VERGİ ZİYAİ CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

VERGİ ZİYAİ CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere vergi ziyai cezası sorgulama işlemleri ve bu sorgulamalar kapsamında karşılaşacak olduğunuz durumlar hakkında bilgiler vereceğiz. Vergi ziyai cezası, yasalar çerçevesinde belirlenmiş olan uygulamaları kapsamaktadır. Bu durumda belirlenen kurallar çerçevesinde vergi ziyai cezası sorgulamayı kısaca açıklayacak olursak, vergi mükellefinin ve sorumlusunun yasaların 341. maddesinde belirtilmiş olduğu gibi herhangi bir vergi usulsüzlüğü yapması durumunda uygulanacak olan idari para cezasıdır diyebiliriz.

Vergi ziyai cezası sorgulama kapsamında idari para cezasına çarptırılan kişiler, sebebiyet vermiş oldukları vergi kaybından dolayı 2 katı oranında vergi ziyai cezası ödemekle yükümlü olmaktadırlar.

Yapılan çalışmalar ve vergi incelenmesi başlandığında ya da takdir komisyonuna bildirilmesinden sonra kesilen cezalar hariç tutulmak üzere, belirlenen süre zarfının dışında verilmiş olan vergi beyannameleri için kanunda yer alan ve belirtilmiş olan ilgili madde uyarınca yüzde 50 oranında idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Bu bahsetmiş olduklarımıza ek olarak, vergi ziyai cezası sorgulama işlemlerinde ödenecek olan idari para cezasının gecikme zammında, gecikme faizi ve pişmanlık zammı oranı yüzde 1.95 olarak belirlenmiştir. Ayrıca vergi ziyai cezaları uygulamalarında, gecikme zammı uygulaması ay kesirlerine göre günlük esaslara göre hesaplanmaktadır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu vergi ziyai cezası sorgulama uygulamaları kapsamında, vatandaşlarımızın herhangi bir vergi usulsüzlüğü yapmaları durumunda karşılaşacak oldukları durumlar belirtilmiştir. Bu durumda bireylerin olası bir ceza durumunda idari para cezalarını ödemeleri zorunlu tutulmuştur. Vatandaşlarımızın vergi ziyai cezaları almamaları için kurallara uyması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.