Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TRAFİK SİGORTASI HESAPLAMA

Bilindiği üzere ülkemizde trafiğe katılan her araç trafik sigortası yapmakla yükümlüdür. Bu durumda her araç sahibi sigortasını yaptırması gerekmektedir. Ancak ülkemizde trafik sigorta primlerinin çok yüksek olmasından dolayı, araç sahipleri trafik sigortası yaptırmaktan maalesef kaçınmaktadır. Bu durumda trafik içerisinde sigortası yapılmayan araç tespit edildiğinde, yetkili trafik görevlileri tarafından idari para cezasına çarptırılmaktadır. Trafik sigortası cezası zorunlu olarak ödenmelidir.

Verilen bu idari para cezaları, aracın sigortasız olarak geçirmekte olduğu süre kadar değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu cezalarla birlikte araç sahibinin ödemekte zorluk çekeceği idari para cezaları içermektedir. Bu idari para cezalarına ek olarak da araç trafikten men edilmekte ve araç parka çekilmektedir. Araç sürücülerini zorlayan bir durumda budur çünkü park ücretleri hayli yüksek olabilmektedir.Trafik sigortası yaptırmamanın cezası araç sahipleri için biraz ağır olabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlarla karşılaşmamanız için en uygun yöntem, bütçenize uygun bir trafik sigortası yaptırmanızdır. Bu yazımızda sizlere trafik sigortası hesaplama işlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımıyla trafik sigortasını hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası hesaplama işleminiz için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Tıklama işleminizden sonra açılan ekran üzerinden ilk olarak sigorta acentenizi seçmeniz gerekmektedir.

Adsız

Sonrasında ekranda sizden istenilen bilgileri sistemde ilgili kutucuklara doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekmektedir.

Adsız

Bilgi girişlerinizin doğru olduğundan emin olduktan sonra trafik sigortasını hesaplama işleminiz için ekranın sağ alt köşesinde bulunan ‘Sorgula’ butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Tüm bu gerçekleştirmiş olduğunuz adımlardan sonra trafik sigortasını hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hesaplama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Trafik Sigortası Nedir?

Otomobil, kamyon, motosiklet ve diğer karayolu taşıtları için yapılan sigortaya trafik sigortası denir. Trafik sigortasının amacı, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın malına ya da canına hasar geldiği durumda hata oranına bağlı olarak masrafları karşılamaktır. Fakat trafik sigortası sadece araç sahibinin karşı tarafa verdiği hasarı karşılamaktadır.Araç sahibinin kendisine ya da kendi aracına verdiği hasarı karşılamamaktadır.

Trafik sigortası ülkemizde oldukça yaygın olan bir sigorta çeşididir. Ayrıca trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Trafik sigortası yaptırmayan araçlara ceza kesilmektedir. Trafik sigortasını yaptırmazsanız aracınız görüldüğü yerde alınacaktır yani trafikten men edilecektir. Trafik polisleri tarafından özel olarak belirlenen otoparka çekilecektir. Trafik sigortasını yaptırmadan ve gerekli olan ceza ücretini ödemeden aracınızı almanız mümkün olmayacaktır.

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Trafik sigortası sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız mümkündür. E-Devlet üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekecektir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ise E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi daha önceden almadıysanız, size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Zarfın kapalı olduğundan emin olmalısınız. E-Devlet şifreniz size özeldir kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz ile birçok sorgulama işleminizi yapmanız mümkündür. Trafik sigortası sorgulama işleminiz için de E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi yapabildiğiniz gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden de trafik sigortası sorgulama işlemi yapmanız mümkündür. Bu sistem üzerinden 3 ayrı yoldan trafik sigortası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Plaka ve T.C kimlik no ile sorgulama, Plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama ve sigorta bilgileri ile sorgulama işlemi yapmanız mümkündür. İstediğiniz yöntemi kullanarak trafik sigortası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyat hesaplama işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. Çok kısa bir süre içinde trafik sigortası fiyat hesaplama işlemi yapmanız mümkündür. Araç sigorta fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için aracınızın plakasını sistemde sizden istenen ilgili kısıma yazmalısınız. Araç sigorta sorgulama plaka ile yapılabilen bir işlemdir. Plakanızı ilgili kısma yazdıktan sonra devam butonuna tıkladığınızda trafik sigortası ücretlerini öğreneceksiniz.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Trafik sigortası için belirlenmiş bazı genel şartlar bulunmaktadır. Trafik sigortası yapılırken uyulması gereken şartlardan bahsedecek olursak;

 • A.)Sigortanın Kapsamı
 • Sigortanın Coğrafi Sınırı
 • Teminat Dışında Kalan Haller
 • Sigortanın Başlangıcı ve Sonu
 • B.) Hasar ve Tazminat
 • Rizikonun Gerçekleşmesi Durumunda Sigorta Ettirenin Yükümlülükleri
 • Tazminat ve Giderlerin Ödenmesi
 • Sigortacının Halefiyeti
 • Zarar Görenlerin Haklarının Saklı Tutulması ve Sigortacının İşletene Rücu Hakkı
 • C.) Çeşitli Hükümler
 • Sigorta Ücretinin Ödenmesi
 • Sigorta Ettirenin Sözleşme Yapıldığı Sırada Beyan Yükümlülüğü
 • Sigorta Ettirenin Sigorta Süresi İçinde İhbar Yükümlülüğü ve Sonuçları
 • İşletenin Değişmesi
 • Tebliğ ve İhbarlar
 • Sırların Saklı Tutulması
 • Yetkili Mahkeme
 • Zaman aşımı
 • Özel Şartlar
 • Yürürlülük

Trafik Sigortası Ödeme

Trafik sigortası ödeme zorunludur. Eğer trafik sigortası ödeme işleminizi yapmazsanız, aracınız trafikte görüldüğü yerde alınacaktır ve trafikten men edilecektir. Trafik sigortası ödeme işlemi genel olarak kredi kartı ile yapılmaktadır. Banka havalesi şeklinde ödeme de yapılmaktadır. Aynı zamanda çok az bir kesim tercih etse de elden vererek de trafik sigortası ödenir. Anlaşmalı olan bankalar, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Akbank, HSBC bankalarıdır. Bu bankalara ait kredi kartlarına taksitlendirme yapılmaktadır. Taksitlendirmeler 2 ile 12 ay arasında değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.