Trafik Cezası Online Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Online Ödeme

Trafik, yayaların ve taşıtların ortak olarak kullandığı alanlardan biridir. Bu da birtakım güvenlik sorunlarının yaşanmasına neden olmuştur. Sorunların arasında ise can ve mal kayıpları sayılabilir. Bu amaçla trafik içerisinde birtakım kuralların konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kurallara uymayan kişiler ise cezalandırılacaktır. Verilen cezalar ise çiğnenen kuralın ciddiyetine ve yaşanan can veya mal kaybına göre, para cezası ile hapis cezasına kadar gitmektedir. Eğer sürücü hatası sonucu bir kaza yaşanmış ve cam kaybı ile sonuçlanmışsa çok ciddi cezalar söz konusu olmaktadır.

Ancak çiğnenen trafik kuralı hatalı park gibi hafif bir suç ise sadece para cezası uygulanmaktadır. Bu para cezası ise trafik cezası olarak geçmektedir. Trafik cezaları ise suçu işleyen kişi tarafından ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu ödemeleri ise bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak internet üzerinden de bu cezayı ödeme imkanınız, çağımızın büyük faydalarından olan internet teknolojileri ile daha mümkün bir hale gelmektedir. Trafik cezası online ödeme hakkında verilecek birtakım bilgiler için lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

Trafik Cezası Online Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası online ödeme işlemi, yapabileceğiniz ödeme türlerinden biridir. Ayrıca bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden de trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Ancak bu işlem sizler için yoğun iş temposu düşünüldüğünde, oldukça elverişsiz olacaktır. Bu işlemi yapacak vakit bulamayabilirsiniz. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız trafik cezası online ödeme işlemi çok daha kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirilir.

Trafik cezası online ödeme işlemini yapabilmek için ilk olarak internet vergi dairesinin resmi internet sitesi olan intvd.gib.gov.tr adresine gidiniz. Site açıldığında alt kısımlara gelirseniz, birtakım online işlemlerin bu site üzerinden gerçekleştirilebildiğini görebilirsiniz. Bu işlemler arasında e-Beyanname, internet vergi dairesi işlemleri, motorlu taşıtlar işlemleri, hazır beyan sistemi işlemleri, borç bilgilendirme sistemi, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemi, 6111 ödeme işlemi, cep telefonu harcı ödeme işlemi, diğer sorgulamalar ve ihbar bildirimi gibi birtakım işlemlerin internet üzerinden yapılabildiğini göreceksiniz. Trafik cezası online ödeme işlemi için ise 3 numarası seçenek olan Motorlu Taşıtlar butonuna basmalısınız.

mo

Bu işlemin ardından karşınıza 4 seçeneğin bulunduğu bir sayfa çıkacaktır. Trafik cezası online ödeme işlemi için ilk seçenek olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklayınız.

motor

Aşağıda verilen görselde de görebileceğiniz üzere sizlerden birtakım bilgiler istenmektedir.

trafik3

Bu bilgiler arasında ise Plaka, Özel Plaka, TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin uygun koşullarda doldurulması gerekmektedir. Peki nedir bu uygun koşullar? Hemen alt kısımda kırmızı yazılar ile belirtilen kısımlarda, dolduracağınız bilgiler ile alakalı bilgiler verilmektedir. Bunlara örnek olarak doldurmanız gereken bilgiler arasındaki Plaka bilgisini ele alalım. İlk seçenekte ise “*Lütfen PLAKANIZI bitişik giriniz. (06JJJ06 gibi)” yazmaktadır. Yani plakanızda bulunan sayı ve harflerin bitişik bir halde olması ve bunun yanı sıra harflerin de büyük harf ile yazılması gerekmektedir. Dolduracağınız bilgilerin bu şekilde olduğuna emin olarak tüm boşlukları doldurunuz. Yazmış olduğunuz bilgilerin doğruluğuna eminseniz TAMAM butonuna basınız. Böylece ilk etapta borç sorgulama işleminizi yapmış olacak ve karşınıza çıkan sayfa üzerinde bulunan yönlendirmeler doğrultusunda, kredi kartınız ile online olarak trafik cezası online ödeme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Trafik Cezası Online Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.