Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TDK SESLİ SÖZLÜK

İlk basımı 1945 yılında bireylere sunulan ve her yeni baskısı için üzerinde çalıştırılıp geliştirilip, zenginleştirilen Türkçe Sözlük kullanılarak internet üzerine aktarılması ile 2002 yılında kişilerin daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi amaçlanmıştır. Güncel Türkçe sözlük kişilerin kullanımına yeni bir şeklidir. TDK sesli sözlük ise yine ayni şekilde kişilerin daha kolay sözlük anlamı aramalarını sağlayan telaffuz özelliği olan bir sözlüktür. Büyük Türkçe sözlük Türkçe’de bulunan tüm sözcükleri bulunduran ve aynı zamanda bunların bulunduğu ortak bir veri tabanıdır. Bununla birlikte kullanılan yazı dili sözcüklerine ek olarak sanat, kültür, bilim ve spor terimlerini, birey isimlerini, yer isimlerini, yörelere göre değişen ağızlarda bulunan ve kaynaklarda bulunan o yöre ile ilgili sözcükler, deyimleri içerisinde barındırmaktadır.

Büyük Türkçe sözlük, aradığınız sözcüğün; genel dilde veya bölgelere göre değişiklik gösteren kelime, terim, deyim, özel isim gibi çeşitlerinden biri olup olmadığına bakılmaksızın bu veri tabanında arama yapıp sonuçları bize getirmektedir. Türk Dil Kurumu sesli sözlük kullanılırken bu veri tabanı kullanılmaktadır. Söz, deyim isim ve terimleri bulunduran toplamı 616.767 sözcüğe kadar arama yaptığınız sözcüğün karşılığını büyük Türkçe sözlük içerisinde bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde TDK sesli sözlük veri tabanı olan büyük Türkçe sözlük içerisine arattığınız sözcüğün anlamını veya benzerlerini bulamamışsanız eğer TDK’nın kişilerinde sözcük katkısında bulunabilmesine olanak sağlayan bir e-posta adresi ile önerileri kabul etmektedir. TDK sesli sözlük kullanımı çok kolaydır. Yazımızın devamında Türk Dil Kurumu sesli sözlük kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

TDK Sesli Sözlük Nasıl Kullanılır?

TDK sesli sözlük için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayabilirsiniz. Öğrenilmek istenen sözlüğün aramak istediğiniz sözü kutucuğa yazarak bilgilere ulaşabildiğiniz gibi yine ek veya sözcük öbeklerine ulaşabilirsiniz. İşleminizi gerçekleştirmeniz için tıkladığınız bağlantı adresinden açılan sayfada arayacağınız söz öbeğini girip seçiminizi yaptıktan sonra “ARA” butonuna tıklayınız.

tdk1

Bu işlemi gerçekleştirirseniz aradığınız söz öbeği ya da ekleri içeren bütün verileri sizlere sunar.

tdk2

Ayrıca yazımı konusunda emin olmadığınız sözcüklerin bile birkaç harfiyle cevaba ulaşabilirsiniz.

TDK Sesli Sözlük’e Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.