TRAFİK CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!
trafik cezası sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama


Günümüzde, işlemlerimizin çoğunu internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu kapsamda trafik cezası sorgulama işleminizi de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek trafik ceza sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama ile trafik borç sorgulamanızı yapabilir, trafik cezası ödeme işleminizi de buna göre yapabilirsiniz. Eğer trafik cezasının size ait olmadığını düşünüyorsanız da trafik cezası itiraz işlemi ile de itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Trafik cezasını sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinden de rahatça öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için aracınızın plaka numarasını ve TC kimlik numaranız ya da vergi kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde trafik cezası sorgulama işlemi yaparak trafik cezası ödeme işleminizi de kolayca yapabilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Trafik cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden 2 farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan biri EGM sistemi üzerinden yapacak olduğunuz sorgulama iken, bir diğeri olan vergi dairesi internet sitesi üzerinden de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EGM sistemi üzerinden işlem yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sol tarafta bulunan ve sizden istenmekte olan bilgilerinizi giriniz.

1

Sonrasında sağ tarafta bulunan ve sizden istenilen bilgilerinizi giriniz.

2

Bu gerçekleştirmiş olduğunuz bilgi girişlerinizden sonra son olarak sisteme giriş yapabilmeniz için ‘Doğrula’ butonuna basınız.

3

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu adımlardan sonra trafik cezasını sorgulama işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ve gerekli olan bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

EGM İle Trafik Cezası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

GİB Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik ceza sorgulama işlemi için 2. bir seçenek olarak ise sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekran üzerinden aracınızın plaka bilgisini giriniz. Bu şekilde de trafik borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

4

Bu işleminizden sonra özel plakaya durumunuzu ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ olarak işaretleyiniz.

TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numarınızı giriniz. Ve sizden istenmekte olan tescil tarihini de giriniz.

5

Bu işlemlerinizden sonra ekranda kırmızı ile belirtilmiş olan uyarıları dikkatlice okuyunuz. Son olarak bilgilerinizi doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra ekranın altında bulunan ‘Tamam’ butonuna tıklayınız.

Tüm bu işlemlerinizden sonra trafik ceza sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

GİB Trafik Cezası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası öğrenme, trafik cezası hesaplama,trafik cezası sorgulama plaka ile,ve trafik cezası ile ilgili birçok sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödemesi de internet üzerinden yapılabilen işlemler arasındadır.

Trafik cezası nasıl ödenir? sorusuna ceap arıyorsanız, yazımızda sizin için trafik cezası ödeme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle, trafik cezasını ödemek için vergi dairesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Trafik cezası online ödeme işleminiz için sizden istenecek araç bilgilerini ilgili kısımlara yazarak trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB trafik cezası ödeme işleminiz için size yardımcı olmaktadır.  Ayrıca Emniyet Müdürlüklerine giderek de trafik cezası ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödeme işleminizi yapmadan önce e- devlet trafik cezası sorgulama işleminizi yaparak borcunuzu öğrenebilirsiniz.Trafik cezası ödeme işleminizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız, öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılacak olan sayfa üzerinden işlem yapacak olduğunuz seçeneği seçiniz.

Adsız

Seçmek istediğiniz işlemin üzerine tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Borç ödemesi yapmanız için öncelikle borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir.

Adsız

Sizden istenen bilgileri ilgili kısımlara, açıklamalara uygun bir şekilde girdikten sonra TAMAM butonuna tıklayınız.Açılan sayfada sizden mükellef bilgileri,motorlu taşıtlar vergisi,ceza bilgileri,tahsilatlar,beyanlı trafik cezaları gibi seçeneklerden uygun olanını seçmeniz istenecektir. İstenen sayfaya girdiğinizde, bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi ve güvenlik kodunun yazılması gerekmektedir. Makbuz bilgilerini de sisteme girdikten sonra kredi kartı bilgilerinizi vererek ödeme işleminizi yapabilirsiniz. İşlemleri tamamladığınızda öncelikle borç sorgulama işleminiz, sonrasında ise trafik cezası yatırma ya da ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

Trafik Cezası Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz

Trafikte kesilen cezalar bazen hatalı olabilir. Bu nedenle trafik cezalarına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Adınıza gelen bir trafik cezasına itiraz edebilmeniz için gerekli evraklar ile birlikte trafik mahkemelerine başvurmalısınız. Trafik cezasına itiraz edecek kişinin evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Trafik cezası maddeleri ile trafik cezası itirazı için gereken evraklar;

 • Dava başvuru dilekçesi
 • Trafik cezasının karar tutanağının fotokopisi
 • Trafik cezasının tebligat fotokopisi
 • Ceza kesilen kişinin ehliyetinin ve kimliğinin fotokopileri
 • Araç ruhsat fotokopisi

Bu evraklar hazırlandığında başvuru yapılırsa trafik cezası itirazınız için gerekli işlemler başlatılacaktır.

Trafik Cezası İndirimi

Trafik cezası erken ödeme indirimi ile trafik cezasının bir kısmını ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen bu cezalar aynı sistem üzerinden ödenebilir. Trafik cezalarının erken ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Örneğin 200 TL trafik cezası alan biri eğer 15 gün içinde bu borcu ödemek isterse ödemesi gereken borç 150 TL olacaktır. Ancak 15 gün içinde borcun ödenmesi önemlidir. Uygulanan indirim sadece 15 gün içinde ödenen borçlar için geçerlidir. Eğer 15 günden sonra trafik cezası ödemesi yapacaksanız, aynı indirimden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.Trafik cezası tebliğ süresi 15 günlük süreyi kapsamaktadır.

Trafik cezası zamanında ödenmediği taktirde, trafik cezası faizi ile karşılaşabilirsiniz. Trafik cezası muhasebe kaydı ile tutulan cezalar, zaman geçtikçe faizli olarak karşınıza çıkacaktır.

Trafik Cezası Affı

1 Eylül 2014’de yayınlanan Resmi Gazete’de trafik cezaları için af uygulamasının yürürlüğe girmesi kararı alınmıştır. Trafik cezası affının, belirli sistemlere göre uygulanmasına karar verilmiştir.Trafik cezalarının faizlerinin silinerek, trafik cezası yapılandırma işleminin uygulanması esastır.

Trafik cezası affı;trafik cezaları,gecikmeden dolayı oluşan faiz,araç muayene gibi etmenlerin yararlanabilmesi için oluşturulmıştur. Trafik cezası affından yararlanabilmek için trafik cezanızın 120 TL’nin altında olması gerekiyor. Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları veya kabahatler yasasına göre yazılmış fakat henüz tebliğ edilmemiş olan 120 TL altındaki trafik cezaları gönderilmeyecek.Aynı zamanda 12 TL altındaki ihlalli geçişler için başvurulara gerek kalmamıştır.

Trafik cezaları affı, her yıl belirli sistemlere göre düzenlenmektedir. Borç tutarlarının faizsiz tam bedelinin ödenmesi ile ilgili işlemler yapılmıştır. Bu sayede, motorlu taşıtlar vergisi, araç muayene borçları, gecikme ve faiz tutarları gibi unsurlar da trafik cezası affı kapsamına girmektedir.

YORUMLAR

 • kemal 22 Kasım 2015 08:54

  Aracın cezasınınnasıl öğrenirler

 • ekrem kaya 25 Aralık 2015 23:30

  vermiş oldugunuz bilgiler için çok teşekkür ederim

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.