Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TEOG Ne Zaman Yapılacak?

Eğitim ülkenin kalkınması için aydınlık bir gelecek için oldukça önemlidir. Dolayısıyla iyi bir eğitim için sınavlar şarttır. Ülkemizde eğitim dört aşamalı olarak bilinir. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite olarak eğitimler devam eder. Lise mezunu olmak zorunlu durumda iken üniversite tercihe bağlıdır. Tüm bu eğitim aşamalarını geçmek için de belirli sınavlar düzenlenir. Beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar aldıkları eğitimler sonucunda artık liseye başlarlar. Fakat hangi liseye nasıl gideceklerinin belirlenmesi için de sınavlara girerler. Son beş yıldır yapılan birkaç değişiklik sonucunda lise girişi için belirli olan sınavın adı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiştir. TEOG kısaltması ile bilinir.

TEOG Ne Zaman Yapılacak?

TEOG sınavı ortaöğretim son sınıf öğrencilerin girmekle zorunlu olduğu bir sınavdır. Çünkü aksi halde liseye gitmek için sınırlı sayıdaki okullara yerleşirler. İyi bir eğitim alabilmek için mutlaka iyi bir puan almaları gerekir. TEOG sınavına sekizinci sınıf öğrencileri iki aşamalı olarak katılımda bulunurlar. Bunlardan ilki kasım ayında gerçekleştirilir. Türkçe Matematik, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinden sorular öğrencilere yöneltilir. Her dersten 20 soru sorulur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bu sınav iki güne bölünür. İlk gün üç dersin sınavı ikinci gün geriye kalan üç dersin sınavı gerçekleştirilir. Aynı yöntem ikinci dönemde de geçerli olur. TEOG her yıl ikinci dönemde nisan ayında gerçekleştirilmektedir. 2017 yılı itibari ile de TEOG 26 Nisan Çarşamba ve 27 Nisan Perşembe günü yapılacaktır. Çarşamba günü Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin sınavları yapıalcaktır. Perşembe günü ise Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinin sınavı yapılır. İki günde 60’ar soruyu yanıtlamaları istenir. Bu 60 soruya ise tanınan süre 120 dakikadır. TEOG sınavına girecek olan öğrenciler sınavlara kendi okullarında girerler.

TEOG Giriş İçin Neler Gerekli?

TEOG sınavına günler kala öğrenciler ve velileri heyecan sardı. TEOG sınavı giriş için ise giriş belgesine gerek yoktur. TEOG girişlerini öğrenciler okulda öğretmenleri tarafından yapılır. Bu nedenle sınav sabahı böyle bir giriş belgesine ihtiyaç duymazlar. Sınava giderken sadece nüfus cüzdanlarını almaları ve de kalem silgi almaları yeterli olacaktır. Sınav saatinden önce okullarınızda bulunmanız gerekir. TEOG sınavına girecek olduğunuz sınıfı ise daha önceden belirlenir. Bunu öğrenmek için de e-okul veli bilgilendirme ve yönetim bilgi sisteminden yardım alabilirsiniz. E-okul veli bilgilendirme ve yönetim bilgi sistemine giriş yaparak hangi sınıfta sınava gireceğinizi öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.