TRAFİK CEZASI ÖDEME | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TRAFİK CEZASI ÖDEME

Bazen fark etmeden de olsa radarı geçmiş, ya da bazen kasıtlı bir şekilde alkollü olarak kaçmaya çalışmış hatta trafik ışıklarını göz ardı etmiş olabiliriz. Bu sebeple trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan sorgulama seçeneğinin yanı sıra adınıza herhangi bir ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Cezanız olup olmadığını sorgulamak öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi www.egm.gov.tr üzerinden ceza sorgulama ekranına giriş yapmanız gerekmektedir. Ekrana giriş yaptıktan sonra sayfadaki formu, kimlik bilgileriniz ile doldurduktan sonra sistem tarafından herhangi bir cezanız olup olmadığı sorgulanır. Cezanız bulunduğu takdirde cezanız hakkındaki detay bilgiler yeni bir sayfada açılacaktır. Bu şekilde hem cezanızı erken ödemiş olup indirimden faydalanırsınız hem de içiniz rahatlamış olur. Bu sorgulama ekranında sadece son bir yılda işlemeniz muhtemel olduğu cezalar yer almaktadır.

Ceza Tebliğ Süresi Nedir ve Ne Kadardır?

Trafik cezalarının en geç 10 gün içinde tebliğ edilmemesi durumunda dava açabilme hakkınız vardır. Ama 10 gün dolmadan dava açmanız durumunda davanızın geçersiz sayılma ihtimali çok fazladır.  Bu yüzden ilk derece mahkemelerinde davayı kazanmış olsanız bile, üst mahkeme bu davayı feshedebilme yetkisine sahiptir. Bu yüzden dava açarken bir kez daha düşünmenizde yarar vardır.

Trafik Cezası Ödeme Süresi Ne Kadardır?

Trafik cezanızı ödemeniz için otuz gün mühlet verilir. Trafik cezanızın sizin elinize ulaştığı tarihe tebliğ tarihi denir. Eğer bu tarihten sonraki on beş gün içerisinde borcunuzu ödeyip bitirirseniz size yüzde yirmi beş oranında bir indirim yapılacaktır. Bu indirim sayesinde de cezanızın dörtte birini ödemekten kurtulacaksınız. Devlet trafik cezanızı erken ödemeniz için böyle bir teşvik kampanyası yürütmektedir. Sağlanan indirim ile birlikte, cezanın dörtte birini ödemekten kurtulan vatandaşlar, bu teşvik doğrultusunda trafik cezalarını hemen ödeyebilmektedir.

Radar Hız Cezası Nasıl Alınır?

Radar cezaları karayollarının belirli noktalarındaki hız limitlerinin aşılması sonucu ortaya çıkar. Otobanda hız limiti 120 iken şehir içerisindeki çevre yollarından hız limiti 70 ile 90 arasında değişmektedir. Ama yine de belli bir yavaşlıkta gitmenizde fayda vardır. Dikkat etmediğiniz takdirde katlamalı denilen radar cezasına maruz kalma olasılığınız vardır.

Ceza Aldığım Zaman Yapmam Gereken Nedir?

Trafik kurallarına uymadığınız takdirde kesilecek olan cezanızın sebebini polis memuruna sormanızda yarar vardır. İşlenen cezaya dair polis memuru tarafından istenen belgeleri memura ulaştırın. Geri kalan süreçte bahsettiğimiz yerlerden erkenden ödemenizi yapmanız gerekir.

Trafik Cezası Affı Nasıldır?

Maliye Bakanı borçlara ilişkin yaptıkları kanun düzenlemesini kamuoyu ile paylaştı. Belirlenen afların arasında trafik cezaları da yer alıyor.

Ceza affı, 1000 lira altındaki borçları ilgilendirmektedir. Ayrıca trafik cezaları için vatandaşlara taksitlendirme imkanı da tanınacak.

Trafik Cezası Affı Nereye Ödenecek?

Trafik cezası affından yararlanmak isteyenler ilk olarak vergi dairelerine başvurup daha sonra da belirlenen merkezlerde trafik cezaları taksitle ödemeniz mümkün hale geliyor.

Af Sonrası Taksitli Ödemeleri Nasıl Yapacağım?

Bu aralar yapılan başvurular için 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. 6 taksit için 1, 08; 9 taksit için 1,12; 12 taksit için 1,16 ve 18 taksit için 1,24’lük katsayılı ile çarpılarak çıkan tutar taksit sayısına bölünerek hesaplanıyor. Taksitler birer ay atlayarak ödeyebilme imkanınız da mevcut.

Trafik Cezasına Ne Kadar Faiz Birikir?

Trafik cezanızı geciktirdiğiniz takdirde %5 oranında faiz birikmesi olur. Her ay % 5 faiz miktarı eklenecek ve her ay bu miktar, öncekinden %3.6 daha fazla olmaktadır. Eğer kişi cezayı ödememekte hala ısrar ediyorsa  ehliyetine el konulması muhtemeldir. Yani kısaca:

 Trafik Cezası Yapılandırma işleminde güncel faiz oranları

6 Taksit: 1.06

9 Taksit: 1.11

12 Taksit: 1.15

18 Taksit: 1.20

24 Taksit 1.25

36 Taksit 1.30

Trafik Cezasında En Önemli Madde Nedir?

Eğer ki karayoluna çıktığınızda geçici trafik belgesi ve plakası kullanırsanız ya da plakanızı ya da belgenizi süresi bitmesine rağmen kullandığınızda bu madde geçerlidir.

Bu Maddeye Göre Ceza Tutarı Ne Kadar?

Peşin: 124,50 TL dir. Ceza puanınız ise 10 ceza puanı olmak üzere belirlenir. Ayrıca bu maddeyi ihlal ettiğinizde aracınız trafikten men edilir. Bu ceza farklı isimlerle adlandırılmaktadır:

– Araç tescili cezaları

– Plakasız araç kullanma cezası

– Trafik belgesiz araç kullanma cezası (geçici trafik belgesi var ve araçta değil ise)

– Ruhsatsız araç kullanma cezası (geçici ruhsatı var ve araçta değil ise)

– Trafikten men

– Karayolları trafik kanunu 25. Madde gibi isimlerle Türk Ceza Kanununda yer almaktadır.

Trafik Cezama Nasıl İtiraz Edebilirim?

Trafik cezanıza itiraz etmeniz için öncelikle itiraz dilekçesi yazmanız gerekir. Yalnız bu dilekçeyi yazmadan evvel cezanızın gerçekten haksız yere kesildiğine inanmanız gerekli. Bazı trafik cezaları hatalardan kaynaklanabilmekte ya da farklı bir plaka için kesilebilmektedir.  Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda itiraz dilekçenizi yazarak ilgili birimlere başvurunuz.

Bu dilekçelerle Sulh Ceza Mahkemeleri ilgilenmektedir ve en geç 2 ay içinde cevaplandırmaktadır.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama

İki çeşit trafik cezasından söz etmek mümkündür. Birincisi araç sahibine ikincisi ise araç sahibine ulaşılamadığı zamanlarda tespit edilen araç plakasına kesilen cezalardır. İkinci ceza türü için  plakanız aracılığıyla  trafik cezası sorgulaması yapabilirsiniz.

E-devlet adresinden Turkiye.gov.tr e-Hizmetler bölümüne girerek ve daha sonra “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulamanız mümkündür.

Sorgulama sürecinde sizden T.C niz, araç plaka nosu, cezanın verildiği il, ilçe, cezanın verildiği tarih, ve zaman ve ceza miktarı gibi bilgiler istenecektir.

O ekrandaki  “detay” sekmesine tıklayarak,  cezanız hakkında detaylı bilgileri görebilirsiniz. Bu şekilde tam olarak hangi sebeplerle ve hangi pozisyonlarda ceza aldığınızı görebilirsiniz.

Hangi Cezayı Alırsam Ne Kadar Ödemem Gerekir?

 • Kırmızı Işıkta Geçme – 199,55 TL
 • Alkollü araç kullanmak – 844,64 TL
 • Alkollü araç kullanmak ( ikinci defa ) – 1058,97 TL
 • Alkollü araç kullanmak ( üçüncü defa ) – 1702,30 TL
 • Hız sınırını %30’a kadar aşmak: 199,55 TL
 • Hız sınırını %30’un üzerinde aşmak: 412,82 TL
 • Emniyet kemeri takmama – 93,1 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma – 1702,3 TL
 • Araçta telefonla konuşma – 93,10 TL
 • Muayenesiz araç kullanma – 93,10 TL gibi cezalar en önemli cezalar olmakla birlikte parasal anlamda en ağır cezalara girmektedir.

Trafikten Ne Yaparsam Men Edilirim?

Trafikten men etme cezası araç sahibi veya aracın kendisi ile ilgili olan problemlerden dolayı belgelerin alınması ve bir daha kullanılmamak üzere trafikten ihraç edilmesi anlamına gelir. Aracın veya araç sahibinin trafikten men edilmesi ile ilgili bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlar kanuni dayanaklara bağlıdır. Men edilme cezasının hangi durumlarda uygulanacağı iyi bilinmeli ve trafikte buna göre hareket edilmelidir.

Aracın Trafikten Men Edilmesini Gerektirecek Haller Nelerdir?

Aracın Tesciline yönelik satın veya devir alma işlemlerini 1 ay içerisinde yapmamak,

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak,

Araç ile ilgili yapılan teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemek,

Trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atacak, görüş açısını zorlayacak detayları olan, duman veya gürültü çıkaran araçlar kullanmak,

Taşıma sınırını aşacak şekilde yükleme yapmak,

Aracın muayenesini zamanında yaptırmamış olmak,

Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacının dışında kullanmak,

Belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırlarında ticari amaçlı yolcu taşımak.

Tescilsiz olduğu halde geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan trafiğe çıkarmak,

Her araçta bulunması gereken ve mecburi olan (çalışma yerini ve şeklini, kapasite ile diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi) işaretlerin olmaması

İşareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak.

Araca yönelik olarak lastikler, servis freni, yakını ve uzağı gösteren ışıklar, fren sistemi yahut bunlarla ilgili teknik şartlara aykırılığın yaşanması,

Tehlikeli ve zararlı maddeleri gerekli izin ve tedbirleri almadan taşımak,

Özel izin gerektiren eşyaları izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak,

Yük nakli yapılan araçlara, azami toplam ağırlıklarının üzerinde yükleme yaptırmak,

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak,

Resmi olmayan araçların devlet malı araçlarına ait plaka renginde olması,

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

Emniyet Kemeri takmama cezası sorgulama, Trafikte araç kullanımı sırasında gerek yolcu, gerekse yayanın güvenliği açısından trafik kurallarına uyulması gerekliliği saptanarak katı kural ve kanunlara  dayandırılmıştır. Bu kurala uyulmadığı takdirde  cezai işlem uygulaması yapılır. Son yapılan araştırmalara göre en fazla ihlal edilen trafik kurallarından biri de emniyet kemeri takılmaması pozisyonudur.

Emniyet kemeri kuralına uyulması yalnızca yetişkinlere özgü bir kural olmayıp araç içindeki çocuklara da takılması gereken çok hassas bir kuraldır. Bundan sorumlu olan kişi aracı kullanan kişidir. Araç içindekiler bu kuralı uygulamadıkları sürece araç sahibi her türlü cezayı ödemekle hükümlüdür. Bunun yanında aracın içinde emniyet kemeri bulunmadığı takdirde de araç sahibine ceza kesilmektedir. Özetle Trafik cezalarının emniyet kemeri kullanımına ilişkin detaylarına göre emniyet kemeri zorunluluğu olmasına rağmen araçlarda emniyet kemeri bulundurmamanın ve kullanmamanın cezası 88 TL dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde emniyet kemerini kullanmadığı fark edilen sürücülere 15 ceza puanı verilmektedir.

Emniyet kemeri dışında da çok kritik ve hayati kurallar mevcuttur. Örneğin; Trafik sigortasının yaptırılmaması, kırmızı ışık ihlalleri, araçta bulunması gereken evrakların bulunmaması, muayene tarihinin geçmesi gibi cezalar hem trafik polislerimizce hem de vatandaşlar tarafından önemsenmesinde yarar vardır. Aksi takdirde bunun bedelini paramızdan ziyade canımızla ödemek zorunda kalabiliriz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarınızı ödemek için Gelirler İdaresi Başkanlığının resmi sitesini, vergi dairelerini ve anlaşmalı bankalara ödeme yapabilmeniz mümkün.

Nakit Para Olarak Trafik Cezamı Nerelerden Yatırabilirim?

 • Vergi Daireleri
 • PTT şubeleri
 • Banka şubeleri‘den nakit para şeklinde isteğe bağlı olarak kredi kartlarınızdan ödemenizi yapabilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezamı Nasıl Öderim?

Trafik cezası öğrenme veya konuyla ilgili birçok işlemi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebildiğimiz gibi trafik cezası ödeme işleminizi de internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektesiniz. Trafik cezasını ödeme işleminizi vergi dairesinin resmi sitesi üzerinden yapabilmektesiniz. Ödeme işleminiz için sizden istenilen araç bilgilerinin ilgili yerlere girmeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek trafik cezasını ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödemenizi ayrıca Emniyet Müdürlüklerine giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sitesinden ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu adrese girdikten sonra ekranda plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekir. Daha sonrasında  T.C. kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. Son olarak tescil tarihinizi de yazdıktan sonra ‘tamam’ tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu sayede sisteme giriş yapmış olacaksınız ve artık kredi kartınızla buradan ödeme yapabilirsiniz.  Günümüzde yaygınlaşmakta olan internet bankacılığı aracılığıyla borcunuzu ödemeniz çok daha kolay olacaktır.

Trafik cezasını ödeme işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılmış olan vergi dairesi sitesi üzerinden öncelikle işlem yapacak olduğunuz seçeneği seçmelisiniz.

Adsız

Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ve kasko değerleri seçeneklerinden işlem yapacak olduğunuzu seçiniz. Sonrasında sizden istenilen bilgileri giriniz.

Borç ödemesi yapmanız için ilk olarak sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı ile yapacak olduğunuz ödemelerinizi 02:00-22:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödemesi için sizden istenilen bilgileri kutucakta belirtildiği gibi ilgili yerlere yazınız.

Adsız

Bilgi girişlerinizi yaptıktan sonra ise ekranın altında görmüş olduğunuz ‘Tamam’ butonuna basınız.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemler sonucunda sorgulama ve ödeme işlemleriniz için sisteme giriş yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra ceza ödeme işleminiz için; mükellef bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi, ceza bilgileri, tahsilatlar ve beyanlı trafik cezaları seçeneklerinden ilgili olduğunuz seçeneği seçmeniz gerekmektedir. İstenilen sayfaya girildikten sonra ise, sizden istenmekte olan bilgilerinin eksiksiz bir biçimde kodlanması ve ardında verilen güvenlik kodunun doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Sonrasında makbuz bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir. İşleminizin sonunda ise kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.