Sorgulamalar artık tek çatı altında!

UYAP DOSYA SORGULAMA

Uyap Nedir Yararları Nelerdir?

Uyap; Ulusal Yargı Ağı Bilişim Projesi’nin kısaltma yapılmış halidir. Bu sistem e-dönüşüm kapsamında devletin birçok kolunda olduğu gibi Adalet Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı olan diğer kuruluşların kağıt üzerinden yapacakları bilgilendirme ve işlemleri elektronik ortama aktarmasını sağlayan alt yapıdır.

Bu sistem kapsamında vatandaşı ilgilendiren bölüm; Uyap Bilişim Sistemi Vatandaş Portalı kısmından oluşmaktadır. Bu portalda vatandaşın adli ve idari birimlerde görülmekte olan davalarının dosyaları, tarafları, davanın konusu, duruşma günleri, karar verilip verilmediği gibi başlıca konuları gösteren bu sistem yargıya ulaşmayı en hızlı hale getirerek yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları sağlanmıştır. Sistemden yararlanmak adına aracı sistem E-Devlet alt yapısı kullanılmaktadır. Fakat bu sistem üzerinden dava dosyanızın içeriklerine erişemez, dosya ayrıntılarını göremezsiniz. Bu kısımları ayrıntılı şekilde inceleyip dava dosyasına evrak katılabilmesi için e-imza sistemi uyarlanarak bir diğer kullanım aracı olarak sizlere sunulmuş bulunmaktadır.

Ayrıca bu sistem 118 rehberlik servisleri ile de işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Bu servisleri kullanarak da kısmen sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra Uyap SMS ile bilgilendirme sistemi de mevcuttur. Dilerseniz abone olarak UYAP dosya sorgulama hakkında bilgilendirme mesajları da alabilirsiniz.

Uyap Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Uyap kapsamında çalışma ve hizmet verme anlamında konu muhatabı özel ya da tüzel kişiler farklı pencerelerden sorgulama, takip, bilgilenme işlemlerini yürütmektedir. Bunlardan biri de Vatandaş Portalıdır. Bu portaldan UYAP dosya sorgulama yapabilmek için yazımızın sonunda yer alan erişim linkini kullanınız. Yönlendirildiğiniz sayfa aşağıdaki vatandaş portalı olacaktır. Bu sayfada yer alan 3 giriş seçeneğinden birini kullanarak UYAP dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

uyap

Burada işlemlerinizi e-devlet şifreniz üzerinden devam ettiğiniz kabul edelim. Giriş 1’i kullandığınız zaman E-Devlet şifrenizle giriş yapmanız istenecektir. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra yönlendirme sayfanız görseldeki gibi olacaktır. Ekranda gösterilen bilgilerinizi doğru şekilde doldurduğunuz zaman işaretli kısımda dosya sorgulama işleminin sonucunu görebileceksiniz.

uyap2

Uyap Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.