Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TİCARİ ÜNVAN SORGULAMA

Ticaret ünvanı, ticari faaliyet gösteren şahıs veya kurumları birbirlerinden ayırmaya yarayan addır. Ticaret ünvanlarının ticari işletmelere kimlik verme ve ticari işletmeleri şahsileştirme özellikleri vardır.

Ticaret ünvanı 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda düzenlenmiştir. 6102 sayılı yasaya göre ticari faaliyet gösteren her tacir bir ticaret ünvanına sahip olmak zorundadır. Tacir seçmiş olduğu ticaret ünvanını ticari işletmesinin bağlı bulunduğu ticaret sicil müdürlüğünden tescil ve ilan ettirmek koşuluyla kullanabilmektedir. Tacir tüm bu hususları ticari faaliyetinin başladığı günden itibaren on beş gün içinde yerine getirmekle yükümlüdür. Ayrıca tacir imzasını da yine ticari işletmesinin bağlı bulunduğu ticaret sicil müdürlüğünden tescil ve ilan ettirmek zorundadır. Tacir ticari işletmesiyle ilgili her türlü belgeyi bu ticari ünvanıyla imzalamak zorundadır. Tacirin tescil ettirdiği bu ünvanı işletmesinin görülebilecek bir yerinde okunaklı bir şekilde yazmalıdır.

Ticari ünvan sorgulaması yapacakların yazının sonunda paylaştığımız linke tıklayarak  Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin resmi web sayfasından sorgulama yapabilirler.

Ticari Ünvan Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ticari ünvan sorgulaması yapmak için ilk olarak Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinin resmi web sayfasını ziyaret ederek, aşağıda kırmızı renk ile belirtilen sorgulama yazısında beklediğimizde çıkan bölümden ünvan sorgulama yazısına tıklayınız.

kk

Ünvan sorgulama yazısına tıkladıktan sonra açılan sayfada aşağıda kırmızı renk ile belirtilen ilgili alanı doldurunuz.kk1İlgili alanı doldurduktan sonra çıkan sayfada ticaret sicil müdürlüğünce ticaret ünvanı tescil edilmiş işletmelerin listesi çıkmaktadır.

Ticari Ünvan Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Ticaret Odası Ünvan Sorgulama

Her ilde kendi bulundukları ildeki ticari faaliyetlerle ilgilenen bir ticaret odası bulunmaktadır. Ticaret ünvanları hakkında Tebliğ, 14.02.2014 tarihinde 28913 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Ticaret odası kaydında ünvan seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle yapmamız gereken en önemli işlem seçmiş olduğumuz ünvanı sorgulamak olmalıdır. Daha önce başka bir işletme tarafından seçmiş olduğunuz ünvan alınmışsa herhangi bir ek yapılmadan başka bir işletmeye o ünvanın verilmesi mümkün değildir. Seçmiş olduğunuz ünvanın başka bir işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığını sorgulatmanız gerekmektedir. Bu işlem için interneti kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ticari ünvanın başka bir işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığını ticaret odası ünvan sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz.

Ticaret odası ünvan sorgulama işleminiz için öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza açılan sayfada seçmiş olduğunuz ünvanı ve güvenlik için verilmiş olan kodu ilgili kısımlara giriniz.Gerekenleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra Sorgula butonuna tıklayınız. Böylece ticaret odası ünvan sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Ticaret Odası Ünvan Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Ticari Ünvan Sorgulama

Ticaret ünvanı sayesinde ticari işlerle ilgilenen kişiler ve kurumlar birbirinden ayrılmaktadır. Her tacir bir ticaret ünvanına sahip olmak zorundadır. Tacir, seçmiş olduğu ticari ünvanı ticari işletmesinin bağlı olduğu ticaret sicil müdürlüğünden tescil ve ilan ettirmek zorundadır. Tacirin ilan ettirdiği bu ünvanın işletmesinin görülebilecek bir yerinde bulunması gerekmektedir.

Ticari ünvanın daha önce başka bir işletme tarafından alınıp alınmadığını, kullanılabilir durumda olup olmadığını sorgulamanız mümkündür. Aynı zamanda ticaret sicil unvan sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.Bunlar gibi işlemleriniz için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ticari ünvan sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.

kk

Kırmızı kutucuk içerisinde göstermiş olduğumuz kısımdan Ünvan Sorgulama yazısına tıklamalısınız. Açılan yeni sayfada aşağıdaki görselde göstermiş olduğumuz kısmı doldurmalısınız.

 

kk1

Öncelikle verilmiş sayıyı yan tarafındaki kutuya yazmalısınız. Daha sonrasında seçmiş olduğunuz ve sorgulatmak istediğiniz ünvanı boş kutucuğa yazmalısınız. Gerekenleri yaptıktan sonra Sorgula butonuna tıklamalısınız. Karşınıza çıkan ekranda Ticaret Sicil Müdürlüğünce ticaret ünvanı tescil edilmiş işletmelerin listesini göreceksiniz.Bu işlemleri tamamladığınızda ticari ünvan sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Ticari ünvan seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedecek olursak;

  • İşletme türünü ve işletme konusunu belirten ifadeler Türkçe olmalıdır. Bu şartlara uymak koşulu ile ünvanınızı yabancı bir dilde belirleyebilirsiniz.
  • İşletme hakkında yanlış bir fikir oluşturmamak şartı ile istediğiniz ekleri ünvanınıza ekleyebilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir ülkenin adının seçmiş olduğunuz ünvanda yer almasını istiyorsanız ilgili makamlardan izin almanız gerekmektedir.
  • Seçmiş olduğunuz ticari ünvanda kamu düzenine ve ahlaka aykırı hiçbir ifade yer alamaz.

Ticari Ünvan Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.