Sorgulamalar artık tek çatı altında!

VÜCUT YAĞ ORANI HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere vücut yağ oranı hesaplama işleminiz için ayrıntılı bir şekilde bilgi vereceğiz. İlk olarak ise, vücut yağ oranı kısaca, bireyin vücut yağ oranı veya vücut yağ yüzdesi, bireyin vücudunda bulunan yağ doku ağırlığının kişinin toplam ağırlığına oranıdır diyebiliriz.

Bahsetmiş olduğumuz bu vücut yağ oranı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ayrıca vücut yağ oranı olarak bahsetmekte olduğumuz ise, size şişmanlık derecesinin bir göstermektedir. Bu sebeple ölçülmesi gerekmektedir.

Vücut Yağ Oranı Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Vücut yağ oranı hesaplama işleminizi yazımızın devamında vermiş olduğumuz hesaplama aracı ile kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Sonrasında ise sizlere vermiş olduğumuz bilgilerle birlikte vücut yağ oranı hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

[vucutYagOraniHesaplamaAraci]

Kişinin yaşı, boyu, kilosu kişinin vücut yağ oranınını hesaplanmasında önemli bir faktördür. Vücut yağ oranı hesaplama işlemi, boyunuz, kilonuz ve bel çevreniz ölçülerek ortalama vücut yağ oranınız hesaplanmaktadır. Buna göre yapılan vücut yağ oranı hesaplama işleminin sonucuna göre yazımızın devamında bulunan tabloya bakarak yağ oranınız hakkında obez veya diğer durumlarınızı öğrenebilirsiniz.

Tanım Kadın Erkek
Esansiyel yağ 10–12% 2-4%
Atletler 14–20% 6–13%
Yüksek kondisyon 21–24% 14–17%
Kabul edilebilir 25–31% 18–26%
Fazla kilolu 32-41% 27-37%
Obez 42%+ 38%+

Vücut Yağ Oranını Nasıl Azaltabiliriz?

Vücut yağ oranınızı azaltmak için birçok basit yol vardır. Bunlardan birisi, sosyalleşmektir. Yapılan araştırmalara göre sosyal aktivitelere katılan bireylerin yağ oranlarında azalma olmasının daha yüksek bir ihtimal olduğu ortaya çıkmıştır.

İkinci olarak ise, stresin hayatınızda olmasının vücudunuzdaki yağ oranını arttırdığı belirtilmiştir. Bir başka etken ise, yapılan kısa süreli sporlardır. Vücut yağ oranınızı dengelemek için düzenli olarak spor yapmanız gerekmektedir.

Vücut yağ oranınızı etkileyen bir başka etken ise, fast-food yiyeceklerin fazla tüketilmesidir.

Vücut yağ oranınızı düşürmek için, yazımızda vermiş olduğumuz bu bilgilere ek olarak, size uygun bir diyet listesi hazırlamanız gerekmektedir. Diyet listenizi ise, doktorunuz gözetiminde hazırlanmanız ve uygulamanız gerekmektedir.

Vücut yağ oranınızın yüksek olması düzensiz beslenme ve bünyenize uygun olmayan yapmış olduğunuz diyetler sonucunda vücudun kas dokular zarar görmesi ile birlikte, yağlar istenmeyen noktalarda toplanmaktadır. Karşılaştığınız bu durumların sonucunda ise, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.