Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TSE BELGELENDİRİLMİŞ FİRMA ARAMA / SORGULAMA

Günümüzde teknoloji oldukça hızlı gelişmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte internetin kullanımı artmıştır. Artık birçok işlem internet üzerinden oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bahsedecek olursak; birçok arama ve sorgulama işlemleri, bilgi edinme ve fatura ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yaptığınız işlemler için zamandan ve paradan tasarruf yapmanız daha kolaydır. Eskiden kurumları ziyaret ederek saatlerce sıra bekleyip yaptığınız birçok işlemi artık internet üzerinden yaparak daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Bu yazımızda sizlerle internet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri olan TSE belgelendirilmiş firma arama/sorgulama işleminden bahsedeceğiz.

TSE Belgesi Nedir?

TSE belgesi tüm üretici ve hizmet firmalarının Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen kalite sistem ve ürün belgelerine verilen isimdir. Bu belge TSE tarafından hazırlanan belirli standartlara göre verilir. Standartlar, standart hazırlama grupları tarafından sektör incelemesi yapılarak çok kapsamlı bir çalışma sonunda hazırlanır. Bu belgeye sahip olmak isteyen firmalar Türk Standartları Enstitüsü’nün resmi web sayfasından online başvuru yapmaları gerekir. Online başvuru sonrasında inceleme uzmanları tarafından hizmet ve ürünlerin standartlara uygun olup olmadığı denetlenir. Eğer inceleme uzmanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda uygunluk bulunmaz ise uygun hale getirmeleri gerekir ve yine bir incelemeden geçirirler. Eğer uygunluk bulunur ise firmalar TSE belgesini almaya hak kazanırlar. TSE firma belgelendirme işlemi ile firmalar güvenilirlik kazanırlar. TSE belgesi alan firmalar, üzerinde kendi markası ve TSE logosu olacak şekilde ürünlerin ticari markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türü belirtilmiş ve her yıl denetimi yapılan belgelere sahip olurlar.

TSE logosu; veya ambalajına konulduğu ürünün ilgili Türk Standartlarına uygun bir şekilde imal edildiği ve piyasaya sunulduğunun belirtildiği sözleşme çerçevesinde kullanılabilen, 556 sayılı Markaların Kullanılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre 5 ayrı tipte tescil edildiği ürünlerdir. TSE işareti ve yanında bulunan sayı  eğer tek başına ise yani TS 4800 gibi olduğunda mamülün Türk Standardına uygun olarak üretildiğine dair üreticinin beyanını belirtmektedir. Bu durumda Türk Standartları Enstitüsü tarafından herhangi bir garanti bulunmamaktadır.

TSE belgesi  firmalara pazara ulaşmada kolaylık, tüketici tarafından güven, düşük maliyet, artan ticaret ve güvenilir ürün garantisi gibi faydalar sağlamaktadır. Eğer TSE belgesi almış firma bilgisine ulaşmak istiyorsanız, internet üzerinden bu işlemi yapmanız mümkündür. İnternet üzerinden TSE belgelendirilmiş firma arama işlemi yapabilirsiniz. TSE belgelendirme sistemi firma girişi yaparak istediğiniz firmanın TSE belgesi olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. TSE belgelendirilmiş firma sorgulama işlemi yapabilmek için TSE resmi internet sayfasını kullanmanız gerekecektir.

TSE Belgelendirilmiş Firma Arama/Sorgulama Nasıl Yapılır?

TSE belgelendirilmiş firmaları arama/sorgulama yapmak için ilk olarak TSE resmi web adresi olan www.tse.org.tr ziyaret etmemiz gerekir. TSE resmi internet sayfasını ziyaret etmek için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır. Sayfanın sağ bölümünde Hizmetlerimiz başlığını göreceksiniz. Başlığın altındaki kutucuklardan aşağıdaki resimde de kırmızı renk ile belirttiğimiz gibi belgeli firma arama butonuna tıklayınız. Aynı zamanda TSE resmi sitesi üzerinden Yayınlar, Fuarlar, Kongreler, Standartlar gibi seçenekler üzerinden istediğiniz bilgiye ulaşabilir, araştırmalarınızı yapabilirsiniz. TSE İletişim Merkezine ulaşmak istiyorsanız yine TSE resmi sitesi anasayfası üzerinde göreceğiniz İletişim Merkezi numarası sayesinde site üzerinden ulaşamadığınız bilgilere ya da sorgulamaya İletişim Merkezi aracılığı ile ulaşma imkanı bulabilirsiniz.

firma

Belgeli firma arama butonuna tıkladığımızda açılan sayfa aşağıda paylaştığımız resimdeki gibidir. İlgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

sorgulama

Sizden istenen bilgiler şunlar olacaktır; Belge Tipi, TS No, Sektör, Ürün Grubu, Firma Adı, Firmanın Bulunduğu İl, Belge- Ürün- Hizmet Kapsamı,Marka Adı, Belge No, Belgenin Verildiği İl, Belge Sayısı, Durum, Doğrulama Kodu gibi bilgiler istenecektir. Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra Ara seçeneğine tıklayınız.

Altı kırmızı renk ile belirtilmiş alanları doldurup, yine kırmızı renk kutucuk içerisine alınmış arama butonuna tıkladığınızda istediğiniz belgeli firmaya ulaşabilirsiniz. Böylelikle TSE belgelendirilmiş firma arama/sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.Açıklamış olduğumuz gibi işlemleri tamamladığınızda sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

TSE Belgelendirilmiş Firma Arama/Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.