Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Tramer SBM Eksper Raporu Sorgulama – Rapor Kaç Günde Çıkar?

Araç sahiplerinin ve ikinci el araba alacak olanların en merak ettiği konulardan birisi de otomobillerin daha önce karıştığı kazalara ait tutanaklar ve eksper raporlarıdır. Arabanın sahibi olan kişi, bu tutanak ve raporlar üzerinden aracının güncel durumu ve değeri üzerine fikir sahibi olabilirken ilgili aracı satın almak isteyen kişi ise arabanın daha önce kazaya karışıp karışmadığını, bu kazalarda ortaya ne tür maliyetlerin çıktığını ve hangi parçaların değiştiğini öğrenebilir. Kaza tespit tutanakları ve eksper raporları bu konularda son derece önemli veriler sunar ve aracın güncel durumuna dair pek çok önemli veriyi aktarır. Eksper raporları ve tutanaklar, kaza sonrasında hangi tarafın ne kadar kusurlu olduğunu ortaya koyma noktasında büyük bir önem taşır. Bu raporlarda yer alan bilgilere göre sigorta şirketleri maliyeti karşılar ya da karşılamayı reddeder. Dolayısıyla kaza tespit tutanaklarının ve eksper raporlarının eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması son derece önemlidir. Bu tutanak ve raporlara ilişkin bilgileri internet üzerinden ve SMS aracılığıyla sorgulamak mümkündür. Sadece birkaç dakikanızı alacak sorgulama işlemi neticesinde tutanak ve raporlarda yer alan bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

SBM Eksper Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eksper rapor sorgulama işlemini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi web sitesi üzerindeki hizmet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasında sizden talep edilen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz halinde eksper rapor sonucuna ulaşmanız mümkün olacaktır.

 • Eksper raporu sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi web sitesinde yer alan eksper raporu sorgulama formunu açın.

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz sayfa karşınıza gelecektir. Yani otomatik olarak araç eksper raporunu sorgulayabileceğiniz formu açmış olacaksınız.
 • Bu formdaki ilgili alanların doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Bunun için ilk alana aracın plaka kodunu girin.
 • İkinci bölümde ise hangi kimlik türü ile sorgulama yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. T.C. kimlik, vergi kimlik, yabancı kimlik ve pasaport ile işlem yapabilirsiniz. Bu dört seçenekten herhangi birisini seçerek işlemlere devam edin.
 • Üçüncü boşluğa ise seçmiş olduğunuz kimliğin numarasını yazmanız gerekir. Son olarak dördüncü boşluğa hasar tarihini doğru şekilde girin ve alttaki alanda yer alan “ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek güvenlik doğrulamasını gerçekleştirin.
 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra en altta yer alan mavi renkli buton içerisindeki “ara” yazısına tıklayıp sorgulama işleminizi noktalayabilirsiniz.

SBM’den eksper raporunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ

SBM Tutanak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik kazası tutanak sonucu öğrenme işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile iş birliği içerisinde çalışan Sigortam360’ın web sitesi üzerindeki sorgulama aracı ile kaza tespit tutanağını görüntüleyebilir ve kazaya ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

 • Kaza sonucu sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasına gidin.

 • İlgili sayfayı açınca karşınıza kaza tespit tutanağı sorgulama ve itiraz etme formu çıkacaktır. Bu form ile sorgulama işlemini yapabileceğiniz gibi sorgulama neticesinde çıkan sonuca itiraz etme şansına da sahipsiniz.
 • İlgili alanlara aracın plaka kodunu ve sigortalının T.C. kimlik numarasını, vergi numarasını ya da sürücü T.C. kimlik numarasını girin ve alt bölümde yer alan “ben robot değilim” bölümünü işaretleyerek “ara” butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladıktan sonra ilgili plaka ve kimlik sahibinin bilgilerinin yer aldığı kaza tespit tutanaklarını görüntüleyebilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ

Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?: Hasar Kaydı Sorgulama

SBM SMS Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, internet üzerinden vermiş olduğu hizmetlere ek olarak SMS aracılığıyla da sorgulama imkanı tanımaktadır. Sorgulama amacıyla 5664’e gönderilecek her bir SMS için ücretlendirme 8,5 Türk Lirası tutarındadır. Ülkemizde hizmet veren mobil iletişim operatörlerinin tümünden 5664’e kısa mesaj göndermek mümkündür. Tüm operatörler için fiyat tarifesi ve sorgulama yöntemleri aynıdır.

 • Eksper raporu olan kazalarda aracın hangi parçalarını değiştiğini öğrenmek istiyorsanız PARCA yazın, bir boşluk bırakın, hasarın tarihini yazdıktan sonra iletiyi kısa mesaj formatında 5664’e gönderin. Daha sonra ilgili plakanın söz konusu tarihte karıştığı kazaya ait eksper raporunda yer alan bilgiler tarafınıza kısa mesaj olarak iletilecektir. Bu mesajda kazanın olduğu tarihte aracın kilometre verisi, kaza sebebiyle ortaya çıkan işçilik ve parça toplam tutarları, değişen parça bilgileri gibi detaylar bulunur.
 • Trafik kazasına karışmış araçların tuttuğu kaza tespit tutanaklarını da SMS ile sorgulayabilirsiniz. Bunun için KTT yazıp bir boşluk bırakın, aracın plakasını yazın ve 5664’e gönderin. Kazaya karışan araçların kusur oranları, kaza tarihi, kaza sonrası değişen parça bilgileri, işçilik masrafı, değişen parça maliyeti gibi bilgiler kısa mesajla tarafınıza iletilir.
 • Bir aracın hasar bilgilerini sorgulamak istiyorsanız bitişik olarak yazdığınız plaka kodunu 5664’e göndermeniz yeterli olacaktır. Aracın plakası değişmiş olsa bile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarına göre ilgili aracın kaç kazaya karıştığı, bu kazaların hangi sebeplerden ortaya çıktığı ve kaza sebebiyle meydana gelen masrafın ne kadar olduğu gibi verileri görebilirsiniz.
 • Araç detay bilgisi sorgulamak istiyorsanız DETAY yazın, bir boşluk bırakıp araç plakasını yazın ve mesajı 5664’e SMS formatında gönderin. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bu mesaja yanıt olarak ilgili aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı, araç tescil kaydının hangi şehirlerde olduğu, son sahiplik süresi, kasko durumu, trafiğe çıkma tarihi, toplam kaskolu ve kaskosuz olunan süre gibi bilgileri tarafınıza iletecektir.

Trafik Kazası Eksper Raporu Kaç Günde Çıkar?

Eksper raporunun çıkmasıyla alakalı süreç, ilgili kurum ve uzmanların yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat genelde trafik kazaları sonrasında eksper raporlarının 3-7 iş günü içerisinde çıkarıldığını söylemek mümkündür. Bu sürecin ne kadar süreceği tamamen yoğunluğa bağlıdır.

Eksper raporunuzun çıkıp çıkmadığına ilişkin bilgiyi yukarıda anlattığımız sorgulama yöntemleriyle alabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz olarak eksper raporunu sorgulayabileceğiniz gibi 5664’e kısa mesaj göndererek Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden tarafınıza gönderilecek ileti aracılığıyla da sorgulama yapmanız mümkün olacaktır. İki sorgulamanın birbirinden farkı yoktur, birisi internet üzerinden ücretsiz olarak sağlanırken diğeri ücrete tabidir.

Aracınızla Alakalı Diğer Sorgulamalar:

Trafik Cezası Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama

MTV Borç Sorgulama

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.