Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TUS Giriş Belgesi Dökümü

Ülkemizde her yıl binlerce sınav yapılmaktadır. Kimileri devlet dairelerinde işe girmek için uğraşırken kimileri de kendilerini yüksetlmek için çeşitli sınavlara girerler. Lisans eğitimi almanın yeterli olmadığı bu zamanda yapılacak olan sınavlarda başarı göstermek önemlidir. Üniversitelerin en yüksek puanlarına sahip olan tıp bölümünün de bir sınavı vardır. Sadece tıp bölümü okuyan değil bu meslek gruplarında çalışmaya başlayacak olan diğer dallardaki bölüm öğrencilerinin de bu sınava girmeleri gerekir. Girecek oldukları bu sınava Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verilir. Halk arasında kısaca TUS olarak bilinir. Başta hekimler olmak üzere veterinerlik, kimya, diş hekimliği gibi bölümleri okuyan öğrenciler bu sınava girebilirler. Asıl olarak bu sınavın yapılma amacı ise uzman doktorlar yetiştirebilmek içindir. Yapılacak olan TUS sınavında başarılı olan adaylara asistan ya da araştırma görevlisi adı verilir. Eğitim süreçleri boyunca hekim bu bölümden mezun olunca Uzman Doktor olarak unvanını almaya hak kazanırlar. Hastanelerde görev yapan dahiliye, cerrahi, kardiyolog bölümlerindeki doktorların büyük bir çoğunluğu bu sınavlara giren ve başarılı olan bireylerdir.

TUS Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Tıp ve ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin girerek unvan kazanmasını sağlayan bu sınav ülkemizde her yıl bahar aylarında yapılır. Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde yılda iki kez gerçekleştirilir. TUS’a giren adayların sorumlu olduğu konular toplamda 11 dertten oluşmaktadır. Soru dağılımları ise bir konudan en az 10 soru sormak üzere gerçekleştirilir. Sınavın süresi 3 buçuk saat olarak belirlenir. Yani 200 soruyu 210 dakikada cevaplamaları istenir. Ülkemizde bu sınav her yıl Eylül ve Nisan ayının ikinci haftası gerçekleştirilir. Sadece başkentimiz olan Ankara ilinde bu sınav yapılır. 2017 yılı itibari ile de TUS sınavı 22 Nisan Cumartesi günü yapılacaktır.

TUS Giriş Belgesi Dökümü Nereden Alınır?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ülke genelindeki sınavların yapılması, hazırlanması ve de sonuçlanması için görevlendirilen bölümdür. ÖSYM resmi sayfa üzerinden adaylar TUS hakkındaki güncel bilgileri takip etmelidir. Çünkü en doğru bilgiler bu sayfada yer alır. Bunun için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Ardından karşınıza aşağıdaki gibi sayfa çıkacaktır.

Sınav tercih adı altındaki sütundan TUS ilkbahar Dönemi başlığını tıkladığınız anda karşınıza gelen bu sekmeden devam edin. TUS giriş belgesi dökümü de zaten bu sayfada yer alacaktır. Sayfaya giriş için ÖSYM aday kullanıcı adınız ve şifreniz sisteme girmeniz gerekir. İlgili alana bu bilgilerinizi girin. Sonrasında kolay bir şekilde bu dökümü buradan elde edebilirsiniz. Diğer yandan sınav için başvuru sürenizi geçirmeden yapılacak işlemleri halletmeye özen gösterin. Çünkü herhangi bir aksilikte özür kabul edilemez. 22 Nisan Cumartesi sınav gününe kadar TUS giriş belgesi dökümünü almaya çalışınız.

TUS Giriş Belgesi Dökümünde Yer Alacak Olan Bilgiler

ÖSYM sayfasına girerek alacak olduğunuz bu döküm belgesinde önemli bilgiler vardır. 22 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak olan sınavın nerede olacağı bu dökümde yer alacaktır. Sınav salonuna gitmeden 15 dakika öncesine kadar mutlaka sınava girecek olduğunuz binanın önünde olun. Çünkü sınav yerine geç gelinmesinden sonra sınava girme hakkınız yoktur. Belgeninzin üzerinde sınava girecek olan adayların fotoğraflarının bulunması zorunludur. Alınan TUS giriş belgesi dökümünü siyah beyaz ya da renkli almanız fark etmez. Fakat üzerinde yazılı olan bilgilerin okunaklı, fotoğrafınızın görünür olmasına dikkat edin. Aksi halde sınava alınamayabilirsiniz. Belgeyi aldıktan sonra üzerinde ÖSYM dışında herhangi bir yazı, resim, işaretleme olmamasına da özen gösterin. İşte bu bilgiler için TUS giriş belgesi dökümüne ihtiyacınız olacaktır.

TUS Giriş Belgesi Dökümüne Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.