgilerinizle gidip başvurduğunuzda 2 lira karşılığında zarf ile alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz size özel bir şifredir. E-Devlet sistemi üzerinden taşıt yetki belgesini sorgulama işleminiz için yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

TAŞIT YETKİ BELGESİ

Ardından kimliğinizi doğrulamak için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

işgöremezlik ödeme2

Girdiğiniz bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

işgöremezlik ödeme3

Bu adımları uyguladığınız takdirde işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz ve aracınızın yetki durumu ile sorularınıza da cevap bulabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Taşıt Yetki Belgesi Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.