Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TUS Ek Tercih

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılan açıklama ile 2016 TUS sonbahar dönemi ek yerleştirme tercih işlem süresinin 14 Şubat 2017 tarihine kadar süreceği belirtildi.

TUS ek yerleştirme tercih işlemleri adaylar tarafından bireysel bir şekilde internet aracılığı ile yapılacak. 2016 TUS sonbahar dönemi başvuru kılavuzunda yer alan kural ve ilkelere göre yapılacak olan TUS ek tercih işlemi 7- 14 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılabilecek. TUS ek tercih işlemi için 15 TL ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan ‘’Ödemeler’’ kısmından banka kartı ya da kredi kartı ile ek tercih için ödeme yapılabilir. Adaylar ücret ödemesini, tercih işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tercih tarihleri içerisinde ve tercih süresinin bitimi sonrasındaki ilk günde yani 15 Şubat 2017 tarihinde saat 23:59’ a kadar yapabilirler. Adaylar ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden TUS ek tercih işlemlerini gerçekleştirmiş olsalar bile tercih ücretlerini 15 Şubat 2017 tarihine kadar yatırmadıkları takdirde, tercih işlemi geçersiz sayılacaktır ve bu tercihler yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.

TUS Ek Tercih Kılavuz

ÖSYM sitesinde bulunan kılavuzda üniversitelerde ‘Tıpta Uzmanlık Eğitimi’ yapılacak program ve kontenjanlar yer almaktadır. Kılavuzda yer almakta olan tablolar 7 sütun halinde düzenlenmiştir. Tabloda 1. sütunda program kodu, 2. sütunda programın adı, 3. sütunda eğitimin süresi, dördüncü sütunda yerleşim yapılacak olan puan türü, beşinci sütunda genel kontenjan sayısı, altıncı sütunda yabancı uyruklu kişiler için ayrılan kontenjan sayısı ve son olarak yedinci sütunda özel koşul ve açıklamalar yer almaktadır. Adaylar ÖSYM internet sitesi www.osym.gov.tr üzerinde yer alan tercih kılavuzundan programların yerleştirme sonuçları için gerekli olan en küçük puanlara erişebilirler. Tablolarda belirtilmiş olan bu en küçük puanlar, her merkezi yerleştirme ile birlikte değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu puanlar, ilgili programın ne derecede istenen bir program olduğu ile ilgili olarak da adaylara bir ölçüde bilgi vermektedir. Adaylar tercih işlemlerini yaparken bu durumu da göz önünde bulundurursa onlara bir yarar sağlanmış olacaktır. Bunların dışında tercih işlemi yapan adayın, tercih etmiş olduğu dallara ait olan özelliklere uygun bir sağlık koşuluna sahip olması gerekmektedir. Aksi halde belirtilen koşulları tam olarak karşılayamayan adayların tercih işlemi geçersiz kılınacaktır. ÖSYM tarafından yayınlanmış olan program ve kontenjan sayılarının yer aldığı, tercih kılavuzunda bulunan tablolara ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

TABLO- 2 için TIKLAYINIZ!

TABLO- 3 için TIKLAYINIZ!

TUS İçin YÖKDİL Sınavı da Kabul Edilecek

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından resmi internet sitesi üzerinden 6 Şubat 2017 tarihinde bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre YÖKDİL, uzmanlık eğitimine giriş sınavlarında kabul edilecek. Yükseköğretim Kurulu yani YÖK tarafından 5 Mart 2017 tarihinde ilk kez gerçekleştirecek olduğu YÖKDİL sınavının TUS, DUS ve YDUS gibi uzmanlık eğitimine giriş sınavları için geçerli olmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile birlikte mevzuat değişikliği çalışmalarının yapıldığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafınca başlatılmış olan bu çalışma en kısa sürede tamamlanacak ve YÖKDİL sınavı da yabancı dil yeterliliğini ölçmede kullanılacak. Yabancı dil yeterliliğini ölçmede kullanılacak olmasından dolayı TUS, DUS ve YDUS sınavlarına girecek olan adayların YÖKDİL sınavını da bu bağlamda değerlendirmeleri yararlarına olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.