Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA

Trafik sigortası sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak oldukça basittir. Trafik sigortası sorgulama hizmeti veren iki site bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi E-Devlet sitesidir. E-Devlet üzerinden birçok işleminizi yapabilirsiniz. 22 adet kurum ve kuruluş E-Devlet bünyesinde bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlarla ilgili tüm sorgulamalarınızı E-Devlet şifresi ile yapabilirsiniz. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında edinebilirsiniz. Eğer daha önceden E-Devlet şifresi aldıysanız fakat unuttuysanız yeni bir E-Devlet şifresi almak için 4 TL ödeme yapmanız gerekecektir. E-Devlet şifresi size özeldir. Bu nedenle PTT şubesinden kapalı bir zarf içerisinde kimliğinizi gösterdiğiniz takdirde alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. Trafik sigortası sorgulama işlemini yapabileceğiniz sitelerden bir diğeri de sigorta bilgi ve gözetim merkezidir. Yazının devamında bu iki site üzerinden de trafik sigortası sorgulama işleminin nasıl yapıldığını kısaca anlatacağız.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan herhangi bir kaza durumunda bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Eğer trafik sigortası yaptırmazsanız trafiğe çıkmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olacaktır. Trafik sigortası yaptırdığınızda sizin aracınızın zararı karşılanmaz, zarar verdiğiniz aracın zararı karşılanmış olur.Eğer trafik sigortası yaptırmazsanız aracınız görüldüğü yerde trafiğe çıkması engellenir yani bağlanır. Her araç sahibi aracına trafik sigortası yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden sigorta yeniletme işlemi yaptırmalıdır. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası bulunmaktadır.Zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç görüldüğü yerde alınır ve trafikten men edilmiş olur. Sonrasında aracı geri almak çok kolay olmayacaktır. Aracı geri alabilmek için öncelikle trafik sigortası yaptırılmalı sonrasında ise aracın alındığı otoparka gidilerek görevlilere durum haberi verilir. Belgenin tebliğ edilmesi zorunludur. Daha sonra ise araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı her gün için otopark ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Trafik Sigortası Hesaplama

Ödemeniz gereken trafik sigortası yaklaşık prim tutarını internet üzerinden hesaplamanız mümkündür. Trafik sigortası hesaplama işlemi için aracınızın plakasının kayıtlı olduğu ili, aracınızın türünü ve işleten tipini seçmelisiniz. İşleten tipi için gerçek kişi ve tüzel kişi olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olduktan sonra hesapla butonuna basarak trafik sigortası prim tutarını hesaplayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyat hesaplama işlemi internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Oldukça kısa bir sürede trafik sigortası fiyat hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Araç sigorta fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için aracınızın plakasını girmeniz gerekecektir. Araç sigorta sorgulama plakadan yapılabilen bir işlemdir.Trafik sigortası için fiyat almak istiyorsanız ilgili kısma öncelikle aracınızın plakasını girmelisiniz.Daha sonra devam butonuna tıklamalısınız. Trafik sigortası ücretleri için farklı trafik sigortası şirketlerinden farklı teklifler alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Trafik sigortası için bazı genel şartlar bulunmaktadır. Trafik sigortası yaptırırken uyulması gereken şartlardan bahsedelim;

 • A.) Sigortanın Kapsamı
 • Sigortanın Coğrafi Sınırı
 • Teminat Dışında Kalan Haller
 • Sigortanın Başlangıcı ve Sonu
 • B.) Hasar ve Tazminat
 • Rizikonun Gerçekleşmesi Durumunda Sigorta Ettirenin Yükümlülükleri
 • Tazminat ve Giderlerin Ödenmesi
 • Sigortacının Halefiyeti
 • Zarar Görenlerin Haklarının Saklı Tutulması ve Sigortacının İşletene Rücu Hakkı
 • C.) Çeşitli Hükümler
 • Sigorta Ücretinin Ödenmesi
 • Sigorta Ettirenin Sözleşme Yapıldığı Sırada Beyan Yükümlülüğü
 • Sigorta Ettirenin Sigorta Süresi İçinde İhbar Yükümlülüğü ve Sonuçları
 • İşletenin Değişmesi
 • Tebliğ ve İhbarlar
 • Sırların Saklı Tutulması
 • Yetkili Mahkeme
 • Zaman aşımı
 • Özel Şartlar
 • Yürürlülük

Trafik Sigortası Ödeme

Trafik sigortası ödeme zorunlu olarak yapılmaktadır. Trafik sigortası ödeme işleminizi yapmazsanız aracınız görüldüğü yerde alınacaktır ve trafikten men edilecektir.Trafik sigortası ödeme işlemi genellikle kredi kartı ile yapılmaktadır. Bazıları ise ödemelerini banka havalesi ile  yapmaktadır. Çok daha az bir kesim ise ödemesi gereken miktarın tamamını elden vermektedir. Genellikle Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Akbank,HSBC bankalarına ait kredi kartları ile taksitlendirme yapılarak ödemeler alınmaktadır. Taksitler 2 ile 12 ay arasında değişmektedir.

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama

E-Devlet üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfadan kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıklayınız.

H

Bu butona tıkladığınız da açılacak olan sayfada sizden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Bu bilgileri girerek kimliğinizi doğrulayınız ve ardından sisteme giriş yap adlı butona tıklayınız. Açılan sayfadan trafik sigortası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Bu şekilde e devlet trafik sigortası sorgulama işleminiz tamamlanmış olur.

Adsız

E-Devlet Üzerinden Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Trafik Sigortası Sorgulama

Buradan işlem yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfada 3 tane sorgulama seçeneği çıkacaktır.

 • Plaka ve TC kimlik Numarası ile Sorgulama; burada sizden istenilen bilgileri doldurarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

U

 • Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgulama; Bu seçenekten sorgulama yapmak için aracın plakası ve vergi kimlik numaranızı girmeniz gerekecektir.

F

 • Sigorta Bilgileri İle Sorgulama; Burada sizden istenilen sigorta şirketi, acente no, poliçe no ve yenileme numaralarını girerek aşağıda verilen ara butonuna tıklayarak trafik sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Y

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.