Sorgulamalar artık tek çatı altında!

UKD SORGULAMA

Satranç; iki oyuncu arasında bu oyun için özel olarak hazırlanan satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunudur.Satranç oyunu bir zeka oyunudur. Strateji geliştirerek oynanır. Satranç, dünya çapında turnuvaları düzenlenen bir spor dalıdır. Satranç, satranç tahtası ismi verilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 tane satranç taşı ile oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, diğer yarısı ise beyaz renklerden oluşmaktadır. Oyuncular beyaz ya da siyah renkli taşları seçerek oyuna başlar. Her oyuncunun bir hamle yapma şansı vardır. Oyunun başında bulunan taşlar 16 tanedir. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Satranç oyununun amacı,  karşı tarafın şahını mat etmektir. Satranç oyununda önemli olan taş Şah’tır. Satranç hamlelerden oluşan bir oyundur. Oyuncu karşı tarafın Şah’ını mat ettiğinde oyun bitmiş demektir.

Ülke genelinde oynanan oyunlar için bu oyunlara gerçekten vakit ayıranlar toplanır, aynı şekilde federasyonlar oluşturulur. O oyunlardan biri olan satranç oyunu için de bu durum geçerlidir. Türkiye Satranç Federasyonu aracılığı ile satranç severlerin toplanması, turnuvaların yapılması ve bu oyunu daha fazla oynanır hale getirebilmek için online olarak giriş yapılacak sitede daha da ilginin artmasına yönelik UKD puanlaması ile sıralama yapılmaktadır. Satrançta iki tür resmi puan türü bulunmaktadır. İlk olarak UKD yani Ulusal Kuvvet Derecesi sistemi vardır. Bu puanlama sistemi ile il geneli ve Türkiye geneli olmak üzere iki ayrı sınırlama ile birinciler belirlenir. UKD sorgulama işleminden önce Ulusal Kuvvet Derecesi kısacası UKD, oyuncuların oyunlarda sergilediği yetenekleri, taktikleri ve aldıkları eğitimleri başarılı olarak tamamlaması durumunda onlar için sıralanmasında önemli bir rol oynayan UKD puanları oluşturulmaktadır. Her oyuncu için ayrı ayrı oluşan UKD puanları için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu puanlama sistemine girebilmek için kişilerin 7 maça girme zorunluluğu bulunmaktadır. UKD puanlamasının yapılması için oynanan 7 maç büyük önem arz etmektedir. Oyuncaların sahip olduğu bu UKD puanlamasında aldığı puanlar UKD sorgulama işlemi ile sorgulanabilir. Yazımızın devamında bu sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yazımızın tamamını okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.Satrançta bulunan bir diğer resmi puan türü ise Elo’dur. Bu puanlama türü ismini hesaplamayı bulan profesör Arpad Elo’dan almıştır. Ayrıca Dünya Satranç Federasyonu yani FIDE tarafından kullanılan bir rating sistemidir. UKD puanı alabilmek için UKD hesaplamalarına dahil olan resmi TSF turnuvasında oynamış olmanız gerekmektedir. Toplam 9 oyun sonunda UKD’ye sahip olabilirsiniz. Elo’ya sahip olmak ise UKD’ye sahip olmaya göre daha zordur. Elo hesaplamalarına dahil olan turnuvalarda toplamda 9 Eloluya karşı maç yapmanız gerekir. Sonunda da belli bir performansın üzerinde başarı göstermeniz gerekmektedir. UKD ve Elo sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızın tamamını okumanız ve işlemleri tek tek takip etmeniz gerekmektedir.

UKD Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

UKD bilgi sorgulama işleminizi yapmak için Türkiye Satranç Federasyonu UKD Bilgi Sistemi internet sayfasını kullanabilirsiniz.UKD puanları hesaplanırken pek çok durum gözden geçirilerek hesaplanmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonu tarafınca düzenlenen UKD puanlamasında oyuncuların kendi performansı dışında rakibinin de durumu göz önünde bulundurulmaktadır. UKD sorgulama işlemi adı altında Türkiye Satranç Federasyonu sitesi üzerinden oyuncuların puanlarını sorgulayabilmesi için bir sorgulama sayfası açılmıştır. Satranç UKD sorgulama işlemi internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.Hızlı UKD sorgulama işlemi ile sisteme kayıtlı her oyuncu UKD puanlarını öğrenebilir, yeni turnuvalar ve satranç hakkında güncel bilgilere ulaşabilir. UKD sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız. UKD sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız. Ardından gelen sayfa sizden oyuncunun T.C. kimlik numarası, adı veya soyadı bilgilerinden herhangi birini girmeniz istenmektedir.

satnranç1

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi ilgili kutucukları doldurmanız gerekir.Ardından girdiğiniz kutucuğun yanında bulunan “Göster” butonuna tıklayınız.

satnranç2

Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra UKD sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

UKD Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

TSF İzmir UKD sorgulama, Çanakkale UKD sorgulama, TSF Ankara UKD  sorgulama, TSF İstanbul UKD sorgulama işlemleri için de yine aynı şekilde  UKD sorgulama internet sayfasını kullanmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.