Trafik Cezası Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Borç Ödeme


Trafik, karayolları içerisinde bulunan tüm motorlu ve motorsuz araçları düzenleyen kuralları içermektedir. Bu kurallara uyulması kişi veya kişilerin hayati değerlerini korumaya yönelik alınmış önlemleri kapsamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı, trafik kurallarına uymak hem bir vatandaşlık görevi hem de bir kurallar bütünüdür. Bu kurallar arasında yayalara yol vermek, hız kurallarına uymak, kırmızı ışıkta durmak, yeşil ışıkta geçmek, trafikte yer alan diğer araçlara ve kişilere saygılı olmak, araç kullanırken telefon kullanmamak gibi pek çok unsur söz konusudur. Bu gibi kurallara uyulmaması trafik içerisinde yer alan pek çok kişiyi tehlikeye atacaktır.

Trafik kurallarına uyulmaması durumunda kişilerin hayatı tehlikeye girer ve bu durumun tekrar olmasını engellemek için bir cezai yaptırım uygulanması gerekmektedir. Bu cezai yaptırım ise günümüzde trafik cezası olarak isim almıştır. Trafik kurallarına uymayan kişiler trafik cezası borç ödeme yükümlülüğü altındadırlar. Yazının geriye kalan kısmında trafik cezası borç ödeme işleminin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Trafik Cezası Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası borç ödeme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Ceza kağıdınız ile birlikte bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek trafik cezası borç ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ceza kesim tarihini takip eden 15 gün içerisinde trafik cezası borcunuzu öderseniz, ayrıca bir indirimden de faydalanabilirsiniz. Ancak gündelik iş temposu düşünülecek olduğunda vergi dairesine gidecek vakti bulamayabilirsiniz. Ayrıca bekleyeceğiniz sıranın uzunluğuna göre işlem süreniz saatleri bulabilir.

Yukarıda sayılan etmenler düşünülecek olduğunda vergi dairesine giderek trafik cezası borç ödemesi yapmak dezavantajlı bir hale gelir. Bu yüzden sizlere alternatif bir yöntem önereceğiz. Trafik cezası borç ödeme işleminin bir diğer yolu ise internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirilen işlemdir. İnternet vergi dairesi üzerinde yapılabilecek pek çok işlem vardır. Bunlar arasında e-Beyanname, motorlu taşıtlar sorgulamaları, hazır beyan sistemi, borç bilgilendirme servisi, 6552 bilgilendirme ve ödeme, 6111 ödeme, cep telefonu harcı ödeme, sorgulamalar ve ihbar bildirimi gibi işlemler de yer almaktadır.

Bu işlemlerden biri de trafik cezası borç ödeme işlemidir. Kredi kartınızı kullanarak tamamen sanal ortam üzerinden trafik cezası borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kolay ve hızlı bir işlem olmasının yanı sıra, vergi dairesine de gitmenize gerek kalmayacağından oldukça pratik bir işlemdir. İnternet vergi dairesi üzerinden trafik cezası borç ödeme işlemi için ilk olarak intvd.gib.gov.tr adresine gidiniz. Açılan sayfanın alt kısmından Motorlu Taşıtlar butonuna tıklayınız.

trafik1

Karşınıza çıkan sayfanın ilk seçeneği olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklayınız.

trafik2

Burada sizlerden birtakım bilgilerin istendiğini göreceksiniz. Bu bilgiler plaka, özel plaka, TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi bilgileridir. Alt kısımda kırmızı renkte yazılmış yazılarda ise dolduracağınız bilgilere ait birtakım açıklamalara yer verilmiştir. Bu açıklamalara göre gerekli bilgileri doldurunuz ve TAMAM butonuna gelerek tıklayınız.

trafik3

Böylece internet vergi dairesi hizmetinden faydalanarak motorlu taşıt sorgulaması aracılığı ile trafik cezası borcunuzu ödeme imkanı bulabileceksiniz. Ödeme işlemi ise sanal ortam üzerinden olduğu için yalnızca kredi kartı ile yapılmaktadır. Tamam butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada gerekli yönlendirmeler yer alacaktır. Bu yönlendirmelere göre kredi kartı bilgilerinizi gerekli boşluklara girip trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden yapılan bir işlem olduğu için hızlı, kolay ve pratiktir. Vergi dairesine bağlı resmi bir site olduğu için bilgileriniz tamamen güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Trafik Cezası Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.