TEOG Sonuçları Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TEOG Sonuçları Sorgulama

Birçok ortaöğretim öğrencisi uzun bir çalışma döneminin sonunda yeni bir sistem olan TEOG sınavına girdi. Şimdi herkes büyük bir merakla sınav sonuçlarını ve bu sonuçların sonucunda hangi liseye gideceğini büyük bir merakla bekliyor. Çünkü bu sınav belki de hayatlarında attıkları ilk büyük adım diyebiliriz. Sadece öğrenciler değil anne ve babalar da en az onlar kadar heyecanlı ve büyük bir merak içindeler diyebiliriz. Onlar çocuklarının hangi liseye gideceğini ve sınavda ne kadar başarılı olduklarını merak ediyorlar. Biz de bu yazımızda siz sevgili öğrencilere ve değerli anne babalara, TEOG sonuçları sorgulama nereden ve nasıl yapılır bu konuyu anlattık. TEOG sonuçları sorgulama işlemi için tek yapmanız gereken aşağıda sizlere vermiş olduğumuz adımları uygulamaktır.

TEOG Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle TEOG sonuçları sorgulama işlemi için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.TEOG sonuçları giriş için aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran görmelisiniz.

  • Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak TC kimlik numaranızı giriniz. Ardından da doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak yazınız.
  • Güvenliğimiz için bizlere verilen güvenlik kodunu da alttaki kutucuğa yazıyoruz.
  • TEOG sonuçları sorgulama için son işlem olarak ise “tamam” yazan butona tıklıyoruz ve böylece TEOG sonuçları işlemini tamamlamış oluyoruz.TEOG sonuçları öğrenme işleminiz bu şekilde yapılmış olacaktır.

TEOG Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

TEOG Sonuçları Yüzdelik Dilimleri

TEOG tercihi yapacak olan öğrenciler için oldukça önemli bir nokta bulunmaktadır.TEOG lise puanları ve yüzdelik dilimleri e-okul tarafından tek bir sitede birleştirilmiştir.Tercih yapacak olan öğrenciler bu site aracılığı ile okul seçmelidir.TEOG sınav sonucunuza göre tercih yaparken MEB TEOG tercih takvimini dikkate almalısınız.Tercihlerinizi yapmak istediğinizde OYP puanınızı ve yüzdelik dilimleri incelemelisiniz.Yüzdelik dilim nedir? diye soracak olursanız, yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir.MEB tarafından açıklanan sonuçlarla birlikte Türkiye’de ya da ilde kaçıncı olduğunuzu değil de sıralamanızın yüzde olarak sonucunu görebilirsiniz.Yüzdelik dilime göre sonuç görmeniz sizin için daha iyi olacaktır.Çünkü puanlar her yıl değişebilirken yüzdelik dilimler daha sabit ve doğru bir sonuç verecektir.Bu nedenle yüzdelik dilimleri inceleyerek tercih yapmanız gerekmektedir.

Yüzdelik dilimler son zamanlarda puanlardan daha önemlidir.Çünkü OYP puanları her yıl değişiklik gösterirken yüzdelik dilimler başarı sırasını gösterdiği için daha doğru bir sonuç verecektir.TEOG sınav sonucunuzdaki puan ile yüzdelik dilim arasında ters orantı vardır.Bu demek oluyor ki TEOG puanınız ne kadar yükselirse yüzdelik dilim o kadar düşecektir.İstediğiniz bir liseye girip giremeyeceğinizi öğrenmek için öncelikle o lisenin geçen yıl kaç puanla öğrenci aldığına bakmalısınız.Sonrasında da o yıl içindeki puanların yüzdelik dilimine bakınız.Kendi puanınızla ve yüzdelik diliminizle karşılaştırarak tercih listenizi düzenleyebilirsiniz.Eğer isterseniz TEOG yüzdelik diliminizden yola çıkarak başarı sıranızı da bulabilirsiniz.Bunu yapmak için TEOG sonuçlarına göre puanları hesaplanmış olan toplam öğrenci sayısı ile kendi yüzdelik diliminizi çarpmalısınız sonrasında da sonucu 100’e bölerseniz yaklaşık olarak başarı sıranızı bulmuş olacaksınız.

TEOG Sonuçları Nasıl Hesaplanır?

TEOG ile ilgili öğrencilerin ve veliler kafasında çok fazla soru işareti bulunmaktadır. Örneğin arama motorunda aratılan konulardan bahsedelim; TEOG nasıl hesaplanır MEB, TEOG yüzdelik dilim hesaplama motoru,yüzdelik hesaplama motoru,TEOG 1.sınavın yüzde kaçı alınacak gibi başlıklar arama motorunda aratılan konulardandır.Şimdi TEOG sınavı ve TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ile ilgili açıklama yapalım.

TEOG sınavı her iki dönem de yapılmaktadır. Türkçe,Matematik,Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler,İngilizce ve Din Kültürü olmak üzere toplamda 6 tane merkezi ortak sınav yapılmaktadır. Öğrenci ilk dönem 6 ikinci dönem 6 olmak üzere yıl içinde toplam 12 ortak sınava girmektedir.

TEOG sınav sonuçları hesaplama işleminden bahsedecek olursak;TEOG  sınavı 700 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Ortak sınav puanının üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eklenerek elde edilen sonuç 2’ye bölünür ve TEOG yerleştirme puanı elde edilir.Birçok site üzerinden TEOG puan hesaplama işlemi yapılmaktadır.TEOG yerleştirme puanının nasıl hesaplandığını anlatmak için belirlenmiş puanlar üzerinden bir örnek verelim.

6.sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı: 85.97

7.sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı: 90.78

8.sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı: 97.88

TEOG Yerleştirme Puanı: (639.7222 +85.97+90.78+97.88)/2=457.1761

TEOG yerleştirme puanı bu şekilde hesaplanmaktadır.

YORUMLAR

  • Beritan 30 Aralık 2015 22:06

    Ne zaman açılanacak yaw 🙂

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.