TC ile Adres Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TC ile Adres Sorgulama

Çağımızın en büyük gelişmişlik simgesi şüphesiz ki internettir. Sanal ortam üzerinden günlük hayattaki pek çok işlemimizi büyük bir kolaylıkla halledebiliyoruz. Bu işlemler arasında ihtiyacımız olabilecek işlemler de yer almaktadır. Ayrıca resmi kurumlardan yapılabilecek işlemler de artık internet üzerinden halledilir hale geldi. Örnek olarak klasik yöntemler ile ihtiyacınız olan bir belge için alakalı resmi kuruma giderek, belki de saatlerce beklemeniz ve işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmekteydi. Ancak internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu işlemler artık çok daha kolay bir hal aldı. Örnek olarak E-Devlet kapısı üzerinden pek çok sorgulama işlemi ve belge temin işlemi kolayca yapılabilmektedir. Tüm bu işlemler cep telefonu, tablet veya bilgisayarınız yani internet bağlantınızın bulunabildiği tüm akıllı cihazlardan gerçekleştirilebilir hale geldi. Ayrıca fatura ödeme ve bankacılık işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu da büyük bir kolaylık olarak hayatımıza girmiştir.

İnternet üzerinden yapılabilecek işlemlerden biri de TC kimlik numarası ile adres sorgulama işlemidir. Bu işlem de aynı şekilde internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerden biridir. TC ile adres sorgulama işlemi için, siz değerli okurlarımıza vereceğimiz birtakım ayrıntılı bilgiler için yazının geriye kalan kısmını lütfen dikkatlice okuyunuz.

TC ile Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer eskiden tanıdığınız birinin adresini bulamıyorsanız, TC kimlik numarası ile birlikte oturduğu bölgenin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşabilmek için internetin sağlamış olduğu kolaylıklardan faydalanacağız. TC ile adres sorgulama işlemi, İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlemi E-Devlet kapısı üzerinden anlatacağız. Bunun için ilk olarak E-Devlet kapısının resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Site yüklendiğinde ise ilk olarak sayfanın sol kısmından e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

plaka1

Açılan sayfada ise birtakım sorgulama işlemlerinin yapılabildiğini göreceksiniz. Bu sayfa üzerinden pek çok resmi kuruma ait çeşitli sorgulama işlemlerinin yapılabildiği görülmektedir. Bu işlemler arasında aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan NVİ Adres Bilgilerim başlığına tıklamanız gerekmektedir.

adres

Hemen ardından açılacak sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz. Daha sonrasında ise sizden TC kimlik numaranızın ve E-Devlet şifrenizin istendiği bir sayfa ile karşılaşacaksınız. E-Devlet şifresi ise E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştireceğiniz pek çok işlemde gerekli olan, size özgü bir şifredir. Bu şifreyi temin edebilmek için size en yakın PTT şubesine giderek, kimlik bilgileriniz ile birlikte bu şifreyi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresinin temin bedeli ise sadece 2 TL’dir. E-Devlet şifrenizi elde ettikten sonra bir yerde saklayınız ve kimseye göstermeyiniz.

edevletson

E-Devlet şifrenizi elde ettikten sonra TC ile adres sorgulama işlemine geri dönecek olursak, sayfa üzerinde sizden TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresinin istendiğini söylemiştik. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara ve sırası ile girdikten sonra, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece internetin sağlamış olduğu büyük bir kolaylık olan E-Devlet kapısı sorgulama işlemleri sayesinde, TC ile adres sorgulama işlemini başarı ile tamamlamış olacaksınız. TC ile adres sorgulama işlemini aynı zamanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden de gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Ancak TC ile adres sorgulama gerçekleştirmek sizler için büyük bir zaman kaybına neden olacaktır. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız TC ile adres sorgulama işlemi çok daha basit, kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

TC ile Adres Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.