Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ticaret Odası Ünvan Sorgulama

Ticaret Odası tüccarlar arası birliği, dayanışmayı sağlayan faaliyette bulundukları bölgelerdeki tüccarların ortak sorunlarıyla ilgilenen kurulmasına yasal olarak izin verilen kurumlardır.

Ticaret odaları, bulundukları illerde ki faaliyette bulunan kişi ve ticari kurumların ticari işlemlerini düzenlemek kayıt altına almak ve işletmelerin ticari sicillerini tutmakla görevli olan kurumlardır. Her ilin kendi bulundukları ildeki ticari faaliyetlerle ilgilenmekte olan kendine ait bir ticaret odası bulunur (örneğin İstanbul Ticaret Odası İTO, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası OTSO, Ankara Ticaret Odası ATO  vb.)

Sanayi odaları Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlıdır. Bu odalarda hizmetler memurlar, sözleşmeli ve geçici personeller ile yürütülür.

Yazımızda Ticaret Odası Ünvan Sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ticaret Odası Kayıt İşlemi

İşletme sahipleri ticari işletmelerini açtığı günden itibaren on beş gün içerisinde işletmelerini seçmiş oldukları ünvanlarla birlikte işletmelerinin bulunduğu bölgede ki ticaret odasına tescil ettirme mecburiyetindedirler. Ticaret odalarına tüzel veya gerçek kişi olarak başvurmak mümkündür. Tüzel kişilikler hukuken iki veya daha fazla kişinin ortak bir amaç için bir araya gelerek oluşturdukları tek bir kişi olarak sayıldıkları durumdur.

Tacirlerin ticaret odasına kayıt olmaları mecburidir. Kayıt olmak için bazı belgeler gerekir.

Ticaret Odasına Kayıt Olmak İçin Gereken Belgeler;

 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • İki tane imza beyaannamesi
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • Tutulan Ticari Defterin Noter Tasdik Kısmının Fotokopisi
 • İkametgah İlmi Haberi (Resimli Muhtardan ve Noterden)
 • Nüfus Kağıdı Örneği (Resimli Muhtardan ve Noterden )
 •  Oda Tarafından Verilen Taahütname
 •  Odadan Verilen Matbu Dilekçe

Bu belgeler ile ticaret odası kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Ticaret Odası Ünvan Sorgulama

Ticaret Unvanları Hakkında ki Tebliğ 14.02.2014 tarih ve 28913 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ticaret odası kaydı için ünvan seçerken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk ve en önemli olarak seçmiş olduğumuz ünvanı sorgulamamız gerekmektedir. Daha önce başka bir işletme tarafından alınmış olan ticari ünvanın herhangi bir ek yapılmadan başka bir işletmeye  verilmesi mümkün değildir. Yani seçmiş olduğunuz ticari ünvanın daha önce başka bir işletme tarafından kullanılmamış olması gerekmektedir. Daha önce kullanılmış olan bir ünvan silinmesi durumunda üzerinden beş yıl geçmeden başka bir işletme tarafından kullanılamaz. Ticari ünvanın başka bir işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığını anlamanın en kolay yolu internet üzerinden ticaret odası ünvan sorgulama işleminin yapılmasıdır.  Ticaret odası ünvan sorgulama işleminizi aşağıda ki linkten yapabilirsiniz.

Sunu1

Karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan sayfada ilk olarak üstteki kutucuğa yan tarafta verilen kodu yazın. Daha sonra ise alttaki kutucuğa seçmiş olduğunuz ünvanı yazarak sorgulayınız. Böylece Ticari ünvan sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Ticaret Odası Ünvan Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Ticaret odası ünvanınızı seçerken ;

 • Ünvanınızı yabancı bir dilde belirleyebilirsiniz (İşletme türü ve işletme konusunu belirten ifadeler Türkçe olmak şartıyla)
 •  İşletme hakkında yanlış bir kanaat oluşturacak ifadeler hariç, istediğiniz ekleri de ünvanınız da kullanabilmeniz mümkündür.
 • Herhangi bir ülkenin adının ünvan da kullanılması isteniyorsa o ülkenin yetkili makamlarından izin alnması şartı vardır.
 • Ticaret ünvanında yer alan ifadeler hiç bir şekilde kamu düzenine, ahlaka aykırı olamaz.

Ticaret odası ünvanı seçerken yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.