TC İle Vergi No Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TC İle Vergi No Sorgulama

Vergi devletin kamu hizmetlerini gidermek amacı ile bireylerden ve ticari işletmelerden alınan kamu geliridir. Topluma daha iyi hizmet verebilmesi için devletin ve kamu kuruluşların, kişilerden gelirleri oranında belirlenen miktarda ücret alınmasıdır. Vergilerin iki önemli unsuru vardır. Bunlar verginin ödenmesinin zorunlu olması ve karşılıksız olmasıdır. Vergilere kanun ile ödeme mecburiyeti getirilmiştir. Vergilerin ödenmemesi halinde devlet kişilere cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Her birey gibi bizlerinde vergi ödeme yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülüğü her bireye verilen bir ödev gibi düşünebiliriz.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, kamu kurumlarına veya tüzel kişilere, yapacakları işlemlerde zorunlu olarak kullanacakları vergi numaraları verilmektedir. Vergi numarası uygulaması oluşabilecek karışıklığı engellemek amacıyla yapılmıştır. Sizin adınıza çıkarılan bu vergi numaralarıyla resmi işlemlerde yapacağınız bilgilere kolay şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Ülkemizde her bireye vergi numarası verilmemektedir. Vergi numarası almak zorunda olan gerçek ve tüzel kişiler şunlardır; motorlu araç alan ve satan, gayrimenkul alıp satan, lehine ipotek tesis edilmiş, bina inşası yaptırıp tapuya tescil ettirmiş, yeni kurulacak olan sermaye şirketlerinin en yüksek hissesi bulunan beş ortağıyla genel müdür ve yönetim kurulu başkanlarıdır. Bu bireyler herhangi bir vergi dairesine nüfus cüzdanları ve fotokopileriyle birlikte giderek vergi numaralarını alabilirler. Vergi numaralarını eskiden vergi dairelerinde uzun kuyruklarda bekleyerek öğrenirken şimdi ise internet teknolojisinin gelişmesiyle TC ile vergi no sorgulama işlemini oturduğunuz yerden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere TC ile vergi numarası sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda hareket ederek sizde TC ile vergi numarası sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

GİB TC İle Vergi No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TC ile vergi no sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde bulunan İnternet Vergi Dairesi resmi internet sitesi üzerinden güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemi size kolaylık olması için aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantı linkine tıkladıktan sonra aşağıda verilen görselde de gördüğünüz sayfa karşınıza gelecektir. Bu sayfa üzerinden verilen boşlukları doğru bir şekilde doldurarak vergi no sorgulama işlemini yapmanız mümkün hale gelecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranızı öğrenmeniz mümkün değildir.

Adsız

TC ile vergi no sorgulama işlemini yapmak için bu sayfa üzerindeki kısımları sırasıyla soyadınızı, adınızı, baba adınızı, doğum yerinizi ve doğum yılınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra “Tamam” butonuna tıklayarak TC ile vergi numarası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranızla vergi numaranızı öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden TC kimlik numaranızla vergi numaranızı öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere E-Devlet sistemi üzerinden TC ile vergi no sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

GİB TC İle Vergi No Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet TC İle Vergi No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TC ile vergi no sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa eğer herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifre size güvenlik amaçlı olarak kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak açılan sayfa üzerinden görselde de görülen “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Adsız

Sonrasında açılan sayfa üzerinden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek TC ile vergi no sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet TC İle Vergi No Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.