Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Prim İadesi Sorgulama

Ülkemizde yer alan sigorta şirketleri genel olarak 2014 yılına kadar, geçmiş zamanlarda araba satmış ya da 3 yıl boyunca trafikten men edilmiş sürücülerin yapmış olduğu herhangi bir hasar kaydını tutmuyorlardı. Ancak araçların herhangi bir hasar kaydının tutulmaması, aracın geçmiş yıllarda hasarlı olup, olmadığını ayırt edemiyorlardı. Çünkü herhangi bir hasara sahip olup da, hasarın çok profesyonel şekilde gizlenmesi mümkün olabilir. Bu nedenle tekrar araç sahibi olup da trafiğe çıkmak isteyen sürücülere, sigorta şirketleri ilk defa trafiğe çıkacak sürücülere yapılan uygulama gibi, trafik sigortasına giriş seviyesi olan dördüncü seviye şeklinde bir poliçe dolduruyorlardı. Geçmiş zamanlarda herhangi bir model araba sahibi olup da daha sonradan satmış ve aynı zamanda 2014 yılından, 2015 yılına kadar olan süreç içerisinde tekrar araç satın alarak, trafik sigortası yaptırmış, hasarsız olan sürücüler ise iade hakkından yararlanma imkanına sahip olabilecekler. Trafik prim iadesi sorgulama işlemini aracını sigortalatmış olan her bireyin yapması gereken bir uygulamadır.

Ülkemizdeki sigorta 15 ay gibi bir süre içerisinde satılan tüm trafik poliçelerini ve aynı zamanda sigorta poliçesi yaptıran sürücülerin geçmiş yıllarda herhangi bir hasar kaydı varsa, bu durum tüm ayrıntılarıyla tespiti sağlanacaktır. Aynı zamanda sahip olduğunuz araç geçmişte eğer hasarlı değilse 2014 ve 2015 arasındaki 15 ay gibi bir sürede sigortaya yüksek miktarda prim ödeyen kişilerden fazla alınmış olan primler iade edilecektir. Sigorta şirketlerinin araç sahiplerinden fazla aldıkları bu ücretlerin tespiti sağlandıktan sonra bu sigortalıları, T. C. Kimlik Numaraları ile birlikte hem internet üzerinden hem de Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sayfasından duyurması planlanmaktadır. Sigorta şirketlerinin belirlediği şartlara araçların uyuması durumunda şirketlerden ya da Sigorta Bilgi Merkezi’nden iade hakkınızın olup olmadığının takibini yapabilirsiniz.

Trafik Prim İadesi Ne Zaman Yapılacak?

Trafik prim iadesi sorgulama işlemi için yapılan duyuruyu 31 Temmuz’dan itibaren başlayacaktır. Trafik prim iadesi ise aynı şekilde 31 Temmuz’da başlayacak ve 2 yıl gibi bir süreyi kapsayacaktır. Trafik prim iadesi sorgulama işlemini hem kuruma giderek hem de internet üzerinden kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Trafik prim iadesi sorgulama işleminizin sonucu ödeme yapılacağını belirtiyorsa, para iadesi sigortalı olan bireyin banka hesabına ya da kredi kartı hesabına yapılması planlanmaktadır. Trafik prim iadesi sorgulama sonrasında ödeme yapılacağı zaman sigorta acentelerine ya da aracı olan kurumlara herhangi bir iade yapılmayacaktır. 2014 ve 2015 yılları arasında geçen sürede araçların herhangi bir hasar kaydı tutulmadığı için, araçların hasarlı olup, olmadığına bakılmaksızın bütün araçlardan belirli bir oranda kesinti yapıldı. Bu eşitsizliğin giderilmesi için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonucunda fazla alınan trafik prim iadesinin yapılmasına karar verildi.

1 milyon kişiden fazla olarak alınan bu trafik prim tespit edilmesinden sonra, fazla alınan tutar kısmı iade edilmesi gibi bir hükme bağlanmıştır. Sigorta şirketleri ilk defa trafiğe çıkacak olan araçlara, daha önceki zamanlarsa trafikteymişler gibi bir muamele yapıp, dördüncü dereceden poliçe kesiyorlardı. Sigorta seviyelerinden biri olan dördüncü derece ise herhangi bir hasarı olmayan sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre ise farklılık gösterip daha az prim ödemek zorunda kalıyorlardı. Trafik prim iadesi sorgulama işlemini yaptıktan sonra bu iadeye banka hesabınıza ya da kredi kartı hesabınıza yapılacaktır.

Trafik Prim İadesi Sorgulama İşlemi

Trafik prim iadesi sorgulama işlemini internet üzerinden ya da kurum aracılığı ile kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sayfasını açmanız gerekir. Trafik prim iadesi sorgulaması işlemi için yazımızın sonunda yer alan linki tıklayıp, prim iadesiyle ilgili bazı bilgilere sahip olabilirsiniz. Açılan yeni sayfada T. C. Kimlik numaranızı, doğum tarihi ve site üzerinde yer alan güvenlik kodunu eksiksiz bir şekilde sisteme aktardıktan sonra işleminiz gerçekleşecektir.

Trafik Prim İadesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.