Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Rezerv Satışı Yapılarak Döviz Kurunun Baskılanmayacağını Açıkladı!

Ülkemizdeki ekonomik sorunlar devam ederken, bu sorunları çözmek için gözler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’a çevrilmiş durumda. 28 Mayıs seçimlerinin ardından yeni kabine ile birlikte ekonominin daha iyi bir noktaya getirileceğine dair umutlar arttı. Geçtiğimiz haftalarda yeni Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek, yeni TCMB Başkanı olarak ise Hafize Gaye Erkan açıklandı, bu açıklamanın ardından gözler bu ikiliye çevrildi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, faiz artışı kararının ardından bankacılarla gerçekleştirdiği toplantıda, para politikasında radikal değişikliklere gidileceğine ilişkin net mesajlar verdi. EKONOMİ gazetesinin edindiği bilgiye göre, birinci önceliğin enflasyonla mücadele olduğuna işaret eden Hafize Gaye Erkan’ın, toplantıda güçlü TL’ye vurgu yapan “şahin” tutumu dikkati çekti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Bankacılara Sert Çıktı!

Önümüzdeki günlerde para politikası kapsamında atılacak adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Gaye Erkan’ın, döviz kurunu baskılama amaçlı “makro ihtiyati önlemler”in de kademeli olarak kaldırılacağını söylediği öğrenildi.

Öte yandan, Bakan Mehmet Şimşek’in geçen haftaki açıklamasında işaret ettiği TCMB rezervlerindeki güçlü artışın, döviz satışının sonlandırılmasını teyit ettiği belirtiliyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre TCMB Başkanı Erkan, faiz artışı kararının hemen ardından bazı özel bankaların döviz alımına yönelmelerine de sitemde bulundu. Bankacıların, “Gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözlerine Erkan, “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız; döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” karşılığını verdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.