TSK Askerlik Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TSK Askerlik Sorgulama

Askerlik, Türk gençlerinin vatan toprağını korumak üzere görevlendirildikleri bir vatan hizmetidir. Bu hizmeti gerçekleştirebilmek için, askerlik görev kağıdını alan her Türk, askerlik yapma sorumluluğu altındadır. TSK yani Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak görevlendirilen gençler, çekilen kuralar sonucu ülkemizin farklı şehirlerinde ve ilçelerinde bu görevlerini yerine getirmektedirler.

Askerlik de kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar acemilik ve uzmanlık dönemleridir. Acemilik dönemi nizamiyeye teslim olduğunuzda başlamaktadır. Ülkemizde ise acemilik dönemi daha çok içtima yoğunluğuna bağlı olarak bilinmektedir. Sürekli olarak birtakım egzersizler yaptırılmaktadır. Askerliğe başlarken, bu gibi bir sıkıntı yaşamanız ilk etapta gerçekleşecektir ve genellikle yorucu geçen bir süreç olacaktır. Ancak uzmanlık dönemine geçildiğinde, yine yerine göre değişmekle birlikte, acemilik dönemine göre daha az yoğun geçen bir askerlik süreci olacaktır. Acemilik dönemi askerlik yapılan yere göre değişebileceği gibi, genelde 40 gün ve civarı geçen bir süre de yapılmaktadır. Uzmanlık dönemi ise askerlik süresinin geriye kalan kısmını kapsar.

Ayrıca askerlik görevi ve yoğunluğu ülkelere göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin ülkemizde zorunlu askerlik uygulaması mevcuttur. Ancak bazı diğer ülkelerde ise paralı askerlik yaptırılmaktadır. Örnek olarak Amerika da zorunlu askerlik sistemi uygulanmamaktadır. Bunun yerine, askerlere maaş ödenmekte ve paralı askerlik yaptırılmaktadır.

Peki askerlik çağınızın geldiği ve askere ne zaman gitmeniz gerektiğini nasıl öğreneceksiniz? Askerlik süreciniz hakkındaki bilgilere ulaşabilmek için TSK askerlik sorgulama işlemine başvurmanız gerekmektedir. Bu işlemi ise internet üzerinden yapabilirsiniz. TSK askerlik sorgulama işlemi hakkında vereceğimiz birtakım bilgiler yazının geriye kalan kısmında detaylı bir şekilde işlenecektir.

TSK Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak askerlik yapacak gençler, bu askerlik süreçlerini sorgulama yolu ile 2 farklı şekilde öğrenebilirler. Bunlardan ilki askerlik şubesine gidilerek, kimlik bilgileri ile gerçekleştirilir. Askerliğinizin ne zaman başlayacağını ve acemilik döneminin nerede olacağını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca TSK askerlik sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz alternatif bir yöntem de mevcuttur. Bu yöntem internet üzerinden yapacağınız TSK askerlik sorgulama işlemini içerecektir. TSK askerlik sorgulama sanal ortam üzerinden gerçekleştirildiği için vakit kaybına neden olmaz. Ayrıca oldukça da basit, kolay ve pratik bir işlemdir. TSK askerlik sorgulama yapabilmek için ise E-Devlet kapısına başvurulması gerekecektir.

E-Devlet kapısı ise birtakım resmi kurum işlemlerini ve sorgulamalarını internet üzerinden yapabilmenize imkan veren bir sistemden oluşmaktadır. Bu sistemde bazı belge teminleri, sorgulamalar, il veya ilçelerde elektrik ve su faturası sorgulama ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bizim işlemimiz olan TSK askerli sorgulama işlemi de internet üzerinden E-Devlet kapısı aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak E-Devlet kapısı işlemlerinin pek çoğu için E-Devlet şifresi gerekmektedir. Bu şifre ise E-Devlet işlemlerini yapabilmeniz için kimliğinizi doğrulamada yardımcı olan bir şifre olma özelliğini taşımaktadır. E-Devlet şifrenizi ise size en yakın PTT şubesine giderek ve sadece 2 TL karşılığında kolayca elde edebilirsiniz. Ancak bu işlem için kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulabilir.

Daha sonrasında E-Devlet resmi internet sayfasına girmeniz gerekmektedir. Bu site www.turkiye.gov.tr olarak girilmelidir. Siteye girdiğinizde ilk olarak sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklamalısınız.

edevle1

Daha sonrasında açılacak sayfada pek çok sorgulama işleminin yapılabildiğini göreceksiniz. Bu sorgulama işlemlerinin arasından Milli Savunma Bakanlığı bağlığının altında yer alan Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işlemine geliniz ve tıklayınız.

ask

Açılan sayfadan devam etmek için Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız. Daha sonrasında karşınıza TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresinin girilmesi gereken bir sayfa çıkacaktır.

edevletson

Gerekli bilgileri bu boşluklara doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna basarak TSK askerlik sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

TSK Askerlik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.