TUS Tercih İşlemleri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TUS Tercih İşlemleri

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı, ÖSYM tarafından ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa düzenlenir. TUS, Tıp Fakültesi mezunu olanların uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri branş seçme sınavıdır. İki oturum halinde gerçekleşir. Sabah oturumunda Temel Tıp Bilimleri testi yapılır. Sınavın süresi 150 dakikadır. Öğleden sonra Klinik Tıp Bilimleri testi yapılır. Sınav süresi 150 dakikadır. Her iki testte de adaylara 120 adet çoktan seçmeli soru yöneltilir. TUS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci başlar.

TUS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

TUS tercih işlemleri, ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden bireysel olarak yapılır. Tercih yapmak isteyen adayların, tercih işlemi öncesinde ÖSYM tarafından yayınlanan TUS tercih kılavuzunu incelemesi gereklidir. TUS tercih kılavuzuna ”dokuman.osym.gov.tr” internet sitesi üzerinden erişim sağlanabilir. Tercihler, aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile aday işlemleri sistemine girilerek yapılabilir. Adaylar toplam 30 tercih yapabilirler. Kendilerine tanınan tercih haklarının hepsini kullanma zorunlulukları yoktur. Tercihler, belirlenen kontenjanlara göre yapılacaktır. Tercih işlemini bitirenler, ÖSYM tarafından tanınan süre içerisinde değişiklik yapma hakkına sahiptirler. Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığı ile yapmak isteyen adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinden başvuru merkezlerinin adreslerine ulaşabilirler.

Tercih kılavuzunda yer alan özel koşullar da adaylar tarafından dikkat edilmesi gereken bir başka önemli noktadır. Özel koşullar, ilgili programda eğitim yapabilmek için kurumlar tarafından belirlenen, yazılı sınav ile ölçülemeyen niteliklerdir.

TUS Tercih İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

TUS Ek Yerleştirme İşlemi

TUS sonuçlarının ilan edildikten sonra yerleştirme işlemleri sonunda adayların tercih etmemesi, adayların yerleştirilmiş olmalarına rağmen durumlarının atanma için uygun olmaması ve yerleştirmesi yapılan adayların başvuru süresi içinde başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlara merkezi olarak ek yerleştirme işlemi gerçekleştirilir. Adaylar, ek yerleştirme için boş kontenjanlar ve tercih işlemlerinin hangi tarihler arasında olacağı bilgisine ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden ulaşabilirler. Ek yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için aşağıda yer alan koşullarının tümünün karşılanması gereklidir.

  • TUS ilgili dönemi sınavına girmiş olmak
  • TUS ilgili dönemi sonunda hiçbir programa yerleşmemiş olmak
  • Yerleştirme için esas alınacak olan Ağırlıklı Mesleki Bilgi Sınavı puanının 45 ve üzerinde olması gereklidir.

Adaylar, ek yerleştirme işlemi için 15 Türk Lirası tercih ücreti yatıracaktır.

Adaylar, TUS tercihlerini sisteme kayıt ettikten sonra ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan ”Ödemeler” alnını kullanarak banka kartı/kredi kartı ile yerleştirme ücretini yatıracaktır. ÖSYM tarafından belirlenen tercih süresi içerisinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların, yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve bu tercih işlemleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ilan edildikten sonra, adayların 10 iş günü içinde kayıtlarını yaptırması zorunludur. Yerleştirme için adaylara sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır.

TUS TERCİH SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Adaylar, tercih sonuçlarını aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile sonuc.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden öğrenebilirler. ÖSYM’nin mobil uygulaması aracılığı ile de sonuçlara erişim sağlanabilir. TUS yerleştirme sonuçları ile ilgili sonuç belgesi basılmaz ve adayların adreslerine gönderilmez. İnternet sayfası üzerinde adaylara yapılan duyurular, tebliğ hükmü taşır. Sınav için bir dava söz konusu olduğunda, mahkeme tarafından karar verildikten sonra sonuçlar ilan edilir. Sonuçlar ilan edildikten bir iş günü sonra başlamak üzere, adayların yerleştirilmiş oldukları kuruma 10 iş günü içinde kayıt yaptırma zorunlulukları bulunur.

Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi programlarına yerleşen adaylara ait yerleştirme sonuç bilgisi, ÖSYM’den edinilecek şifre ile internet üzerinden ftp yolu ile almaları sağlanacaktır.

TUS Tercih Sonuçları İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.