TRAFİK CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Sorgulama

Günümüzde, işlemlerimizin çoğunu internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu kapsamda trafik cezası sorgulama işleminizi de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek trafik ceza sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama ile trafik borç sorgulamanızı yapabilir, trafik cezası ödeme işleminizi de buna göre yapabilirsiniz. Eğer trafik cezasının size ait olmadığını düşünüyorsanız da trafik cezası itiraz işlemi ile de itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Trafik cezasını sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinden de rahatça öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için aracınızın plaka numarasını ve TC kimlik numaranız ya da vergi kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde trafik cezası sorgulama işlemi yaparak trafik ceza ödeme işleminizi de kolayca yapabilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Trafik cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden üç farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan biri EGM sistemi üzerinden yapacak olduğunuz sorgulama iken, bir diğeri olan vergi dairesi internet sitesi üzerinden de sorgulamadır. Sonuncusu ise e devlet üzerinden Trafik Cezası Sorgulaması yapmaktır. Bu yöntemlerden istediğinizi kullanarak Trafik Cezası Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle birlikte araç ceza sorgulaması da yapılabilir.

EGM sistemi üzerinden işlem yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sol tarafta bulunan ve sizden istenmekte olan bilgilerinizi giriniz.

1

Sonrasında sağ tarafta bulunan ve sizden istenilen bilgilerinizi giriniz.

2

Bu gerçekleştirmiş olduğunuz bilgi girişlerinizden sonra son olarak sisteme giriş yapabilmeniz için ‘Doğrula’ butonuna basınız.

3

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu adımlardan sonra trafik cezasını sorgulama işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ve gerekli olan bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

EGM İle Trafik Cezası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

GİB Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik ceza sorgulama işlemi için ikinci bir seçenektir. Bunun için ise sizlerle paylaşmış olduğumuz alttaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekran üzerinden aracınızın plaka bilgisini giriniz. Bu şekilde de trafik borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu ekran üzerinden plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri de gerçekleşebilmektedir.

4

Bu işleminiz den sonra özel plakaya durumunuzu ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ olarak işaretleyiniz.

TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı giriniz. Ve sizden istenmekte olan tescil tarihini de giriniz.

5

Bu işlemlerinizden sonra ekranda kırmızı ile belirtilmiş olan uyarıları dikkatlice okuyunuz. Son olarak bilgilerinizi doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra ekranın altında bulunan ‘Tamam’ butonuna tıklayınız.

Tüm bu işlemlerinizden sonra trafik ceza sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemler ile birlikte plaka ile trafik cezası sorgulama kısmını da halledebilirsiniz. Eğer plakanıza kesilmiş olan ceza var ise bunu ekrandan görebilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri birçok açıdan sürücülere kolaylık sağlamaktadır. Plakanızın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını  plakadan trafik cezası sorgulama işlemi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

GİB Trafik Cezası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet hayatımıza girdiğinden bu yana birçok hizmeti biz vatandaşların kullanımına sunmuştur. Bu sayede çoğu işlemimizi de kuruma gitmeden evimiz rahatlığında gerçekleştirmekteyiz. E devlet Trafik Cezası Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan ilk şey internet bağlantısına sahip; telefon, tablet veya bilgisayardır.

E-Devlet kapısına giriş yapmak için E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Şifrem zaten var diyorsanız tek yapmanız gereken aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklamak ve kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak E-Devlet kapısına giriş yapmak. Eğer şifreniz var ancak hatırlamıyorsanız şifrenizi PTT şubesine giderek tekrardan alabilirsiniz. Şifreyi tekrar alma esnasında PTT görevlisine 4 TL işlem ücretini ödemeniz gerekmektedir. Şifreniz yok ise aynı şekilde PTT şubesinden şifre temin etmeniz mümkün bu işlem için ise 2 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Tabi E-Devlet şifreniz olmadan başka yöntemler kullanarak da E-Devlet kapısına giriş yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin neler olduğundan da kısaca bahsedelim; internet bankacılığı şifresi, mobil imza ve e imza diğer giriş yöntemleridir. E-Devlet üzerinden sunulan hizmetin tam adı Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamadır. Bağlantıya tıklamanız halinde açılan sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğini seçiniz.

e-devlet-giris

Sorasında ise kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak son bir yıl içerisindeki plakadan ceza sorgulama işleminizi ya da Trafik Cezası Sorgulamasını yapabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası Ödeme

Farklı sebeplerden kaynaklanan adınıza kesilmiş bir trafik cezası bulunabilir. Kırmızı ışıkta geçmek, park yasağına aldırış etmemek, trafik kurallarını ihlal etmek trafik cezalarının temel sebeplerindendir. Trafik cezaları çoğunlukla hız sınırına uymayan, araçlarını olması gerekenden daha hızlı kullanan sürücülerin alışık olduğu bir durumdur. Radar tarafında tespit edilen yüksek hız sonucu araç plakasının kayıtlı olduğu kişi adına ceza kesilmektedir. Otobanda hız limiti 120 iken şehir içerisindeki çevre yollarından hız limiti 70 ile 90 arasında değişmektedir. Bu sınırı aşan sürücüler ceza almaktadırlar. Ceza alındığı durumda da trafik cezasının ödenmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Adınıza kayıtlı araç plakası için Trafik Cezası Sorgulama yapabilirsiniz. Trafik cezası öğrenme, trafik cezası hesaplama,trafik cezası sorgulama plaka ile ve trafik cezası ile ilgili birçok sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemi de internet üzerinden yapılabilen işlemler arasındadır. Trafik cezası kesilen kişiye bu cezayı ödemesi için otuz günlük bir süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde cezanın ödenmesi gerekmektedir. Trafik cezasının ilgili kişiye ulaştığı tarihe tebliğ süresi denilmektedir. Tebliğ kelime anlamı ile haber vermek, bildirmek anlamlarını taşımaktadır. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içerisinde ceza ödenirse belirli bir indirim yapılmaktadır. İndirim oranı yüzde yirmi beştir. Örnek verecek olursak adınıza kesilmiş bir trafik cezasını size bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde öderseniz 750 tl olarak ödeyeceksiniz. Bu durum kişinin avantajına olan bir durumdur. Eğer adınıza kesilmiş trafik cezası size tebliğ edilmemiş ise dava açma hakkına sahipsiniz. Ancak dava açmak için 10 gün beklemeniz gerekiyor. Çünkü 10 gün dolmadan açılan davalarda davanızın geçersiz sayılma ihtimali çok yüksektir.

Trafik cezası nasıl ödenir ve trafik cezası nereye ödenir sorularına cevap arıyorsanız, yazımızda sizin için trafik cezası ödeme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle, trafik cezasını ödemek için vergi dairesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Trafik cezası online ödeme işleminiz için sizden istenecek araç bilgilerini ilgili kısımlara girerek trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB trafik cezası ödeme işleminiz için size yardımcı olmaktadır. Ayrıca Emniyet Müdürlüklerine giderek de trafik cezası ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödeme işleminizi yapmadan önce e- devlet trafik cezası sorgulama işleminizi yaparak borcunuzun tam tutarını öğrenebilirsiniz. Trafik cezası ödeme işleminizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız, öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılacak olan sayfa üzerinden işlem yapacak olduğunuz seçeneği seçiniz.

Adsız

Seçmek istediğiniz işlemin üzerine tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Borç ödemesi yapmanız için öncelikle borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir.

Adsız

Sizden istenen Plaka, T.C. kimlik numarası veya Vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerini ilgili kısımlara, açıklamalara uygun bir şekilde girdikten sonra TAMAM butonuna tıklayınız.Açılan sayfada sizden mükellef bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi, ceza bilgileri, tahsilatlar, beyanlı trafik cezaları gibi seçeneklerden uygun olanını seçmeniz istenecektir. İstenen sayfaya girdiğinizde, bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi ve güvenlik kodunun yazılması gerekmektedir. Makbuz bilgilerini de sisteme girdikten sonra kredi kartı bilgilerinizi vererek ödeme işleminizi yapabilirsiniz. İşlemleri tamamladığınızda öncelikle borç sorgulama işleminiz, sonrasında ise trafik cezası yatırma ya da kredi kartı ile trafik cezası ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

Trafik Cezası Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezasına İtiraz

Trafikte kesilen cezalar bazen hatalı yani yanlışlıkla kesilmiş olabilir. Bu nedenle trafik cezalarına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Adınıza gelen bir trafik cezasına itiraz edebilmeniz için öncelikle gerekli evraklar ile birlikte trafik mahkemelerine başvurmalısınız. Trafik cezasına itiraz edecek kişinin evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Trafik cezası maddeleri ile trafik cezası itirazı için gereken evraklar;

 • Dava başvuru dilekçesi
 • Trafik cezasının karar tutanağının fotokopisi
 • Trafik cezasının tebligat fotokopisi
 • Ceza kesilen kişinin ehliyetinin ve kimliğinin fotokopileri
 • Araç ruhsat fotokopisi

Bu evraklar hazırlandığında başvuru yapılırsa trafik cezasına itirazınız için gerekli işlemler başlatılacaktır. Trafik ceza ödemek istemeyen ve itiraz etmek isteyen kişilerin yukarıda ki evrakları ilgili kişilere teslim etmeleri gerekmektedir.

Trafik Cezası İndirimi

Trafik cezası erken ödeme indirimi ile trafik cezasının bir kısmını ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen bu cezalar aynı sistem üzerinden ödenebilir. Trafik cezalarının erken ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Örneğin 200 TL trafik cezası alan biri eğer 15 gün içinde bu borcu ödemek isterse ödemesi gereken borç 150 TL olacaktır. Ancak 15 gün içinde borcun ödenmesi önemlidir. Uygulanan indirim sadece 15 gün içinde ödenen borçlar için geçerlidir. Eğer 15 günden sonra trafik ceza ödemesi yapacaksanız, aynı indirimden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.Trafik cezası tebliğ süresi 15 günlük süreyi kapsamaktadır.

Trafik cezasını erken ödemenin nasıl ki kullanıcıya sağladığı bir kolaylık varsa geç ödemenin de ceza sahibine zararı vardır. Trafik cezası zamanında ödenmediği taktirde, trafik cezası faizi ile karşılaşabilirsiniz. Trafik cezası muhasebe kaydı ile tutulan cezalar, zaman geçtikçe faizli olarak karşınıza çıkacaktır. Trafik cezası faizi yani Trafik cezası gecikme zammı yüzde beş olarak belirlenmiştir. Trafik cezanızı geciktirdiğiniz her ay için mevcut cezanıza %5 oranında faiz uygulanır.

Trafik Cezası Affı

1 Eylül 2014’de yayınlanan Resmi Gazete’de trafik cezaları için af uygulamasının yürürlüğe girmesi kararı alınmıştır. Trafik cezası affının, belirli sistemlere göre uygulanmasına karar verilmiştir.Trafik cezalarının faizlerinin silinerek, trafik cezası yapılandırma işleminin uygulanması esastır.

Trafik cezası affı; trafik cezaları, gecikmeden dolayı oluşan faiz, araç muayene gibi etmenlerin yararlanabilmesi için oluşturulmuştur. Trafik cezası affından yararlanabilmek için trafik cezanızın 120 TL’nin altında olması gerekiyor. Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları veya kabahatler yasasına göre yazılmış fakat henüz tebliğ edilmemiş olan 120 TL altındaki trafik cezaları gönderilmeyecek. Aynı zamanda 12 TL altındaki ihlali geçişler için başvurulara gerek kalmamıştır. Böylece bu cezalar için trafik cezası yapılandırma işlemine gerek kalmayacaktır.

Trafik cezaları affı, her yıl belirli sistemlere göre düzenlenmektedir. Trafik cezası affı kapsamında trafik cezalarınızı yapılandırmanız mümkün olabilmektedir. Trafik cezası yapılandırma işlemleri vatandaşlar için ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Borç tutarlarının faizsiz tam bedelinin ödenmesi ile ilgili işlemler yapılmıştır. Bu sayede, motorlu taşıtlar vergisi, araç muayene borçları, gecikme ve faiz tutarları gibi unsurlar da trafik cezası affı kapsamına girmektedir.

Radar Cezası Sorgulama

Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü bazı tedbirler ile trafik kazalarının önlemek amaçlar çalışmalar yapmaktadır. Radar da bu çalışmalardan birisidir. Hız kontrolü için kullanılan radarlar sonucunda da sürücülere trafik cezası kesilebilmektedir. Radar cezası sorgulama da burada devreye girer. Radar cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Belirtilen yerlerdeki bilgileri doldurduktan sonra radar cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Zamanında ödenmeyen cezalar için gecikme zammı uygulandığından cezaların zamanında ödenmesi önem arz etmektedir.

Araç Borç Sorgulama

Araçlarla alakalı birçok işlem gibi araç borç sorgulama işlemi de online olarak yapılabilmektedir. Bu işlem sonucunda kişinin aracının üzerinde borç olup olmadığı öğrenilmektedir. Bu durum özellikle ikinci el araçlar için kullanışlıdır. Yeni aracını alan kişiler daha önceden o araç üzerine borç olup olmadığını merak edebilirler.

Araç borç sorgulama işleminizi Motorlu Taşıt Sorgulaması sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Bu kısımda eğer araç cezası bulunuyorsa araç ceza sorgulama işlemi de kolaylıkla yapılabilir. İlk olarak plakanızı girmelisiniz. Daha sonrasında eğer plakanız özel plaka ise altta yer alan kısımda bunu seçerek devam edersiniz. Bir altta da TC kimlik numaranızı ya da Vergi Kimlik Numaranızı girdikten sonra tescil tarihini de girerek araç borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Araç Borç Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

 • kemal 22 Kasım 2015 08:54

  Aracın cezasınınnasıl öğrenirler

 • ekrem kaya 25 Aralık 2015 23:30

  vermiş oldugunuz bilgiler için çok teşekkür ederim

 • Adil 18 Ağustos 2016 03:14

  Edevlette ceza borcum gorunuyor fakat gelir idaresinde gorunmuyor
  15 gun oldu radara duseli

 • Cagrı 26 Ekim 2016 14:18

  Tesekkur ederim

 • Ertan 30 Kasım 2016 16:35

  Yazin kiralamis oldugum araca ceza kesilmis ama kiralama sirketi herhangi bir belge göstermeden benden para istiyor. ne yapmam gerekir

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.